Myślicie czasami o tym, by cofnąć się do beztroskich lat dzieciństwa? Taką możliwość daje nam Opera Lubelska, która serwuje wszystkim, nie tylko najmłodszej publiczności, podróże do świata bajki i baśni…
Spektakle familijne – bajki i baśnie – przyciągają do Opery Lubelskiej prawdziwe tłumy. To pozycje skierowane zarówno do widzów najmłodszych jak i ich rodziców, dziadków, a także kadry pedagogicznej. To niezwykle barwne, rozśpiewane i roztańczone widowiska muzyczne, z udziałem solistów, chóru, baletu oraz orkiestry Opery Lubelskiej.
Już na początku grudnia Opera Lubelska zaprasza na spotkanie z uwielbianym przez wszystkich „Kotem w butach”. Specjalnie w okresie mikołajkowym w repertuarze uwzględniono spektakle w sobotę i niedzielę…
„KOT W BUTACH” to przedstawienie na podstawie bajki Jana Brzechwy, które zostało nieco odmienione, wzbogacone. Jerzy Turowicz, autor scenariusza i jednocześnie reżyser, wprowadził do spektaklu nowe postaci, dzięki czemu dzieci mogą śledzić nieznane dotąd historie o najsłynniejszym kocie i jego Panu Janku. Wśród wielu przygód spotykają oni na swojej drodze przemądrzałe kuropatwy, dzielne zające, a także czarownicę i czarnoksiężnika, który zmienia się w groźnego lwa, sprytną żmiję, a nawet w mysz. Jak w każdej z bajek – wszystko dobrze się kończy, Janek żeni się z królewną, a Kot… łapie myszy w królestwie. Muzykę do przedstawienia napisał Janusz Baca. Choreografię ułożyła Izabela Krupka.
W sezonie artystycznym 2023/24 w repertuarze Opery Lubelskiej znalazły się:
„PINOKIO” w reżyserii Jerzego Turowicza, na motywach powieści C. Collodiego. Muzyczna wersja „Pinokia” to magiczne widowisko. Drewniany pajac podczas wędrówki po ucieczce od swojego kreatora – cieśli Dżepetta – spotyka parę zachłannych cwaniaków – lisa i kota, zostaje pochwycony i wzięty na smycz przez krewkiego chłopa, zatrudniony do teatru mistrza Ogniojada i ląduje w przepastnym brzuchu ogromnego wieloryba, by w końcu wrócić do domu i zmienić się w prawdziwego chłopca. Barwność i różnorodność scenografii, dynamika, piękne melodie i wymyślne kostiumy sprawiają, że każdorazowo młodzi widzowie zachwycają się bajką i żywiołowo reagują na kolejne przygody małego Pinokia. Walory edukacyjne widowiska docenili nauczyciele lubelskich szkół, którzy każdego roku powracają do Teatru Muzycznego z kolejnymi rocznikami uczniów.
„KRÓLEWNA ŚNIEŻKA” – jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych bajek. Losy dobrej i pięknej, lecz niestety znienawidzonej przez złą macochę Śnieżki oraz siedmiu wesołych krasnali dostarczają dzieciom niezapomnianych emocji. Choreografia, reżyseria i inscenizacja jest dziełem Violetty Suskiej, kierownictwo muzyczne sprawuje Jacek Boniecki, a piękną i barwną scenografię oraz bajkowe kostiumy zaprojektowała Anna Bobrowska-Ekiert. Baletowa wersja bajki skomponowana /na podstawie libretta Witolda Borkowskiego i Stanisława Piotrkowskiego/ przez Bogdana Pawłowskiego w 1970 r. przyniosła autorowi ogromną popularność i niesłabnącą sympatię młodych widzów.
Pięknie napisane i pokazane.Najlepsza!!!