
/Chelyabinsk, Russia – April 3, 2016: young male athlete running on track in spring forest during Spring half marathon/
Moda na bycie fit sprawiła, że coraz więcej ludzi szuka efektywnych sposobów zrzucenia zbędnych kilogramów. Drakońskie diety, godziny na siłowni, a skutek często okazuje się mizerny. Co zrobić, by schudnąć i wymodelować smukłą sylwetkę? Jak zapewnić sobie trwały efekt wysiłku włożonego w bycie fit? W artykule znajdziecie kilka praktycznych wskazówek.
W poszukiwaniu sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów sięgamy po takie kroki jak nowe diety cud, czy odchudzanie. Choć metody te mogą pomóc w zrzuceniu wagi, niekoniecznie będą szły w parze z dobrą kondycją i zgrabną sylwetką. Połączenie zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety oraz regularnych treningów odniesie znacznie lepszy skutek. Nie tylko wysmukli sylwetkę, ale będzie też korzystne dla zdrowia i wpłynie pozytywnie na samopoczucie.
Skrojone na naszą miarę
Na początek warto zdać sobie sprawę, że to, co działa w przypadku naszej koleżanki, niekoniecznie będzie tak samo skuteczne u nas. Każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby żywieniowe oraz uwarunkowania fizyczne. Dlatego warto zadbać o to, by zarówno dieta, jak i trening zostały dostosowane do warunków, jakimi dysponujemy.
Oczywiście istnieją pewne wskazówki i zasady, które odnieść można do ogółu i o nich będziemy pisać tu najwięcej. Należy jednak pamiętać, że te szczegółowe założenia treningu u każdego z nas mogą się nieco różnić.
Jak ćwiczyć?
Osoby, którym zależy na zrzuceniu wagi, często zadają pytanie, jaki rodzaj ćwiczeń wybrać. Choć różne aktywności fizyczne mogą w nieco odmienny sposób wpływać na sylwetkę, to kluczowe pozostaje i tak to, jak często wykonujemy ćwiczenia. Wytrwałość w dążeniu do celu i samodyscyplina, która zmobilizuje nas do regularnych treningów to cechy, które musimy w sobie wypracować. Systematyczne ćwiczenia, wykonywane przynajmniej trzy razy w tygodniu powinny dać pożądany efekt. Odpowiednio dobrana do tego dieta oraz rodzaj ćwiczeń to już gwarancja sukcesu.
Długość treningu
To kolejna istotna kwestia. Jeśli wydaje nam się, że 15 minut treningu wystarczy, by wymodelować piękną sylwetkę, to jesteśmy w błędzie. Na efekty wpływają zarówno regularnie wykonywane ćwiczenia, jak i ich intensywność oraz długość treningu. Ten nie powinien być krótszy niż 30 minut. Najlepiej natomiast, jeśli postaramy się go przeciągnąć do 40 – 60 minut. Skąd takie wymagania? Wymodelowanie sylwetki wymaga pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Natomiast ta zaczyna być intensywniej spalana dopiero po około 20 minutach treningu. Wcześniej korzystamy przede wszystkim z nagromadzonych w organizmie węglowodanów. Zatem krótki 20-minutowy trening być może poprawi nieco naszą kondycję, nie wpłynie natomiast widocznie na sylwetkę.
Przygotuj się do treningu
Przed każdym treningiem koniecznie należy wykonać krótką rozgrzewkę. Dzięki niej pozwolimy przygotować się mięśniom na intensywny wysiłek fizyczny i ograniczymy ryzyko kontuzji.
Unikanie rozgrzewki to problem spotykany głównie u sportowców – amatorów. Tymczasem jest ona równie ważną częścią treningu, co intensywne ćwiczenia. Jej brak i przejście od razu do głównej części treningu może skutkować silnym bólem, zerwanym ścięgnem lub skręceniem stawu. Rozgrzewka powinna obejmować różne partie ciała i trwać przynajmniej 7 minut. W zależności od rodzaju wykonywanych ćwiczeń oraz kondycji trenującego może być wydłużana do ok. 15 minut.
Stretching
Na zakończenie treningu również należy wykonać ćwiczenia rozciągające. Pozwolą rozluźnić mięśnie po intensywnym wysiłku fizycznym, poprawią ich ukrwienie i zmniejszą ból na drugi dzień. Stretching ma też za zadanie zwiększenie naszej mobilności. Co to oznacza dokładnie? Chodzi tu o zwiększenie zakresu ruchu w stawach, co wpływa na poprawę naszej sprawności. Stretching pozwala też wzmocnić mięśnie i ścięgna.
Rodzaj aktywności
Wykonywane ćwiczenia w przypadku każdego z nas mogą być inne i powinny zostać dostosowane do indywidualnych możliwości. Warto pamiętać, że aktywność fizyczna powinna też dawać radość i satysfakcję. Dlatego warto wybierać takie ćwiczenia, które sprawiają nam przyjemność.
Na sylwetkę doskonale wpływa trening na basenie. W celu zwiększenia jego skuteczności w osiągnięciu fit sylwetki można połączyć go z ćwiczeniami cardio lub siłowymi. Osoby, które nie lubią pływać, mogą pozostać jedynie przy tych dwóch ostatnich. Cardio znakomicie wpływa na poprawę kondycji, natomiast ćwiczenia siłowe modelują sylwetkę.
W ostatnich latach powszechna stała się moda na bieganie. To również aktywność, która sprzyja modelowaniu sylwetki. Najlepsze efekty osiągniemy dzięki 3 treningom tygodniowo po ok. 8 – 10 km. Oczywiście do takiego poziomu dojdziemy stopniowo. Zaczynamy od krótszych dystansów.
Sposób odżywiania
Na koniec co nieco o diecie. Intensywne ćwiczenia fizyczne nie powinny iść w parze z restrykcyjnym ograniczaniem ilości kalorii. Zwiększone zapotrzebowanie energetyczne osób wykonujących regularne treningi wymaga zaspokajania. Dlatego w mniejszym stopniu zwracajmy uwagę na ograniczanie ilości jedzenia, a większym na jego jakość.
Ważne jest to, co ląduje na naszym talerzu. Duża porcja witamin zawarta w warzywach i owocach to podstawa. Nie wolno też zapominać o zdrowych tłuszczach i białku, które jest szczególnie istotne przy intensywnych treningach. To, czego w diecie nie potrzebujemy to nadmiar cukru, soli i czerwonego mięsa. Unikajmy też produktów wysokoprzetworzonych, a wybierajmy posiłki, które można przygotować z prostych, nieprzetworzonych składników.
Więcej informacji na ten temat na stronie http://www.aplauzpromotions.pl
Ja mam problem z wytrwałością. Zniechęcam się jak nie widzę szybko efektów 😕