Tradycyjna medycyna chińska skupia się przede wszystkim na holistycznym podejściu do pacjenta. Oznacza to, że traktuje człowieka jako całość, więc leczy się nie tylko jego ciało, ale również duszę i zachodzące między nimi reakcje. Jej początki odnajduje się w starożytnych Chinach a za filozoficzne i duchowe filary nurtu uważa się mistrzów nauki – Laoziego, Konfucjusza i Buddę. Praktycy tradycyjnej medycyny chińskiej skupiają się na poszukiwaniu źródeł zaburzeń równowagi w organizmie, a następnie starają się ją przywrócić. U podłoża tego światopoglądu znajduje się odniesienie do cykliczności i sezonowości faz rozwojowych. Można odnaleźć je w zgodnych z naturą transformacjach w przyrodzie i życiu człowieka. Elementem tej harmonii jest pojęcie zdrowia.
Metody tradycyjnej medycyny chińskiej
Na przestrzeni wieków rozwinęła ona różnorodne metody leczenia. Należą do nich: akupunktura, ziołolecznictwo, masaż, nastawianie kości, dieta oraz ćwiczenia mające na celu pielęgnowanie własnej energii. Z roku na rok sięga po nie coraz więcej współczesnych ludzi, którzy nie odnajdują rozwiązań swoich problemów w medycynie akademickiej. Nurt medycyny chińskiej opiera się nie tylko na leczeniu, ale również na filozofii życia. Przede wszystkim zalecane jest wdrożenie aktywności fizycznej, ale również skupienie się na wyciszeniu i medytacji. Całkowita rewolucja zachodzi również w diecie, która opiera się na nieprzetworzonej, sezonowej żywności. Zmianie ulega też sposób przygotowywania posiłków.
Do kogo jest ona skierowana?
W medycynie chińskiej odnajdą się osoby, które są gotowe zmienić swoje dotychczasowe nawyki stylu życia. Najwięcej skorzystają na niej ci, którzy są przygotowani na samodoskonalenie, pogłębianie wiedzy i zrozumienie podstawowych założeń nurtu. Wymaga to całkowitego przeorganizowania dotychczasowego myślenia, jak i sposobu diagnostyki oraz leczenia. Konieczna jest dokładniejsza obserwacja organizmu i również jego potrzeb.
Dietetyka
Podstawą dietetyki chińskiej jest nacisk na kształtowanie nawyków żywieniowych i dobór zaleceń do konkretnej jednostki. Kuchnia chińska opiera się na jakości termicznej produktów, jej smaku i obszarze ich oddziaływania.
Zbawienna moc ziół
Kuracja ziołami to jedna z kluczowych kwestii leczenia w medycynie chińskiej. Wykorzystywane jest tu stosowanie naparów, ekstraktów ziołowych, ale również przetwarzanie ziół. Ważne jest także miejsce działania danej rośliny. Odnosi się to do obszarów kanału akupunkturowego, powiązanych z nim tkanek, narządów zmysłów i emocji.
Uniwersalne zalecenia dietetyczne
Pomimo, że dogłębne studiowanie i zrozumienie medycyny chińskiej zajmuje kilka lat można pokusić się o wysnucie paru uniwersalnych zaleceń. Należą do nich:
- Jedz z radością w cichej i przyjemnej atmosferze – kiedy doświadczasz silnych emocji, warto przełożyć jedzenie na później. Ma to bowiem wpływ na proces trawienia, a jak powszechnie wiadomo prawidłowe trawienie uwalnia człowieka od zmartwień, a złe dodaje niepotrzebnych problemów.
- Spożywaj posiłki o stałych porach każdego dnia – zalecane jest jedzenie trzech głównych posiłków w czasie dnia, przeplatanych dwoma mniejszymi przekąskami.
- “Przestań jeść, kiedy smakuje ci najlepiej” – pomaga to wyczuć moment, w którym przyjąłeś odpowiednią ilość jedzenia. Jeśli po posiłku pojawiają się ospałość i uczucie ciężkości, oznacza to, że był on zbyt obfity.
- Jedz śniadanie jak cesarz, a kolację jak żebrak – zaleca się, by śniadanie było obfite i ciepłe, a kolacja skromna i uboga w produkty wysokobiałkowe.
- Jedz produkty występujące sezonowo oraz dostępne lokalnie – zaleca się integrowanie z rytmem, jakim żyje natura, za czym idzie dobieranie produktów dostępnych lokalnie w konkretnych porach roku.
Jak nietrudno zauważyć, postulaty te są w dużym stopniu spójne z głównymi zaleceniami żywieniowymi, które promuje medycyna konwencjonalna.
Nurt medycyny chińskiej opiera się nie tylko na leczeniu, ale również na filozofii życia, dlate go warto korzystać jeśli ma się okazję ku temu.