Biżuteria handmade stała się w ostatnim czasie bardzo modna wśród osób, które pragną oryginalnych ozdób wykonanych z pasją. Z tego powodu też coraz więcej osób ze smykałką artystyczną zaczyna traktować wyrabianie biżuterii handmade jako źródło zarobku. Czy rękodzieło jest pasją, z której można się utrzymać, a jeżeli tak, to jak można to osiągnąć? Kwestia ta zostanie naświetlona w tym artykule.
Zainwestuj w sukces
Jak praktycznie każdy biznes, wykonywanie biżuterii wymaga pewnego wkładu finansowego. Na początku będziemy musieli zaopatrzyć się w takie komponenty jak koraliki, klipsy i cyrkonie. Najłatwiej będzie je zakupić w sklepach internetowych, które często oferują zestawy startowe kosztujące około dwa tysiące złotych.
Jeżeli nie mamy w mieszkaniu warunków pozwalających na komfortowe wyrabianie biżuterii artystycznej i/lub mamy zamiar założyć stacjonarny sklep, czeka nas dodatkowy koszt w postaci wynajęcia lokalu. Jeżeli planujemy wykorzystywać go jedynie do tworzenia biżuterii, miesięczny koszt jego wynajęcia może być stosunkowo niewielki, wynosząc około tysiąc złotych. Natomiast kilka tysięcy na miesiąc będziemy musieli przeznaczyć na lokal, który będzie przeznaczony również do sprzedaży, ponieważ w takim przypadku zależy nam szczególnie na atrakcyjnej lokalizacji. Warto wynająć lokal, który będzie umieszczony na przykład w pobliżu lokalnych atrakcji turystycznych. Koszty wynajmowania lokalu w takim punkcie miasta mogą okazać się warte poniesienia, jeżeli zaoferujemy turystom biżuterię w stylu lokalnym, którą będą chętnie kupować jako pamiątkę.
Koszty zakupu komponentów i wynajęcia lokalu to jednak nie wszystko. Dobrze prosperujący biznes potrzebuje przecież reklamy! Z jednej strony będziemy musieli wydać przynajmniej 200 zł na druk ulotek reklamujących nasze usługi, z drugiej zaś nie możemy zapomnieć o zaprezentowaniu się potencjalnym klientom w internecie. Za wykonanie strony internetowej będziemy musieli zapłacić jednorazowo ponad dwa tysiące złotych, później zaś czeka nas comiesięczny wydatek rzędu kilkuset złotych związany z jej utrzymywaniem.
Czy to się opłaca?
Pomimo wymienionych wyżej kosztów można śmiało stwierdzić, że wyrabianie biżuterii artystycznej może okazać się bardzo opłacalnym interesem. Komponenty potrzebne do wyrabiania biżuterii są bowiem niezwykle tanie, a stworzone ozdoby można sprzedawać ze sporym zyskiem – w końcu klienci nie płacą za komponenty, lecz naszą oryginalną wizję artystyczną i wysoką jakość wykonania ozdób.
O ile jednak biżuteria handmade cieszy się coraz większym zainteresowaniem, wiele osób zajmujących się jej tworzeniem nie wie, w jaki sposób mogą ją sprzedawać. Istnieje kilka sposobów, by temu zaradzić:
– założenie własnego sklepu internetowego – w przypadku sprzedaży przez internet warto zadbać o atrakcyjny wygląd strony oraz wynajęcie firmy zajmującej się pozycjonowaniem, która pomoże wypromować ją w wyszukiwarkach internetowych
– założenie sklepu stacjonarnego – jak zostało już wspomniane, najlepszym pomysłem będzie zlokalizowanie go w atrakcyjnej dla turystów lokalizacji
– nawiązanie współpracy ze sklepikarzami, którzy pomogą nam w dystrybucji naszych wyrobów
Dziękujemy stronie ekorale.pl za pomoc w przygotowaniu artykułu.
Ręczna robota zawsze zwróci większą uwagę niż taśmowe wyroby. Rękodzieło dodaje oryginalności 😊