Istnieją nawyki, które – po ich wprowadzeniu w życie – mogą diametralnie wpłynąć na Twoje zdrowie i kondycję fizyczną oraz psychiczną. Jednym z tych, o których mówi się coraz częściej i chętniej jest lodowaty prysznic. Czy brany każdego ranka jest w stanie rzeczywiście zmienić Twoje samopoczucie? Co dokładnie możesz zyskać dzięki niemu?
Jak lodowaty prysznic wpływa na Twoje ciało?
Choć lodowaty prysznic wydaje się czymś, co mocno odbiega od przyjemności, tak naprawdę jego działanie potrafi być zbawienne. Na tyle, że będziesz chciał po niego sięgać każdego ranka. Jakie są największe zalety stosowania lodowatego prysznica każdego ranka?
Lodowaty prysznic jest w stanie zbawiennie wpłynąć na Twoją skórę, nadając jej jędrności, a jednocześnie poprawiając jej reakcję na ewentualne urazy. Zimna woda zwęża naczynia krwionośne oraz pory, dzięki czemu zaczerwienienie na skórze staje się mniejsze, a ta wygląda po prostu lepiej. Lodowaty prysznic pomoże również zwalczać cellulit – tutaj jednak najlepiej jest przeplatać polewanie skóry ciepłą i zimną wodą. W przypadku lodowatych pryszniców, korzyści odczujesz również w kontekście włosów. Choć ich spłukiwanie zimną wodą nie należy do najprzyjemniejszych, pozwoli zamknąć łuski włosa – te będą odbijały więcej światła i będą błyszczały w sposób jak najbardziej pożądany. Będą też wyglądały na zdrowsze.
Pośród zalet lodowatego prysznica o poranku warto też wymienić zastrzyk energii. Dzięki niemu będziesz ją miał nie tylko tuż po nim, ale i w czasie całego dnia. Będziesz też bardziej czujny, kreatywny i po prostu wydajny. Lodowata woda poprawia też kondycję i wzmacnia organizm, czyniąc go lepiej przygotowanym do wysiłku. Co jednak najważniejsze, pozytywnie wpływa na regenerację ciała. Nie bez powodu sięgają po nie również sportowcy. Regularne sięganie po lodowate prysznice wzmacnia też odporność (wystarczy wspomnieć o znanym z tego, a popularnym ostatnio morsowaniu), ale też potrafi pozytywnie wpłynąć na płodność u mężczyzn.
Jak zimna powinna być woda przy takim prysznicu?
Jeśli już zdecydowałeś się na praktykowanie porannego lodowatego prysznicu, z całą pewnością zastanawiasz się, ile w jego przypadku powinna wynosić temperatura wody. Nie ma tutaj jednej, sprawdzonej i najlepszej wartości, gdyż każdy odczuwa zimno w nieco inny sposób. Zakłada się jednak, że ciepłota wody nie powinna przekraczać 25 stopni Celsjusza. Im zimniejsza będzie woda, tym lepiej. Nigdy jednak nie powinno się przesadzać. Organizm bardzo słabo toleruje nagłe i zbyt intensywne zmiany temperatury. Właśnie dlatego warto przyzwyczajać go do zimnych temperatur stopniowo, starając się stale zmniejszać ciepłotę wody.
Do tematu brania zimnych pryszniców warto podchodzić ostrożnie, nie przesadzając również z czasem ich trwania. Odpowiednie bodźce zostaną odebrane przez ciało już po kilku minutach poddawania go działaniu lodowatej wody. Biorąc tego typu prysznic, przede wszystkim powinieneś słuchać swojego ciała i podchodzić adekwatnie do jego reakcji. Wtedy też będziesz miał pewność, że wyciśniesz z niego absolutne maksimum – bez podejmowania żadnego ryzyka.
Podsumowanie
Lodowaty prysznic każdego ranka jest czymś, o czym z pewnością miałeś już okazję czytać lub słyszeć. Jeśli nie widzisz u siebie przeciwwskazań zdrowotnych, zdecydowanie powinieneś spróbować praktykować go – przynajmniej przez kilka tygodni. Ta prosta rzecz, która jest w stanie zmienić naprawdę wiele. Z tego też powodu, warto dać jej szansę.
Publikacja powstała dzięki współpracy z hotelem Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center. |