Mówi się, że stan zdrowia człowieka można rozpoznać po tym, jak wyglądają jego paznokcie. Jeśli płytka odwarstwia się od znajdującego się pod nią łożyska, jest to sygnał, że zdrowie jest nadwątlone. Przyczyną odwarstwienia się płytki paznokciowej, czyli onycholizy może być również uraz mechaniczny. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z tym schorzeniem? Czym jest onycholiza? Przede wszystkim płytka paznokciowa przybiera nienaturalny kolor biały lub żółty, a poza tym mamy do czynienia z mechanizmem schodzenia paznokcia. Między płytką a łożyskiem gromadzą się bakterie, zanieczyszczenia i grzyby, co powoduje że płytka zaczyna przybierać brązowy, czy nawet czarny kolor. Oznacza to zakażenie wtórne.
Przyczyny powstawania onycholizy
Jest wiele przyczyn powstawania schorzenia jakim jest onycholiza, a najbardziej prozaicznym jest upadnięcie na stopę ciężkiego przedmiotu. Inną przyczyną wpływającą na onycholizę paznokcia jest nienaturalny nacisk na płytkę przez noszenia zbyt ciasnego lub zbyt wysokiego obuwia. Onycholiza często pojawia się również u sportowców, szczególnie biegaczy, pokonujących długie dystanse, a także osób ze zdeformowanymi wskutek niewłaściwego stawiania stóp palcami. Również przyjmowanie niektórych leków może wpłynąć na powstanie onycholizy. Szczególnie leki przyjmowane na schorzenia dermatologiczne z grupy tetracyklin mogą wpłynąć na ten rodzaj schorzenia. Podobnie psoraleny, a także leki przyjmowane w czasie leczenia choroby nowotworowej wpływają na pojawienie się objawu chorobowego zwanego onycholizą. Może być ona również oznaką chorób wewnętrznych takich, jak np. cukrzyca, czy chorób skóry. Onycholiza może się również pojawić na paznokciach u rąk. Wystarczy uraz mechaniczny podczas prac majsterkowania, lub źle wykonany manicure, powodujący degradację płytki paznokciowej. Onycholizę niezależnie od stopnia zaawansowania można skutecznie leczyć. Dzięki skutecznym metodom onycholiza może być wyleczona raz na zawsze.
Jak leczyć? – leczenie onycholizy
Leczenie onycholizy polega przede wszystkim na usunięciu odwarstwionej płytki paznokciowej aż do łożyska. Łożysko trzeba oczyścić. Można zastosować również opatrunki hydrożelowe lub hydrokoloidowe, które utrzymają wilgotność miejsca. Leczenie onycholizy można przyspieszyć stosując leki powodujące szybszy wzrost paznokci. Ważne jest również przyjmowanie witamin. Onycholizę leczy się u podologa i dermatologa.
Onycholiza – jak zapobiegać?
Przede wszystkim należy nosić buty w odpowiednim rozmiarze i takie które w żaden sposób nie uciskają na paznokcie. Jeśli z natury ma się zdeformowane palce, lekarz może przepisać specjalne wkładki ortopedyczne, które spowodują, że chód będzie prawidłowy i nie będzie powodował niepotrzebnego nacisku na paznokcie. Jeśli ma się z natury paznokcie skłonne do rozwarstwień, trzeba je obcinać dość krótko, jednak nie za krótko, by nie uszkodzić płytki. W takim przypadku lepiej zrezygnować także z inwazyjnego manicure ze środkami chemicznymi, jak manicure akrylowy, żelowy czy hybrydowy. Takie postępowanie uchroni przed nawrotami onycholizy. Należy pamiętać również o rękawicach ochronnych, przy wszelkim kontakcie z chemią gospodarczą.
Jak radzić sobie z onycholizą?
Jeśli już spotka nas rozwarstwienie paznokci można stosować także w trakcie leczenia preparaty keratynowe, które wzmocnią płytkę paznokcia. Jeśli płytkę paznokcia będzie trzeba usunąć, warstwa specjalnego akrylu lub żelu pozwoli odtworzyć paznokieć, dzięki czemu odrastający paznokieć będzie wzrastał w swoim tempie i nie dostaną się pod niego drobnoustroje i grzyby. Właściwe postępowanie sprawi, że onycholiza nie będzie się nawracać.
Więcej artykułów znajdziesz na portalu http://fashionandbeauty.pl/
Paskudna dolegliwość. Boże chroń!
Cierpię na onycholize paznokci dłoni. Nie jest spowodowana żadnym urazem mechanicznym. Nie choruje też na cukrzycę. W zasadzie nie mam zdiagnozowanego żadnego schorzenia oprócz lojotokowego zapalenia skóry. Kilku dermatologow idąc tym tropem sugeruje luszczyce. Inni absolutnie wykluczają.
Faktem jest że moja onycholiza pojawia się i znika sama, od lat ponad 10. Sterydy które przypisują lekarze nie działają, jedynie uszkadzania zdrowa skórę. Zrobiłam wszystkie zalecane badania a ich wyniki nie doprowadziły do postawienia diagnozy.
Dodam że w zaostrzeniu onycholizy ból jest nieznośny. Niemożliwe jest zapięcie guzika czy założenie skarpetki. Każde dotknięcie opuszkiem palca powoduje ból.
Z czystym sercem mogę polecić powyższy tekst kolegom. Samemu bardzo wiele się dowiedziałem i z penością inni także się dowiedzą.
Ratuje tylko dobry podolog i długa kuracja. Ja chodziłam do Instytutu Podologicznego w Tarnowie, kilka tygodni a nawet miesięcy zeszło na kuracji ale było warto 🙂