Metabolizm to inaczej przemiana materii, czyli przetwarzanie składników odżywczych na energię niezbędną dla naszego organizmu. Zaś tempo przemian biochemicznych i energetycznych, które zachodzą w organizmie może być różne. Ma na to wpływ wiele czynników. Jakich?
Głównym celem metabolizmu jest produkcja energii, która jest niezbędna do wszystkich procesów życiowych. Z kolei wszelkie nieprawidłowości z tym związane, a zatem zaburzenia wchłaniania i przetwarzania składników odżywczych, które przyjmujemy z pożywieniem określamy zwykle chorobami metabolicznymi. Należą do nich m.in. cukrzyca typu 2 oraz otyłość.
Różne tempo metabolizmu
Wraz z wiekiem zmienia się tempo metabolizowania pożywienia. Dzieci i młodzież mają zwykle bardzo szybką przemianę materii, na co wpływa przede wszystkim okres ich rozwoju i wzrostu. U osób dorosłych tempo metabolizmu maleje, z każdym rokiem spada efektywność wykorzystania składników odżywczych i produkcji energii. Jest to naturalne dla starzenia się organizmu. Jednakże, nie jesteśmy skazani na powolną przemianę materii. Dzięki kilku prostym sposobom możemy skutecznie podkręcić ten proces.
Co wpływa na metabolizm?
Na przemianę materii wpływa przede wszystkim:
– wiek,
– płeć,
– choroby przewlekłe,
– aktywność fizyczna,
– aktywność umysłowa,
– ilość i jakość spożywanych kalorii,
– regularność posiłków,
– temperatura otoczenia.
Zapotrzebowanie organizmu na kalorie
Ilość kalorii, jaką potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania jest zależna od tego, ile energii musi zużyć na zabezpieczenie podstawowych funkcji życiowych organizmu, a także aktywność umysłową i fizyczną. Od tego powinniśmy uzależnić ilość pożywienia, jaką spożywamy w ciągu dnia, a także jej rodzaj. Na zapotrzebowanie organizmu wpływ mają:
– wiek,
– płeć,
– masa ciała,
– wzrost,
– poziom aktywności fizycznej.
Co spowalnia tempo metabolizmu?
Na proces spowolnienia metabolizmu wpływa przede wszystkim niezdrowa dieta, spożywanie fast-foodów oraz spożywanie alkoholu. W takim przypadku często spożywamy więcej kalorii, niż potrzebujemy. Jeśli nie zrównoważymy tego regularną aktywnością fizyczną, szybko możemy przybierać na masie, a także zauważyć problemy ze zdrowiem. W konsekwencji może rozwinąć się np. nadwaga, otyłość, insulinooporność, czy cukrzyca typu 2.
Jak przyspieszyć przemianę materii?
Dzięki odpowiedniej diecie możemy skutecznie przyspieszyć proces metabolizowania pożywienia, jednak musimy pamiętać o urozmaicaniu diety i właściwym zbilansowaniu jej. Z kolei sięgając po produkty niskoprzetworzone, najlepiej ekologiczne. Ponadto, skutecznie przyspieszymy przemianę materii jeśli sięgniemy po:
– przyprawy przyspieszające przemianę materii, czyli np. pieprz cayenne, chilli, wasabi, papryczki jalapeno, piri piri, kurkumę czy chrzan,
– kawę i produkty zawierające kofeinę,
– produkty zawierające dużą ilość białka, które daje uczucie sytości i wymaga sporo kalorii do strawienia go,
– zwiększając aktywność fizyczną, nawet poprzez codzienne, kilkunastominutowe spacery,
– produkty spożywcze nieprzetworzone, zawierające dużo błonnika,
– węglowodany złożone, które znajdziemy m.in. w otrębach, kiełkach pszenicy, owsie, brązowym ryżu, pełnoziarnistym pieczywie, musli, grochu, czy soczewicy.
Wiele cennych informacji nt. metabolizmu, znajdziesz również w serwisie ChwilaPrzerwy.pl