Begonia jest rośliną liczącą 1200- 1500 gatunków. Ich naturalnym środowiskiem bytowania są wszystkie obszary tropikalne oraz subtropikalne kuli ziemskiej, z wyjątkiem Australii. Najliczniej begonie występują na terenie Ameryki Południowej. Jednak ze względu na swój unikalnych wygląd, begonie wybierane są także przez ogromną liczbę polskich hodowców. By jednak móc cieszyć się ich doskonałą, nienaganną kondycją zdrowotną przez długi czas, należy zapewnić im właściwe warunki do przezimowania. O czym należy pamiętać? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!
Zima dla begonii, czyli ciężki i zimny czas
Begonie w naszym klimacie bardzo często sadzone są w donicach naszych tarasów, balkonów bądź przydomowych altan. To piękne, rozłożyste rośliny, które niejednokrotnie stanowią jedną z głównych ozdób naszych wiosennych i letnich oraz jesiennych aranżacji- kwitną aż do później jesieni. By cieszyć się ich wieloletnią obecnością oraz ponownym kwitnieniem, begonię należy właściwie zabezpieczyć na czas zimy.
Które gatunki begonii można przezimować?
Warto zaznaczyć, że begonie stale kwitnące są traktowane w naszym klimacie jako gatunki jednoroczne. W związku z tym nie są to rośliny, które można przezimować w naszym klimacie. Możliwym do zachowania przez wiele sezonów jest jeden z najpopularniejszych gatunków, który sadzimy na naszych balkonach czy tarasach- begonia bulwiasta.
Begonia bulwiasta- doskonałe warunki do przezimowania
Bulwy begonii bulwiastej można w łatwy sposób uchronić przed zimnem oraz doskonale przezimować. Co więcej, by skutecznie przezimować bulwy, musimy wybrać zdrowe okazy, bez oznak chorób, plam, uszkodzeń czy gnicia. W związku z tym, że begonia jest rośliną bardzo wrażliwą na przymrozki, o jej właściwe przezimowanie należy zadbać już pod koniec jesieni. Zbyt późny czas może spowodować nieudane zabezpieczenie rośliny przed zimą. Doskonałym czasem będzie więc przełom października oraz listopada.
Instrukcja zabezpieczenia begonii przed zimnem
W pierwszej kolejności, przystępując do czynności związanych z przezimowaniem begonii bulwiastych, należy wyjąć roślinę z ziemi, w delikatny sposób, wraz z bryłą korzeniową. Begonie w takiej formie należy umieścić w suchym miejscu, takim jak np. piwnica. Po pewnym czasie liście begonii przeschną, a łodygi w bardzo łatwy sposób oddzielą się od bulwy. To czas, w którym bulwy rośliny należy starannie i delikatnie oczyścić z pozostałości starej ziemi. Tak wypielęgnowana bulwa jest właśnie przygotowana do przezimowania.
Ostatnim etapem przygotowującym bulwy begonii do przezimowania jest umieszczenie odpowiednio oczyszczonych uprzednio bulw w skrzyniach, które są zadołowane w torfie bądź piasku. Optymalną temperaturą otoczenia dla tak przygotowanych skrzyń jest 5- 10°C, jednak temperatura nigdy nie powinna spaść poniżej 0°C. W związku z tym idealnym miejscem będą piwnicę, strych, garaże, komórki gospodarcze oraz inne suche pomieszczenia. Co więcej, skrzynie z bulwami nie muszą mieć stałego dostępu światła.
Przygotowania begonii do ponownego kwitnienia
Bulwy begonii należy zacząć pędzić na przełomie lutego, w temperaturze około 18°C. By przeprowadzić cały proces z pełnym powodzeniem, należy ułożyć ciasno obok siebie bulwy rośliny, w taki sposób by strona wierzchnia bulwy ze spoczywającymi oczkami była skierowana ku górze. Dobrą stronę rozpoznamy po małych pączkach bądź wgłębieniu. Tak ułożone bulwy delikatnie przysypujemy cienką warstwą torfu z piaskiem w stosunku 1:1.
Publikacja powstała we współpracy z portalem poradnikogrodniczy.pl – największym portalem ogrodniczym w Polsce. |