13 maja w Filharmonii Lubelskiej odbył się koncert w ramach XX Forum Witolda Lutosławskiego „MOST”, w którym Orkiestra Symfoniczna Filharmonii wystąpiła pod batutą Wojciecha Michniewskiego. W koncercie udział wzięli Adam Kośmieja – pianino oraz aktor Kazimierz Aleksander Mazur.
/zdjęcie z internetu/
Adam Kośmieja jest absolwentem nowojorskiej Manhattan School of Music w klasie Solomona Mikowsky’ego (2011), w latach 2007-2011 wyróżniony stypendium im. Harolda i Helen Schonbergów (pamięci wybitnego krytyka muzycznego „New York Times’a”). Od 2013 jest uczestnikiem studiów doktoranckich w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń i prof. Jerzego Sulikowskiego.
Kazimierz Aleksander Mazur – polski aktor filmowy i teatralny. W 2007 roku ukończył Akademię Filmu i Telewizji na kierunkach: sztuka operatorska i organizacja produkcji. W 2009 roku zdał aktorski egzamin eksternistyczny przed komisją Związku Artystów Scen Polskich w Warszawie. Talent aktorski odziedziczył po ojcu – Kazimierz Mazur. Pierwsze kroki stawiał w filmie „Pornografia” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. Zagrał w wielu filmach i serialach. Wystąpił w popularnym programie „Taniec z Gwiazdami”. Jego talent aktorski możemy podziwiać w serialu „Na Wspólnej”, w którym wciela się w sympatycznego doktora Kamila Hoffera.
Wojciech Michniewski to dyrygent i kompozytor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie, w klasie dyrygentury Stanisława Wisłockiego, teorii muzyki oraz kompozycji w klasie Andrzeja Dobrowolskiego. W 2009 uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w zakresie dyrygentury w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest ceniony zarówno za repertuar klasyczny jak również za interpretacje muzyki współczesnej. W 1973, wraz z Elżbietą Sikorą i Krzysztofem Knittlem, utworzył grupę kompozytorską KEW. W 1975 roku jego utwór „SZEPTET” zdobył „Radiowego Oskara” – nagrodę RAI /publiczny nadawca radiowo-telewizyjny we Włoszech/ w kategorii „Muzyka” podczas międzynarodowego konkursu dla twórców radiowych, telewizyjnych i internetowych – Prix Italia. W 2005 został uhonorowany nagrodą Związku Kompozytorów Polskich oraz Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadanym przez Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego.
Program koncertu:
J. Kornowicz – Wielkie Przejście (2013)
W. Lutosławski – Gry weneckie
R. Buczyński – Lamento na recytatora i orkiestrę symfoniczną (2013)
J. Kowalska-Lasoń – Śpiewam Nowoczesnego Człowieka (2011)
A. Panufnik – Muzyka jesieni
Na inaugurację jubileuszowego Forum Witolda Lutosławskiego maestro Michniewski wybrał kompozycje rodzimych twórców. Usłyszeliśmy dzieła klasyków współczesności Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Panufnika i powstałe w ostatnim dziesięcioleciu: Wielkie Przejście Jerzego Kornowicza – koncert fortepianowy, Lamento na recytatora i orkiestrę symfoniczną z fragmentami Kazań sejmowych księdza Piotra Skargi Ryszarda Buczyńskiego oraz Śpiewam Nowoczesnego Człowieka – kompozycję orkiestrową Justyny Kowalskiej-Lasoń. Przybyłych na koncert przywitał dr Jan Sęk – Dyrektor Filharmonii Lubelskiej.
Piękny koncert, a występ Kazimierza Mazura był swoistą wisienką na torcie 🙂 Tego zdolnego młodego aktora będziemy mogli znowu podziwiać w Lublinie, w spektaklu „Przepraszam, co Pan tu robi?” – 21 maja o godz. 16:00 Centrum Kongresowe UP 🙂
***
i kilka fotek zrobionych w ciągu dnia po spotkaniu w Teatrze Muzycznym w Lublinie 🙂
/od lewej: Kazimierz Mazur, ja, Kazimierz Aleksander Mazur, Przemysław Buksiński/
Lubię tego aktora 🙂