Czyste powietrze w ostatnich latach staje się głównym tematem poruszanym przez lekarzy, polityków, a także ekologów. Powodem tego jest rosnące zanieczyszczenie atmosfery wynikające ze zwiększonej ilości pyłków zawieszonych, które są najczęstszą przyczyną różnych chorób. W minimalizowaniu takich szkodliwych substancji pomocne są jony ujemne i jonizacja powietrza.
W 2015 roku zanieczyszczenie powietrza przyczyniło się do około 790 tys. zgonów w całej Europie i 659 tys. zgonów w 28 państwach należących do Unii Europejskiej. Od 40 do 80% zgonów spowodowały choroby układu sercowo-naczyniowego. W skali globalnej liczba zgonów wywołanych skażeniem atmosfery została oszacowana na 8,8 mln, wcześniej określano je na nie więcej niż 4,5 mln. Oznacza to, że pyłki zawieszone (PM 2,5) powodują więcej zgonów, niż palenie papierosów (7,2 mln osób). W Niemczech zanieczyszczenie powietrza wywołuje 154 zgony na 100 tys. osób, w Polsce – 150 zgonów na 100 tys. osób, we Francji – 105, a w Wielkiej Brytanii- 98 zgonów. Największą umieralność spowodowaną skażeniem atmosfery odnotowano w Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i na Ukrainie – to 200 zgonów na 100 tys. osób. Wysoki odsetek umieralności wynikającej z zanieczyszczenia powietrza w Europie jest wywołany połączeniem złej jakości powietrza i dużej gęstości zaludnienia (źródło: Serwis internetowy PulsMedycyny). Na szczęście można zadbać o swoje zdrowie, przebywając w pomieszczeniu, w którym powietrze zostało zjonizowane. Wystarczy do tego funkcjonalny jonizator powietrza wytwarzający jony ujemne.
Zanieczyszczone powietrze – jakie choroby powoduje?
Powietrze jest nam niezbędne do życia, a zawarty nim tlen stanowi podstawę do wszystkich procesów życiowych. Niestety, ostatnie badania dokładnie pokazują, że poziom skażenia środowiska w Europie staje się coraz poważniejszym problemem. Tym bardziej że wpływ powietrza ma duże znaczenie dla zdrowia człowieka. Szczególnie niebezpieczne dla organizmu są tzw. pyłki zawieszone, które dostają się bezpośrednio do układu oddechowego. Ich mała forma powoduje, że trafiają do najdalszych zakamarków oskrzeli.
Choroby powodowane wdychaniem skażonego powietrza to m.in. astma i POCHP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc). Dodatkowo w okresie zwiększonego zanieczyszczenia pyłkami zawieszonymi dochodzi do częstszych zachorowań na udar mózgu i zawał serca. Skażenia unoszące się w atmosferze mogą także być przyczyną różnych dolegliwości i powikłań, np. spowolnienie rozwoju układu oddechowego u dzieci, zaburzenia rozwoju, bóle głowy, zaburzenia emocjonalne i alergie.
Wpływ jonów na powietrze
W powietrzu istnieją dwa rodzaje jonów. Jedne z nich wpływają korzystnie na zdrowie człowieka, a drugie, niestety, negatywnie. Jony ujemne (aniony) mają bardzo dobry wpływ na samopoczucie człowieka, natomiast jony dodatnie (kationy) mogą powodować różne dolegliwości. Największa kumulacja jonów ujemnych w powietrzu następuje po burzy, jest także w lesie oraz nad morzem. Oddychając takim tlenem, czujemy orzeźwienie i świeżość.
Jony dodatnie najczęściej koncentrują się w pomieszczeniach zamkniętych. To tzw. elektrosmog wytwarzany przez klimatyzację i urządzenia elektroniczne. Aniony są obdarzone ujemnym ładunkiem elektrycznym, powstają poprzez włączenie do atomu jednego lub więcej elektronów. Ładunek ten przyciąga unoszące się w powietrzu cząsteczki kurzu, pleśni, zanieczyszczeń, alergeny oraz bakterie i wirusy. Maleńkie cząsteczki, chcąc przeciwstawić się przyciąganiu, tworzą skupiska (klastry). To powoduje, że stają się ciężkie i opadają na ziemię. Dodatkowo jony ujemne zwiększają częstotliwość wibracji rzęsek znajdujących się w krtani i dzięki temu zmniejszają ilość kurzu oraz pyłków dostających się do płuc.
Jonizacja i jej wpływ na zdrowie
Wpływ zjonizowanego powietrza na organizm ludzki zależy od wielkości jonów, ich biegunowości oraz koncentracji w powietrzu. W celu wyeliminowania zagrożeń mikrobiologicznych w pomieszczeniach zamkniętych należy poddać powietrze dezynfekcji. Pomocne w tym są jonizatory, które wytwarzają jony ujemne za pomocą wysokiego napięcia lub wykorzystują emisję wolnych elektronów z rozgrzanego metalu – termoemisja. Zakres efektywnego działania takiego urządzenia wynosi 50 m2. Wydajność jonizatora określana jest jako średni wzrost koncentracji jonów ujemnych w 1 cm3 powietrza na powierzchni 1 metra. Dodatkowo, aby, polepszyć walory zdrowotne wdychanego powietrza, warto ustawić w pomieszczeniach rośliny, np. paproć, geranium, fiołek, agawa, begonia, orchidea, fikus. Na jonizację powietrza pozytywnie wpływają również bursztyny, lampy solne i świeczki. Naturalnymi generatorami jonów ujemnych są także zwierzęta (np. koty).
Koncentracja jonów w powietrzu ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie oraz na poziom skupienia naszego umysłu. Duże znaczenie dla naszego organizmu mają jony ujemne, które pochodzą ze środowiska naturalnego. W pomieszczeniach zamkniętych możemy zadbać o jonizację za pomocą jonizatora powietrza i to jest najskuteczniejszy sposób, aby stworzyć dla siebie zdrowy mikroklimat.
Pomoc merytoryczna: jonizatory.eu - dystrybutor jonizatorów wody i ozonatorów powietrza.
Chyba warto wypróbować
Zwłaszcza w czasach, kiedy smog jest wszechobecny…