Teatr Muzyczny w Lublinie z potrójnym przytupem rozpoczął nowy sezon artystyczny. 3 września artystów teatru można było spotkać i podziwiać aż w trzech miastach – w Tomaszowie Lubelskim na Rodzinnym Pikniku Europejskim, w Lublinie na Placu Litewskim podczas Narodowego Czytania oraz w Białej Podlaskiej, gdzie swoim ostatnim hitem – operetką „Zemstą nietoperza” w reżyserii Artura Barcisia zainaugurowali 4. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego.
Z kolei w Białej Podlaskiej, operetką „Anna Barska – Rozalinda, Jakub Gąska – Eisenstein, Paulina Janczaruk – Adela, Łukasz Ratajczak – Alfred, Jan Jakub Monowid – Książę Gigi, Patryk Pawlak – Falke, Monika Rej – Ida, Paweł Stanisław Wrona – Frank, Jarosław Cisowski – Blind, Zbigniew Macias – Frosch, Alan Sobkowicz – Adiutant oraz balet przygotowany przez Romana Kamińskiego, chór pod kierownictwem Grzegorza Pecki, kwartet smyczkowy w składzie: Andrzej Czapliński, Emilia Zamiejska, Justyna Żukowska i Żaneta Magryta-Sidoruk. Artystom towarzyszyła znakomita Orkiestra Teatru Muzycznego w Lublinie pod kierownictwem Łukasza Sidoruka.
ystąpili:📸 Grzegorz WinnickiMiast
Kiedy we wrześniu 2018 roku Kamila Lendzion obejmowała stanowisko Dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie miała już jasno sprecyzowany i określony cel aby Teatr Muzyczny w Lublinie wyraźnie zaistniał na muzycznej mapie Polski. Tak się stało, czego dowodem są zaproszenia na najważniejsze festiwale teatralne i muzyczne, nagrody i wyróżnienia dla artystów, współpraca z najlepszymi realizatorami i wykonawcami, stała obecność teatru w mediach, jak również to, że na spektakle do Lublina zjeżdzają fani teatru z całej Polski. To wszystko składa się na mega wysoką ocenę pracy Kamili Lendzion i zaowocowało powołaniem na stanowisko Dyrektora Teatru na kolejnych pięć lat!
W dniu 1 września 2022 r. ponad 10-minutowymi owacjami na stojąco, w wypełnionej do ostatniego miejsca Katedrze św. Pawła w Münster, zakończył się pierwszy z cyklu trzech koncertów w ramach międzynarodowego projektu Polska – Niemcy – Izrael. Chór Teatru Muzycznego w Lublinie wraz z Orkiestrą Symfoniczną z Münster oraz Izraelską Orkiestrą Symfoniczną Rishon LeZion wykonali II Symfonię „Zmartwychwstanie” Gustava Mahlera, której przesłanie skupia się na ważnych pytaniach o sens życia i śmierci.
Ze swoim centralnym stwierdzeniem „O wierzcie: nie urodziliście się na próżno! Nie żyliście i nie cierpieliście na próżno!” jest skierowana do wszystkich prześladowanych i szukających pocieszenia. Poprzez ten transgraniczny projekt muzyczny miasta partnerskie i ich zespoły wysyłają czytelny sygnał na rzecz pokoju w Europie oraz współpracy polsko-niemiecko-izraelskiej. Na koncercie obecni byli przedstawiciele władz państwowych, korpus dyplomatyczny, attaché ds. kultury i zaproszeni goście państw biorących udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Zatem to już nie tylko muzyczna mapa Polski, ale międzynarodowa! Bravo!
Warto w tym miejscu jeszcze dodać, że zasługą Dyrektor Kamili Lendzion jest otwarcie drzwi Teatru dla osób z niepełnosprawnością, dzieci i młodziezy w spektrum autyzmu czy z zaburzeniami psychicznymi. Organizowane warsztaty artystyczne uczą najmłodszych miłości do Teatr, poszerzają horyzonty, pobudzają kreatywne myślenie, a także służą budowaniu pewności siebie i poczucia własnej wartości. Najbliższe warsztaty pt. „Szczęście na warsztacie” statrują już we wrześniu. Poprowadzą je artyści TM: Dorota Skałecka – pomysłodawczyni zajęć, absolwentka Studium Terapii przez Sztukę Inki Dowlasz, Małgorzata Papiewska -pianistka i artystka chóru oraz tancerki baletu Agata Grabałowska i Anna Gawęda-Szternal. Zapisy i dodatkowe informacje: tel. 81 532 25 21; e-mail: widownia@teatrmuzyczny.eu. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
W Teatrze aktualnie trwa akcja „Słyszę Cię – Teatr Muzyczny w Lublinie dla psychiatrii dzieci i młodzieży z I Kliniki Psychiatrii Psychoterapii i Wczesnej Interwencji przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Akcja realizowana jest z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, przypadającego rokrocznie 10 października. To wielozadaniowy projekt na który składają się warsztaty terapeutyczne, koncerty dla dzieci, tematyczne prelekcje. Zwięczeniem akcji będzie zaplanowany na 7 października wyjątkowy koncert „Słyszę Cię” z udziałem największych gwiazd muzyki rozrywkowej.
Teatr Muzyczny w Lublinie świętuje w tym roku Jubileusz 75-lecia! Oficjalne rozpoczęcie sezonu artystycznego 2022/23 nastąpi 17 września podczas pierwszego z cyklu koncertów jubileuszowych „Operetka na poważnie, Opera na wesoło”.
Szczegółowe informacje:
Kasa biletowa: 81 532 96 65; kom. 502 662 956
e-mail: widownia@teatrmuzyczny.eu
Brawa❗Brawa❗Brawa❗
Pięknie!!!