Pałeczki Salmonelli typhi wywołują dur brzuszny.
To ciężka choroba zakaźna, której skutki mogą być różne. Dowiedz się, jakie są objawy tej choroby, jak ją leczyć i zapobiegać? Pamiętaj, że objawy duru brzusznego nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale mogą przyczynić się również do ostrych powikłań, które niejednokrotnie zagrażają życiu.
Salmonella typhi – jak dochodzi do zarażenia?
Teoretycznie durem brzusznym zarazić się można wszędzie. Ryzyko jest jednak większe w krajach nisko rozwiniętych. Główne ogniska występowania odnotowuje się w Afryce, na Dalekim Wschodzie oraz w Azji południowo-wschodniej.
Chorobą zarazić się można poprzez kontakt z jej nosicielem. Znacznie częściej Salmonellę typhi roznoszą komary i inne owady. Bakteria może być także w zanieczyszczonej wodzie albo surowych produktach spożywczych, takich jak owoce czy surowe mięso.
Jak zdiagnozować dur brzuszny?
Najczęściej objawy choroby są na tyle charakterystyczne, że dur brzuszny zostaje zdiagnozowany szybko. Pierwsze symptomy pojawiają się po 10-14 dniach od zarażenia. Zaczyna się od gorączki, silnego bólu głowy i braku apetytu. Później pojawia się biegunka i wymioty, na klatce piersiowej widoczne stają się bladoróżowe plamki, tzw. wysypka.
Objawy duru brzusznego utrzymują się przez około 4 tygodnie i samoistnie zanikają. Zawsze należy sprawdzić, czy bakteria nie wywołała powikłań i ciężkich uszkodzeń poszczególnych organów. Okazuje się, że już od początku zarażenia durem powiększona jest wątroba oraz śledziona, a pałeczki Salmonelli typhi zagnieżdżają się w jelitach. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do małopłytkowości, niedokrwistości, stanów zapalnych oraz martwicy. Uszkodzeniu może ulec również mięsień sercowy.
Już po wystąpieniu pierwszych objawów chory powinien udać się do lekarza. Aby potwierdzić zarażenie pałeczkami Salmonella typhi, wystarczy wykonać badanie krwi, badanie kału lub badanie moczu. Ważne, by takie zostały zrealizowane już w pierwszym tygodniu po pojawieniu się uciążliwych symptomów.
Profilaktyka to priorytet
Aby nie dopuścić do zarażenia się durem brzusznym, należy wprowadzić pewne działania profilaktyczne. Turyści, którzy wybierają się do krajów o zwiększonym ryzyku zachorowalności, powinni się zaszczepić. Dur brzuszny i szczepionki na niego dostępne są w klinikach, które prowadzą działania w ramach medycyny podróży. Warto pamiętać, że taką szczepionkę należy wykonać z dużym odstępem czasu, nie działa ona również dożywotnio.
Oprócz szczepienia zaleca się przestrzeganie warunków higieny. Nie należy pić nieprzegotowanej wody. Jeśli nie jesteśmy pewni jej czystości, nie stosujmy takiej również do mycia naczyń ani zębów. Nie jedzmy też surowych owoców ani surowego mięsa.
Jak leczyć dur brzuszny?
Objawy duru brzusznego przechodzą samoistnie, ale nie oznacza to, że chorobę można bagatelizować. Leczenie polega na przyjmowaniu specjalnych antybiotyków oraz probiotyków i elektrolitów, których zadaniem jest nawadnianie organizmu i zapobieganie wydalenia cennych wartości odżywczych.
Artykuł powstał w inspiracji tekstami na stronie Krajmed.pl – Centrum Medycznego w Warszawie.
Paskudne choróbsko