Zadbane włosy nie tylko dodają nam urody, choć najczęściej tak właśnie o nich myślimy. Z perspektywy kulturowej określają naszą atrakcyjność, poprawiają samopoczucie oraz samoocenę. Pełnią one jednak również funkcje fizjologiczne, chroniąc nas przed różnorodnymi czynnikami, takimi jak słońce, urazy i zimno. Właśnie dlatego ich utrata zazwyczaj wiąże się zazwyczaj z dyskomfortem i stresem, szczególnie dla kobiet. Sprawdź, jak wzmocnić włosy z wykorzystaniem surowców roślinnych i zahamować ich utratę.
Nadmierne wypadanie włosów może mieć różne przyczyny. Problemem może być niewłaściwa dieta, różnorodne schorzenia, zaburzenia hormonalne, stres czy przyjmowane leki. Utrata włosów może też nastąpić jako efekt uboczny leczenia onkologicznego. Niezależnie jednak od przyczyn wzmożonej utraty włosów, warto podjąć kroki mające je wzmocnić i stymulować do wzrostu. Skuteczne działanie w tym zakresie wykazują różnorodne substancje roślinne.
Kozieradka pospolita
Nasiona tej rośliny zawierają bogactwo substancji aktywnych biologicznie, takich jak flawonoidy, śluzy, saponiny, witaminy czy związki z grupy alkaloidów, w tym trygonelinę rozszerzającą naczynia krwionośne i zwiększającą dopływ krwi do mieszków włosowych. Białka i aminokwasy wpływają z kolei na wzmocnienie i odżywienie włosów. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów w skórę głowy należy wcierać macerat lub napar z kozieradki.
Żeń-szeń
Inną rośliną o działaniu wzmacniającym i adaptogennym, a przez to świetnie działającym na włosy jest żeń-szeń. Związki, które zawiera, pobudzają mikrokrążenie oraz procesy regeneracyjne. Właśnie dlatego żeń-szeń jest tak chętnie wykorzystywany w różnorodnych produktach leczniczych i kosmetycznych przeznaczonych do kuracji przeciw wypadaniu włosów. Na korzyść tej rośliny przemawiają również zawarte w niej ginsenozydy, pobudzające wzrost włosów. Korzeń żeń-szenia wykorzystywany jest również w leczeniu skutków chemio- i radioterapii. Można włączyć go do pielęgnacji włosów w formie delikatnych szamponów wpływających na porost włosów.
Pieprz Cayenne
Kolejnym składnikiem wpływającym na porost włosów jest pieprz Cayenne. Zawiera on kapsaicynę o działaniu leczniczym. Stosowana miejscowo oddziałuje na zakończenia nerwowe w skórze poprzez swoje działanie rozgrzewające i przeciwbólowe. Obecnie wiele preparatów na rynku zawiera ten składnik – od wszelkich rodzajów wcierek, po ampułki czy oleje. Nałożenie ich na skórę wywołuje wzrost temperatury oraz przyspieszenie cyrkulacji krwi, dzięki czemu komórki są lepiej dotlenione i odżywione.
Rozmaryn
W problemach z wypadaniem włosów warto sięgnąć również po rozmaryn, który już od dawna stosowany jest w leczeniu łysienia. Olejek z rozmarynu wywołuje miejscowe działanie drażniące, przez co zwiększa dopływ krwi, a rozgrzanie tkanek poprawia zaopatrzenie w tlen i związki odżywcze. Olej w odpowiednim stężeniu należy wmasować w skórę skalpu.
Pokrzywa, skrzyp i łopian
Inne znane surowce stosowane w terapii nadmiernego wypadania włosów to pokrzywa, skrzyp i łopian. Pokrzywa zawiera liczne witaminy, które działają odżywczo na cały organizm, w tym na włosy, cerę i paznokcie. Z jej liści można przygotować napar przeznaczony do codziennego picia. Z kolei skrzyp polny to silnie zmineralizowana roślina wymagająca gotowania, podczas którego odpowiednio wyekstrahowane zostają związki aktywne, jak np. krzemionka. Z kolei korzeń łopianu w formie oleju nie tylko pobudza wzrost włosów, ale i pomaga zwalczyć łupież.
Artykuł powstał we współpracy z czasopismem Naturoterapia w praktyce.
Warto przetestować. Piękne, wypielęgnowane włosy to z pewnością zaleta 👩👨