Tarczyca to niepozorny narząd, który spełnia niezwykle istotną funkcję w naszym organizmie. Niestety, choroby tego organu są niełatwe w wykrywaniu, zaś współczesny tryb życia w coraz większym stopniu sprzyja chorobom tarczycy. Zanieczyszczenia powietrza, papierosy, promieniowanie jonizujące, na które codziennie jesteśmy narażeni- to wszystko prawdopodobnie sprawia, że liczba chorób tarczycy staje się coraz wyższa.
Jakie mogą być objawy stanów chorobowych tarczycy i kiedy należy zacząć się niepokoić? Oto garść przydatnych informacji.
Choroby tarczycy: co musisz o nich wiedzieć?
Zasadniczo, dwa najczęściej spotykane stany chorobowe tarczycy to niedoczynność lub nadczynność tego organu. Obie te przypadłości są niebezpieczne i obie mogą prowadzić do trwałego upośledzenia czynności tego niezwykle ważnego narządu.
Nadczynność tarczycy
Nadczynność tarczycy najczęściej objawia się zdenerwowaniem, trudnościami ze skupieniem uwagi, swędzeniem skóry, podwyższoną skłonnością do zachowań agresywnych. Do tego mogą dochodzić bezsenność, kołatanie serca, uczucie gorąca oraz osłabienie.
Warto zaznaczyć, że nadczynność tarczycy jest stanem, który może mieć bardzo zindywidualizowany przebieg.” – przypomina ekspert z portalu Twojaintymnosc.pl. Oznacza to, że nie wszystkie z wymienionych objawów muszą pojawić się u każdego pacjenta. Czasami występuje tylko jeden lub dwa objawy. Z tego powodu, warto uważnie obserwować siebie: jeżeli przez dłuższy czas mamy na przykład problemy z zasypianiem oraz skupieniem uwagi, warto udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania tarczycy w celu wykluczenia choroby tego narządu.
Niedoczynność tarczycy
Lista możliwych objawów niedoczynności tarczycy jest naprawdę długa i dotyczy wielu różnych sfer organizmu.
– Dolegliwości ze strony układu nerwowego: niedoczynność tarczycy może przejawiać się bezsennością, problemami z koncentracją, zdenerwowaniem, sennością a także poczuciem przewlekłego zmęczenia. Oprócz tego, chory może cierpieć na nastroje depresyjne oraz problemy z pamięcią.
– Objawy ze strony układu pokarmowego: bardzo często niedoczynność tarczycy przejawia się poprzez poważne upośledzenie czynności układu pokarmowego. Może dochodzić wtedy do regularnych zaparć a także innych problemów z trawieniem, które często prowadzą do wyraźnego zwiększenia masy ciała.
– Objawy ze strony włosów i skóry: ze względu na zaburzenia metabolizmu, do których często prowadzi niedoczynność tarczycy, w przebiegu tej choroby występować również takie objawy, jak zmiana wyglądu skóry, włosów oraz paznokci, włącznie z rogowaceniem naskórka, szczególnie w okolicach kolan i łokci.
Oprócz tego, niedoczynność tarczycy może przejawiać się również zaburzeniem miesiączkowania u kobiet, zwolnieniem akcji serca a także przewlekłą chrypką.
Co jeszcze powinno nas zaniepokoić?
Oczywiście, oprócz niespecyficznych problemów z tarczycą, które opisaliśmy, powodem do niepokoju mogą być również objawy specyficzne, czyli guzki na tarczycy. Możemy je wykryć podczas badania palpacyjnego tego narządu lub tzw. badania ze szklanką wody. To drugie polega na tym, że stajemy przed lustrem z odchyloną do góry głową, a następnie przełykamy kilka dużych łyków wody cały czas obserwując tarczycę. Jeżeli podczas przełykania zauważymy jakieś guzki lub zgrubienia, należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Najgorsze z niedoczynności tarczycy jest to ,że przysadka mózgowa wariuje!!!a to jest już niebezpieczne! !