Coraz większa część społeczeństwa intensywnie poszukuje naturalnych metod poprawiania kondycji organizmu i własnego zdrowia fizycznego. Jednym z najlepszych sposobów na usprawnienie funkcjonowania całego ustroju oraz wizualną zmianę wyglądu skóry jest regularne zażywanie zimnych kąpieli w śniegu. Kąpiel w śniegu, inaczej nazywana morsowaniem na sucho jest swojego rodzaju zabiegiem, który przynosi wiele korzyści na organizmu człowieka. Co warto o niej wiedzieć?
Czym właściwie jest kąpiel w śniegu?
Wykonywanie zimnych prysznicy, korzystanie z komór krioterapeutycznych czy też zażywanie kąpieli w zbiornikach wodnych w trakcie zimy są popularnymi sposobami hartowania organizmu oraz usprawniania jego najważniejszych funkcji. Kąpiel w śniegu, żartobliwie nazywana morsowaniem na sucho jest czynnością, która w ostatnich latach staje się coraz częściej wybieraną aktywnością zimową. Na czym polega ten sport?
Kąpiel w śniegu polega na zanurzaniu poszczególnych części ciała w białym puchu. Zażywanie śnieżnej kąpieli zwykle odbywa się naprzemiennie z inną aktywnością fizyczną, której celem jest rozgrzewanie ciała, podniesienie tętna i niedopuszczenie do niebezpiecznego wychłodzenia ustroju. Osoby korzystające z tej aktywności zwykle decydują się na ochranianie newralgicznych punktów ciała, czyli stóp, dłoni oraz głowy poprzez założenie ocieplanych butów, czapki i rękawic.
Zalety kąpieli w śniegu – dlaczego warto uprawiać morsowanie na sucho?
Z zażywania intensywnych kąpieli śnieżnych korzysta coraz większa część społeczeństwa. Wynika to przede wszystkim z chęci poprawy funkcjonowania układu odpornościowego, ale również działania najważniejszych narządów wewnętrznych. Jakie zalety przynosi korzystanie z morsowania na sucho, w śniegu?
Najważniejszymi korzyściami płynącymi z zażywania śnieżnych kąpieli są:
- usprawnienie działania układu immunologicznego, dzięki drenowaniu naczyń limfatycznych poprzez traktowanie ich zimną temperaturą,
- zwiększenie wydolności funkcjonowania serca oraz całego układu krwionośnego,
- niwelowanie stanów zapalnych, dzięki redukcji prozapalnych cytokin odpowiadających za ich powstawanie,
- pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, poprawa nastroju i samopoczucia,
- zwiększenie uczucia ciepła poprzez aktywację tak zwanej termogenezy, czyli procesu zamiany białej tkanki tłuszczowej na brunatną,
- usprawnienie działania najważniejszych narządów wewnętrznych, dzięki poprawie krążenia krwi,
- pozytywny wpływ na wygląd skóry, ujędrnienie i wygładzenie jej powierzchni.
Kąpiel w śniegu i traktowanie ciała zimnem jest bardzo przyjemne. Najwięcej korzyści daje regularne poddawanie ciała tej czynności, a pierwsze efekty widoczne są nawet po jednorazowym morsowaniu na sucho.
Przeciwwskazania do morsowania w śniegu – kto nie powinien zażywać śnieżnych kąpieli?
Kąpiel w śniegu, mimo że posiada wiele pozytywnych aspektów nie może być wykonywane przez każdego. Regularne uprawianie tego rodzaju sportu powinno zostać poprzedzone konsultacją lekarską oraz oceną stanu zdrowia przez specjalistę. Najważniejszymi przeciwwskazaniami do zażywania kąpieli śnieżnych są:
- posiadanie choroby niedokrwiennej serca lub innych schorzeń wieńcowych,
- zmaganie się z przerostem mięśnia sercowego,
- niewłaściwe ciśnienie tętnicze krwi, zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie,
- stan po zawale mięśnia sercowego lub po udarze mózgu.
Traktowanie ciała zimnem, na przykład poprzez zażywanie kąpieli śnieżnych ma wiele zalet. Najważniejszą, poza aspektami zdrowotnymi jest znaczna poprawa samopoczucia i własnego zdrowia psychicznego.
Publikacja powstała dzięki współpracy z hotelem Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center. |
..