Bóle kręgosłupa są jednymi z najbardziej uciążliwych. Destabilizują codzienność, utrudniają życie i pozbawiają naturalnego komfortu. Tabletki to pierwszy lek, po który sięgają pacjenci, jednak nie musi być jedynym.
Przyczyny bólu odcinka lędźwiowego
Problemy związane z bolącym kręgosłupem nie są obecnie niczym niezwykłym. Styl życia, zwłaszcza siedząca praca oraz brak ruchu to jedne z najważniejszych przyczyn dolegliwości odczuwanych przede wszystkim w odcinku lędźwiowym. Ze względu na swoją budowę, jest on najbardziej narażony na urazy wywołane naciskaniem krążków międzykręgowych na rdzeń kręgowy.
Poza siedzącym trybem życia, który nadwyręża odcinek lędźwiowy oraz brakiem aktywności do pojawienia się dyskomfortu przyczyniają się również inne czynniki. Należą do nich: przeciążenie, infekcje, stany zapalne w obrębie kręgosłupa, zmiany lub problemy neurologiczne, jak również nowotwory. Ból, nawet długotrwały, może być również spowodowany problemami psychicznymi, nadmiernym stresem albo depresją. Wielu pacjentów leczących się z powodu depresji, skarży się na bóle kręgosłupa, które zanikają stopniowo wraz z postępem leczenia.
Wpływ jogi na kręgosłup
Gdy odcinek lędźwiowy zaczyna boleć postępuje się w taki sam sposób, jak przy innych bólach – sięga się po tabletki przeciwbólowe. Początkowo ból może być sporadyczny i mijać po zażyciu tabletek. Z czasem zaczyna stawać się stałym towarzystwem, utrudniającym wykonywanie nawet prostych, codziennych obowiązków, które wymagają pochylenia się lub szybkiej zmiany pozycji. Może nawet okazać się, że wchodzenie oraz schodzenie po schodach jest wyzwanie.
Wraz z rozwojem bólu warto pomyśleć o innym zapobieganiu, niż łykanie kolejnych, coraz silniejszych tabletek. Wizyta u lekarza jest dobrym pomysłem, ponieważ pozwoli określić przyczynę dolegliwości, jednak wraz z diagnozą można rozważyć rozpoczęcie ćwiczeń jogi. Wielu osobom kojarzy się ona jedynie z azjatyckim stylem życia bądź bardzo skomplikowanymi pozycjami ciała mającymi zapewnić relaks. Jednak bliższe prawdy jest stwierdzenie, że joga to ćwiczenia, które przynoszą ciału ukojenie emocji oraz potrafią zmniejszać fizyczne dolegliwości.
Joga wykonywana przy bólach odcinka lędźwiowego pozwala zmniejszyć ucisk na nerwy oraz poszerza otwory między poszczególnymi kręgami.
Lecznicze skłony
Jednymi z najlepszych pozycji dla poprawy zdrowia kręgosłupa są skłony. Najlepsze z nich to: skłon do przodu, pozycja deska oraz pozycja pies z głową w dół.
Skłon do przodu wymaga siadu na macie, na własnych łydkach. Duże palce stóp powinny stykać się lekko. Pośladki oprzeć na piętach, a kolana rozchylić, żeby tułów osiadł wygodnie pomiędzy nimi. Po przyjęciu takiej pozycji należy wyciągnąć ręce daleko przed siebie, dociskając je mocno do podłogi, oprzeć na niej również czoło. Pogłębienie skłonu wymaga wyciągania rąk w przód, przy jednoczesnym dociskaniu pośladków do pięt. Dzięki temu odczuwalne będzie podwójne rozciąganie, w przód i w tył, co spowoduje rozluźnienie kręgosłupa.
Kolejna pozycja, o nazwie deska, sprzyja wzmocnieniu całego kręgosłupa, w tym odcinka lędźwiowego. Mocne kręgi to dodatkowe zabezpieczenie przed bólem pleców. Pozycja deski wymaga przeniesienia ciężaru całego ciała na ręce i podniesienia się z leżenia na brzuchu do podparcia na nadgarstki. Powinny być ustawione równo z barkami, z kolei barki wraz z czubkiem głowy mają stanowić linię prostą z kręgosłupem oraz nogami. Po przyjęciu pozycji należy napiąć całe ciało i oddychać głęboko, aż do rozluźnienia po kilku sekundach.
Ostatnia z najbardziej korzystnych pozycji, czyli pies z głową w dół może przypominać nieco popularny „koci grzbiet”. Na początku należy uklęknąć na podłodze, podpierając mocno ręce. Wraz z wydechem unieść biodra wysoko i wyprostować kolana. Po wykonaniu tego, ciężar ciała oprzeć na nogach, nie zmieniając pozycji. Rozciągnąć mocno plecy. Ćwiczenie spowoduje rozluźnienie oraz wzmocnienie obszaru lędźwiowego, jednocześnie relaksując.
Kiedy nie korzystać z jogi?
Wspomniane pozycje są jednymi z najlepszych pozycji z jogi, które wyraźnie poprawiają stan kręgosłupa. Ważne jest jednak ich regularne wykonywanie. Raz w tygodniu to za mało, dlatego jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań należy ćwiczyć jogę nawet raz dziennie. Odbije się to pozytywnie na stanie kręgosłupa oraz szybko zmniejszy ból i ucisk w odcinku lędźwiowym.
Istnieje jednak kilka sytuacji, w czasie których nie powinno się wykonywać ćwiczeń, gdyż mogłyby zaszkodzić zdrowiu jeszcze bardziej. Dotyczy to przede wszystkim okresu tuż po kontuzji, poważnym urazie albo ataku reumatycznym. Niewskazane jest ćwiczenie jogi także jeśli czuje się mocny, kłujący ból podczas wykonywania kolejnych pozycji. Wówczas zamiast na pozycjach rozciągających kręgosłup lepiej skupić się na ćwiczeniach oddechowych, które mają za zadanie przede wszystkim zrelaksować.
Artykuł przygotował Jakub Majcher – instruktor jogi oraz właściciel sklepu z akcesoriami i matami do jogi:
jogastyl.pl/pol_m_Maty-do-jogi-157.html
Namawiała mnie koleżanka na jogę a po tym co przeczytałam chyba się zdecyduje, bo zdarza się, że mam problem po nocy wstać z łóżka.
joga jest świetna, ale nie zawsze wystarczy. gdy ból jest już zbyt uciązliwy, to warto sprobowac po prostu to w pełni wyleczyć… np. w kręg-clinic, który zbiera bardzo dobre recenzje
Plus wyrzucić nerwy lęki 😊 bo czasami te bóle są z tego powodu