Ból towarzyszy ludziom od zawsze. Ta nieprzyjemna dolegliwość, która nierzadko uniemożliwia normalne, komfortowe funkcjonowanie, pojawia się przecież nie tylko w spectrum występowania współczesnych chorób cywilizacyjnych.
Wieki temu ludzie również chorowali, a nawet byli narażeni na występowanie o wiele większej liczby nagłych urazów.
Pierwotne metody walki z bólem
Już w starożytnym Egipcie próbowano radzić sobie z bólem poprzez stosowanie ziołolecznictwa. Co ciekawe, w tamtych czasach najbardziej popularną mieszanką na uśmierzenie dolegliwości bólowych była ta z wierzby białej, konopi indyjskiej oraz maku. Pito napary, tworzono maści potrzebne do leczenia bólu miejscowego. Wtedy wierzono, że każda dolegliwość bólowa jest karą za złe postępowanie albo wpływem demonów, które opętały chorego. Warto podkreślić, że oprócz naturalnych metod walki z bólem ziołami, stosowano również amulety, a nawet składano ofiary.
Rzymianie leczyli ból elektroterapią, a Chińczycy zaczęli stosować akupunkturę, która zresztą do dzisiaj uznawana jest za jeden ze skutecznych sposobów na takie dolegliwości i niejedna poradnia bólu zaleca takie metody zamiennie z tradycyjną farmakoterapią.
Złoty wiek tabletek przeciwbólowych
Dopiero w wieku XIX udało się stworzyć środki przeciwbólowe, które całkowicie uśmierzały ból. To właśnie wtedy odkryto na przykład eter, dzięki któremu przeprowadzano pierwsze operacje bez odczuwania bólu przez pacjenta. Dokładnie w tym samym czasie wynaleziono pochodną paracetamolu, chociaż początkowo była to substancja wielce toksyczna.
Warto zaznaczyć, że dopiero w 1899 roku odkryto aspirynę, która jest zresztą pochodną wyciągu z wierzby białej (stosowanej jeszcze przez starożytnych Egipcjan). Od tego czasu rozpoczęła się naukowa rewolucja badania typologii bólu, jego źródła, nasilenia, reakcji na bodźce oraz połączenie fizycznego odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości z nastawieniem psychicznym pacjenta. Dzięki temu dzisiaj możemy ból poskramiać szybko i skutecznie, a w walce z nim pomagają specjalistyczne ośrodki. Co to jest poradnia leczenia bólu? To właśnie miejsce, w którym każdy pacjent ma szansę otrzymać pomoc w formie doboru odpowiedniego sposobu walki z dolegliwościami bólowymi, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby, preferencje czy stan zdrowia.
Warto również zaznaczyć, że współczesna medycyna z jednej strony skłania się ku metodom najnowszej generacji przy zastosowaniu innowacyjnej technologii, z drugiej zaś wraca do metod nieinwazyjnych naturalnych. To dlatego wspomniana już akupunktura jest stosowana powszechnie, podobnie jak ziołolecznictwo. Przykładem może być leczenie paliatywne marihuaną, które może być lepszą opcją dla pacjentów opornych na leczenie nowoczesną farmakoterapią. Należy przy tym wspomnieć, że nawet 30% pacjentów uskarżających się na przewlekły ból odrzuca chemiczne uśmierzanie dolegliwości bólowych poprzez niską skuteczność takiej metody oraz występowanie szeregu skutków ubocznych.
Ból jest nieodłącznym elementem naszego życia, natomiast postęp lecznictwa jest dzisiaj na tyle duży, że wiele dolegliwości udaje się zniwelować już w początkowym stadium, nie pozwalając na ich rozwój. Należy jednak pamiętać, że skuteczne leczenie może odbywać się tylko wtedy, gdy jest dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta.
Artykuł powstał na podstawie materiałów merytorycznych dostępnych na stronie internetowej: Cannabiclinic.com – Poradnia bólu.
Ból nie jest fajny. Taka poradnia raczej w moich bólach migrenowych nie pomoże