Powstanie pierwszej sauny fińskiej datuje się na okres blisko dwóch tysięcy lat wstecz. Rytuał korzystania z sauny, bardzo mocno zakorzeniony w krajach skandynawskich, z uwagi na swoje lecznicze oraz odprężające właściwości, staje się coraz bardziej popularny także w Polsce. Jakie korzyści płyną z korzystania z seansów w saunie fińskiej?
Czym jest sauna fińska?
Sauna fińska, inaczej określana także jako sauna sucha charakteryzuje się dwoma występującymi i korelującymi ze sobą czynnikami. Pierwszym z nich jest zachowanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu sauny, która waha się w przedziale od 60 do nawet 110 stopni Celsjusza, drugim natomiast jest zachowanie odpowiednio niskiej wilgotności – na poziomie od 5 do 15%.
Najważniejszym i kluczowym elementem, bez którego żadna sauna fińska nie miałaby możliwości funkcjonować jest umieszczony w jej wnętrzu piec, którego zadaniem jest ogrzanie nie tylko powietrza i kamieni ale także wszystkiego w samym pomieszczeniu m.in. siedzisk czy oparć. W kabinie sauny fińskiej najczęściej znajdują się ułożone w sposób schodkowy siedziska, które wykonuje się przeważnie z takich materiałów jak cedr kanadyjski czy jodła. .
Najważniejsze zalety sauny fińskiej
Regularne i umiejętne korzystanie z sauny fińskiej pozwala na dogłębne oczyszczenie organizmu z wszelkich zalegających toksyn. Poprzez ciepło emitowane w saunie, następuje przyspieszenie przemiany materii organizmu a także poprawa trawienia. Poprzez zwiększenie potliwości podczas seansów w saunie, następuje usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, co sprzyja skutecznemu odtruwaniu organizmu. W związku z działaniem wysokiej temperatury w pomieszczeniach, relaks w saunie pozwala na obniżenie ciśnienia krwi oraz pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Z tego też tytułu wizyty w saunie suchej polecane są osobom borykającym się z takimi chorobami oraz schorzeniami jak:
– bóle reumatyczne,
– bóle mięśni,
– niedokrwistość (anemia),
– zaburzenia krążenia obwodowego.
Wizyty w saunie fińskiej przyczyniają się także do poprawy samopoczucia oraz zredukowania uczucia zmęczenia. Relaks w saunie suchej pozwala na pozbycie się napięcia psychicznego wywołanego przewlekłym stresem, jest też idealnym miejscem dla osób borykających się z problemem depresji.
Z uwagi na wysoką temperaturę znajdującą się w pomieszczeniach sauny, polecana jest ona osobom których skóra ma skłonność do różnego rodzaju wyprysków. Wysoka temperatura wpływa na odblokowanie gruczołów potowych i łojowych, oczyszczenie skóry oraz uregulowanie wydzielania sebum. Jest też świetnym wsparciem podczas pozbywania się rozstępów oraz cellulitu.
Z uwagi na kontakt z niskimi temperaturami (zimna woda lub lód), który następuje po wyjściu z pomieszczenia sauny, następuje hartowanie organizmu, co ma niebagatelny wpływ na poprawę jego odporności. Zimna woda zamyka rozszerzone naczynka oraz wpływa na poprawienie ukrwienia całego organizmu.
Jak prawidłowo korzystać z sauny fińskiej?
Przed każdą wizytą w saunie fińskiej należy się odpowiednio przygotować. Jednorazowy seans w pomieszczeniu sauny nie powinien być dłuższy niż 15 minut. Po upływie wskazanego czasu, zalecane jest schłodzenie organizmu (poprzez wzięcie zimnego prysznica), odpoczynek oraz nawodnienie organizmu. Czynności te z reguły powtarza się od 2 do 3 razy i traktuje jako pełny seans w saunie.
W celach zapewnienia bezpieczeństwa, podczas wizyty w saunie, warto w pierwszej kolejności zajmować miejsca położone najniżej i potem w miarę sił oraz możliwości zmienić je na położone wyżej. Seans w saunie warto zaplanować także na godziny wieczorne, bowiem po takiej wizycie nie jest wskazany nadmierny wysiłek fizyczny.
Artykuł powstał przy współpracy z Tennis & Country Club Hotel – nowoczesny hotel dla osób aktywnych zlokalizowany pod Krakowem. |
..
Korzystam systematycznie. Polecam dla zdrowotności i relaksu!