Stres jest odpowiedzią na poczucie zagrożenia i znalezienia się w sytuacji, która nie jest dla nas komfortowa. Umiarkowany stres bywa mobilizujący i pozwala ludziom na uniknięcie niebezpieczeństwa. Kiedy jednak stres stale narasta, przestaje przynosić jakiekolwiek korzyści. Nasze działania stają się mniej produktywne, mózg zaczyna być przeciążony, a zdrowie podupada. Chroniczny stres zdecydowanie obniża bowiem naszą odporność.
Co powinieneś robić, aby poradzić sobie z trudnymi emocjami i przejąć kontrolę nad stresem?
Unikaj wzmacniaczy stresu
Jeśli stresują cię niepokojące wiadomości ze świata, ogranicz ich dopływ. Słuchaj i czytaj tylko tyle, ile jest konieczne, abyś posiadał odpowiednią na dany moment wiedzę. Kiedy twoja rodzina lub znajomi zaczynają rozmowy na stresujący cię temat, wytłumacz im, że nie działa to na ciebie zbyt dobrze.
Zwracaj uwagę na swoje myśli
Skupiaj się na tym, w jakim kierunku płyną twoje myśli. Jeśli zauważasz, że ciągle się czymś zadręczasz, spróbuj przekierować swoją uwagę na coś innego. Wymyśl zajęcie, które wymaga skupienia i zaangażowania lub zadzwoń do osoby, która zawsze potrafi cię rozweselić.
Nie wybiegaj w przyszłość
Nie twórz czarnych wizji i nie zamartwiaj się na zapas. Skup się na tym, co dzieje się tu i teraz. Twoje wyobrażenia mogą znacząco różnić się od tego, co przyniesie rzeczywistość.
Zajmij się tym, nad czym możesz mieć kontrolę
Przyjmij założenie, że nie masz wpływu na wszystko, co dzieje się wokół. Masz jednak wpływ na to co robisz i jak się czujesz. Swoim zachowaniem i sposobem myślenia możesz wzmacniać poczucie stresu lub sprawiać, że będzie ono zdecydowanie mniejsze. Zastanów się więc, nad czym możesz mieć kontrolę i stwórz plan swoich działań. Określenie schematu postępowania ułatwi ci codzienne funkcjonowanie.
Wybierz swój najlepszy sposób na relaks
Nie zapominaj o relaksie! Słuchaj ulubionej muzyki, czytaj lub nadrób filmowe zaległości. Możesz również postawić na aktywny wypoczynek, wykonując poranne ćwiczenia albo zgłębiając tajniki medytacji. Wybierz sposób, który najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem: mysli.pl
Łatwo po iedzieć trudniej zrealizować gdy strach czai się wciąż za plecami