Demencja, choroba Alzheimera czy po prostu fizjologiczne procesy starzenia się naszego ciała sprawiają, że z wiekiem nasze funkcje poznawcze ulegają pogorszeniu. Chociaż problemy z zapamiętywaniem, które pojawiają się u większości seniorów są zazwyczaj łagodne, z racji wciąż wydłużającej się średniej długości życia, coraz częściej zdarzają się poważne zaniki, mogące nawet prowadzić do gubienia przez osobę nimi dotkniętą drogi do domu.
Jak możemy pomóc seniorom w tego typu problemach?
Lokalizator – bez obawy o wyjścia z domu
Wielu z nas słyszało historie o starszej osobie, która nie mogła dostać się do swojego mieszkania po zakończonych zakupach, ponieważ zapomniała kodu służącemu otwarciu drzwi od klatki schodowej. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to najgorszy scenariusz, jaki może spotkać osoby starsze z naszych rodzin. Historii, które skończyły się znacznie gorzej jest niestety równie wiele. Tą, która wielu rodzinom spędza sen z powiek jest zagubienie się seniora, gdy przebywa on poza domem. Często w przypadku zespołów otępiennych zdarza się, że osoba mimo pozornie sprawnej pamięci, traci z niej nagle najbardziej oczywiste informacje w momencie, w którym zupełnie się tego nie spodziewa. Może się zdarzyć, że taka sytuacja wystąpi, gdy senior zapragnie wrócić do domu. Trudno jest prewencyjnie rozwiązać to karteczką z adresem czy informacją w telefonie, gdyż osoby starsze rzadko posługują się tym drugim biegle, a w takiej sytuacji o karteczce i jej znaczeniu również mogą po prostu zapomnieć. Dlatego warto, byśmy jako osoby z najbliższego kręgu tych cierpiących na zaniki pamięci zatroszczyli się o rozwiązanie. Nie pomoże ono samemu choremu w znalezieniu ścieżki do domu, ale pozwoli nam na kontrolę ich położenia. Lokalizatory zyskują popularność w opiece nad osobami starszymi, gdyż zapewniają one coraz większą funkcjonalność. Urządzenie, które znajdować może się na przykład w zamykanej kieszeni kurtki, która zabierana jest przez naszego podopiecznego zawsze, gdy wychodzi on z mieszkania, może pracować bez ładowania nawet kilkanaście dni. Za jego pomocą jesteśmy w stanie przy wykorzystaniu technologii Bluetooth określać w czasie rzeczywistym lokalizację z dokładnością do kilku metrów, a w przypadku niektórych produktów nawet komunikować się z osobą z zanikami pamięci, wydając na przykład polecenia, by poczekała ona w miejscu, w którym się znajduje na nadejście naszej pomocy.
O czym należy pamiętać przy korzystaniu z lokalizatora?
Lokalizator zapewni każdemu opiekunowi osoby z demencją czy innymi chorobami neurologicznymi spokój psychiczny i pozwoli na szybką reakcję w razie gdyby osoba ta straciła orientację w terenie. Powinniśmy jednak pamiętać o kilku zasadach, które przydadzą się, gdy zainteresujemy się inwestycją w takie urządzenie. Po pierwsze, musimy zadbać o dobre miejsce, w którym będzie umieszczony lokalizator. Bardzo dobrze sprawdzą się tu lokalizatory z możliwością przyczepienia do danej części garderoby, którą wiemy, że osoba otoczona naszą opieką zakłada za każdym razem, gdy tylko wychodzi z domu. Może być to na przykład szlufka od paska. Należy wystrzegać się ubrań, które senior często zmienia, by jego lokalizację zawsze mieć pod kontrolą i uniknąć spotkania lokalizatora z codziennym praniem. Należy również dbać o stan baterii w urządzeniu. Nie chcemy, by w sytuacji, w której będziemy potrzebować pomocy urządzenia najbardziej, odmówiło nam ono posłuszeństwa. Najbardziej zaawansowane modele pozwalają na monitorowanie zdalne stanu baterii oraz sterowanie samym urządzeniem z poziomu sparowanego z nim telefonu czy tabletu, więc nie tylko śledzenie położenia, ale też dbanie o stan techniczny urządzenia, nie stanowi żadnego kłopotu.
Problem zaników pamięci potrafi znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie osób starszych i być przyczyną uzasadnionego niepokoju o ich zdrowie i życie ze strony bliskich. Lokalizator GPS daje możliwość ciągłego monitorowania aktywności podopiecznego, co pozwala mu kontynuować normalne życie włączając w to samodzielne spacery – nawet w sytuacji zaginięcia, jego dokładne położenie może być poznane w ciągu zaledwie kilkunastu sekund.
Artykuł został napisany przez producenta NotiOne oferującego mini lokalizatory bluetooth. |
Przykre są te dolegliwości senioralnego wieku. Tu widzę troskę o starsze osoby i to mi się podoba!