Kora cynamonowca jest produktem znanym już od czasów starożytnych. Natomiast pozyskiwaną z niej przyprawę ceni się nie tylko za charakterystyczny zapach oraz smak, ale także za korzystny wpływ na organizm człowieka. Nic więc dziwnego, że współcześnie cynamon można znaleźć w różnych preparatach kosmetycznych, np. w kremach i balsamach.
Surowiec otrzymywany z kory cynamonowca jest niezbędnym składnikiem wielu potraw (nie tylko deserów!). Czy jednak warto sięgać po niego wyłącznie w kuchni? Zdecydowanie nie! Cynamon jest bowiem produktem, który znajduje także zastosowanie w kuracjach pielęgnacyjnych oraz odchudzających. Innymi słowy, przyprawa ta przyczynia się do niwelowania różnych niedoskonałości skóry oraz pomaga przy redukowaniu tkanki tłuszczowej.
Na „skórkę pomarańczową” i zbędne kilogramy
Współcześnie coraz większą popularność zdobywają domowe kuracje antycellulitowe, w których jedną z głównych ról odgrywa cynamon w czystej postaci. Redukowanie „skórki pomarańczowej” jest w tym przypadku bardzo łatwe do wykonania. Należy po prostu wymieszać sproszkowaną przyprawę z wodą, rozprowadzić na skórze, owinąć folią spożywczą i zostawić na około 45-60 minut. Na koniec wystarczy dokładnie zmyć powstałą mieszaninę.
Co ciekawe, cynamon można dziś znaleźć w składzie kosmetyków antycellulitowych, które są dostępne w sklepach. Wszystko za sprawą tego, że wspomniana przyprawa nie tylko wykazuje działanie rozgrzewające, ale także wpływa na ukrwienie skóry i wygładza ją. Ponadto, cynamon słynie z tego, że przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej – wspomaga trawienie i metabolizm, hamuje łaknienie na słodycze oraz zapewnia uczucie sytości. Regularne spożywanie tej przyprawy pozwala na skuteczne wyeliminowanie dodatkowego podjadania oraz usunięcie z diety posiłków, które składają się z dużych porcji. Niemniej, nie można przesadzić z dostarczaniem cynamonu do organizmu. Wystarczy spożywać około pół łyżeczki tego produktu dziennie.
Na niedoskonałości w okolicach stóp i dłoni
Ze względu na działanie rozgrzewające i wygładzające, cynamon zawierają preparaty przeznaczone do pielęgnacji stóp i dłoni. Stosowanie tych kosmetyków wpływa korzystnie na krążenie krwi, dzięki czemu dużo łatwiej walczyć z nieprzyjemnym uczuciem zimna we wspomnianych obszarach ciała. Ponadto, kremy i balsamy z cynamonem są polecane osobom, które zmagają się z przesuszoną oraz popękaną skórą w okolicach stóp czy dłoni. I wreszcie, preparaty posiadające w swoim składzie tę przyprawę przyczyniają się do ochrony antybakteryjnej i przeciwgrzybiczej.
Na przyczyny powstawania trądziku
Powszechnie wiadomo, że cynamon wykazuje właściwości odkażające, jak również normalizuje pracę gruczołów łojowych. Co za tym idzie, kuracje pielęgnacyjne z tą przyprawą umożliwiają zredukowanie przyczyn powstawania trądziku. Osobną kwestią jest fakt, że kosmetyki zawierające cenny surowiec działają rozjaśniająco i wygładzająco na skórę. Z ich regularnego stosowania płyną więc dodatkowe korzyści. Poza niwelowaniem nieestetycznych przebarwień, preparaty te zapobiegają m.in. powstawaniu blizn.
Na słabą kondycję włosów
Właściwości rozgrzewające cynamonu sprawdzają się nie tylko w przypadku redukowania zbędnych kilogramów czy niwelowania problemów związanych ze stopami bądź dłońmi. Działanie tego typu wykorzystuje się także w kosmetykach, które służą do pielęgnacji włosów oraz walki ze stanami zapalnymi skóry głowy. Cynamon przede wszystkim wzmacnia cebulki i pobudza je do szybszego wzrostu. Co więcej, zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów i działa rozjaśniająco. Równocześnie jednak, płukanki z zastosowaniem tej przyprawy mogą pozostawić rudawe refleksy. Dlatego najpierw warto przetestować dany preparat na niewielkim fragmencie włosów.
Kiedy nie można stosować cynamonu?
Zarówno preparaty z zawartością cynamonu, jak i sama przyprawa, nie są wskazane dla każdego. Produktu tego powinny unikać zwłaszcza kobiety w ciąży. Jego nadmiar w organizmie może się bowiem przyczynić nawet do przedwczesnego porodu. Kosmetyki zawierające cynamon nie są także przeznaczone dla osób z cerą wrażliwą. Ponadto, niektóre preparaty mogą wywoływać reakcje alergiczne. W związku z tym, przed kompleksowym zastosowaniem kremu lub balsamu, powinno się go wcześniej wypróbować na małym i niewidocznym obszarze skóry.
Dotychczas dodawałam tylko do ciasta i kawy, ale zastosuje się do tych rad i sprawdzę na sobie działanie cynamonu 🙂
Artykuł bardzo przydatny. Całość dobrze ujęta i przyda mi się 🙂 Pozdrawiam!