Teatr Muzyczny w Lublinie przygotował dla swojej publiczności piękną niespodziankę – teledysk do utworu z muzyką Zbigniewa Wodeckiego i tekstem Jacka Korczakowskiego …
Zbigniew Wodecki był wielbicielem teatru, pisał muzykę dla teatru, a nawet sam „zakładał teatralne maski” wcielając się różnych bohaterów m.in. Witkiewiczowskiego Belzebuba w „Sonacie Belzebuba” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego w Krakowskim Teatrze Scena STU czy warszawskiego lwa salonowego w „Żołnierzu Królowej Madagaskaru” – sztuce wystawianej przez Operetkę w Szczecinie. Sceną finałową było wspólne zaśpiewannie utworu – „Teatr uczy nas żyć”…
W 2013 w Teatrze Ludowym w Krakowie Zbigniew Wodecki rozpoczął tym utworem benefis dedykowany pamięci wybitnych polskich artystów.
Patrz oto teatr, przyszedłeś, boś chciał,
Bo tu mądrzej lub chociaż zabawniej…
Bo wiadomo, kto gra,
Z kogo śmiech, nad kim łza
I że nic się nie stanie naprawdę…
Nam wolno rolę odegrać i wyjść,
Nie musimy zabierać jej w życie,
Mylić jawy i snu.
To jest teatr i tu
Kłamstwo swoje granice zna, bo…
Ten teatr, ten tam, obok nas,
Nie zna granic patosu ni blagi.
Triumfuje Tartuffe
Oklaskuje, kto żyw
Nikt o królu nie krzyknie, że nagi.
Lecz co jest grane, czy dramat czy skecz.
Czy tragedia, czy farsa – któż zbada?
Wiemy, jak mało kto,
Że odróżnia je to,
W której chwili kurtyna,
Kurtyna opada, kurtyna opada…
Teatr uczy nas żyć,
Życie nas uczy udawać.
Teatr –
Wielka to sprawa.
Patrz, słuchaj,
Najlepiej – graj!
„Teatr uczy nas żyć” to świetny tekst i piękna muzyka, a w czasie pandemii i wyczekiwania nas wszystkich na powrót do normalności, ten utwór w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Lublinie, tęskniących za sceną i swoją ukochaną publicznością zabrzmiał naprawdę wyjatkowo…
W teledysku wystąpili soliści z Anna Barską i Jakubem Gąską na czele, para taneczna – soliści baletu – Sofiya Kiykovska i Filip Krzyżelewski, chór i orkiestra Teatru Muzycznego w Lublinie.
Opracowanie muzyczne – Wojciech Durak, mix i mastering dźwięku – Łukasz Jakubowski, światła – Marcin Nogas, video i mntaż – Paweł Giergisiewicz.
Nad całością czuwała Dyrektor Kamila Lendzion. Wyszło pieknie! Bravo dla całego Zespołu Teatru Muzycznego w Lublinie!
💕
Działalność Teatru Muzycznego w Lublinie została przerwana w marcu w związku z pandemią koronawirusa. Mimo to artyści nie dają zapomnieć o sobie, nie dają się pandemii. Na facebookowej scenie cały czas coś się dzieje. Prezentowane są fragmeny spektakli i widowisk muzycznych ostatnich sezonów artystycznych, a także bajek i widowisk familijnych. 1 czerwca, w Dzień Dziecka mieliśmy okazję zobaczyć spektakl baletowy „Królewna Śnieżka”. Rozpoczęły się próby /w okrojonym składzie, ale…/ m.in. do spektaklu „Historia tańca”…
Teatr Muzyczny w Lublinie zaprasza też na projekt realizowany w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury – „Kultura w sieci”.
Projekt „Z Teatrem Muzycznym na kwarantannie” to trzy cykle, które będą prezentowane na facebookowej scenie i kanale YouTube przez cały czerwiec i lipiec:
1️⃣ „Teatralne czytanki” – seria filmów skierowanych do dzieci i młodzieży. Soliści Teatru Muzycznego w Lublinie będą czytać wybrane przez siebie fragmenty utworów literackich – odpowiedników spektakli z repertuaru Teatru skierowanych do młodego widza. Będą to m.in. „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Calineczka”, „Kopciuszek”, „Kot w butach”, „Królewna Śnieżka”, „Pinokio” czy „Legenda o Czarciej Łapie”. Teatr ma nadzieję, że czytane teksty zachęcą widzów do przyjścia do teatru na te przedstawienia, kiedy tylko będzie to możliwe.
2️⃣ „Wizyty domowe” – spotkania z artystami Teatru Muzycznego w Lublinie. To wirtualne spotkania z przedstawicielami różnych zespołów artystycznych Teatru Muzycznego w Lublinie: solistów, orkiestry, chóru i baletu. Artyści opowiedzą o swojej edukacji i drodze zawodowej, przedstawią specyfikę swojej pracy, wspomną o ulubionych utworach muzycznych, a także o pozateatralnych pasjach. Internauci będą też mieli możliwość zadawania pytań artystom. Teatr w ten sposób pragnie zmniejszyć dystans między twórcami i odbiorcami kultury, dać publiczności możliwość bliższego poznania swojego zespołu, co nie jest możliwe w warunkach teatralnych.
3️⃣„Rozwijaj się z Muzycznym” – to zachęta do czynnego uczestniczenia w kulturze, a nie tylko jej biernego odbioru. Dlatego artyści teatru zaprezentują proste ćwiczenia związane ze swoim zawodem, które każdy może wykonać w domu, nabywając tym samym nowych umiejętności /muzycznych, ruchowych/. Teatr pragnie w ten sposób utrzymać kontak z publicznością, dostarczyć widzom radości w tym niełatwym czasie i budować wspólnotę. Teatr cały czas jest z widzami i dla widzów!
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.
👍
Miejmy nadzieję, że już wkrótce bedzie nam dane podziwiać działania Teatru Muzycznego w Lublinie z foteli teatralnych na salach widowiskowych!
Działania Teatru Muzycznego w Lublinie nieustannie wspiera Mecenas Kultury – Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.
WOW WOW WOW! Znakomite wykonanie i piękne nagranie! Brawo!
Super wykonanie! Uwielbiam tę piosenkę!
Super!