Obecność kota w domu przynosi ludziom wiele korzyści. Pomaga się zrelaksować i rozluźnić, a także poprawia jakość snu. W przypadku dzieci nie tylko uczy, jak należy postępować ze zwierzęciem, ale podnosi też ich odporność. Kot w domu to jednak oprócz przyjemności, również obowiązek. Biorąc zwierzę pod swój dach, zobowiązujemy się, że zapewnimy mu właściwe warunki do rozwoju i szczęśliwego życia.
Pogodne zabawy, spokojne mruczenie oraz radość na widok powracającego do domu właściciela. Wszystko to świadczy o szczęściu kota oraz jego dobrym samopoczuciu. Jest to świadectwo, że pupil czuje się z nami dobrze i bezpiecznie.
Sposobów na zapewnienie mu w domu takiego bezpiecznego azylu jest kilka. Często kot sam daje znać, czego do szczęścia mu brakuje. Trzeba tylko nauczyć się odczytywać jego wskazówki i zwracać uwagę na zachowanie.
Karmienie kota
Bardzo ważną kwestią w przypadku zwierząt domowych (które całkowicie uzależniły się od człowieka) jest ich prawidłowe żywienie. Najlepiej stworzyć tu warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych.
Jako że koty są drapieżnikami, ich posiłki powinny się składać przede wszystkim z mięsa. Dieta wysokomięsna jest tym, co odróżnia koty od psów. Oprócz mięsa do posiłków dodaje się też niewielką ilość warzyw i owoców. Posiłki można przygotowywać samodzielnie albo korzystać z gotowych karm, dostępnych w sklepach. W pierwszym przypadku należy zwracać baczną uwagę na to, co podajemy zwierzęciu. Z pewnością należy unikać zbóż, których koty nie trawią. Dodane do posiłku mogą wywoływać choroby, a spożywane zbyt często istotnie skrócić długość życia.
W przypadku wątpliwości, co do tego, co kot jeść może, a czego nie powinien, lepiej zdać się na specjalistów i zakupić gotową karmę w sklepie. Do wyboru będziemy mieć kary suche i mokre. Można też zdecydować się na połączenie samodzielnie przygotowywanych posiłków z karmą uzupełniającą, która dostarczy wszystkich niezbędnych witamin i minerałów.
Czas na zabawę
Koty to urodzone drapieżniki. Choć żyją z człowiekiem i nie muszą zdobywać pożywienia, zachowały instynkt drapieżcy. Ich zabawy najczęściej polegają na pogoni za zdobyczą, skradaniu się, łapaniu ofiary. Dostarczane przez właścicieli zabawki powinny stwarzać możliwość symulacji polowania. Zależnie od temperamentu pupila i jego upodobań można zdecydować się na piłeczki, myszki na sznurku albo piórka na wędce. Sklepy zoologiczne dostarczają również wielu innych zabawek. Znajdą się wśród nich takie, które wydają dźwięki (szeleszczące) albo cechujące się specyficznym, pobudzającym kota do zabawy zapachem (kocimiętka).
Dokonując wyboru zabawek, warto pamiętać, że każdy kot jest inny, dlatego to, co zainteresuje jednego, niekoniecznie musi odpowiadać innemu. Często dobór zabawek odbywa się metodą prób i błędów. Choć większość kotów uwielbia polować, znajdą się i takie, które stronią od takich zabaw. Zamiast tego wolą obserwować świat z ukrycia. Dla nich doskonale sprawdzą się tunele, pudełka i labirynty, w których mogą się ukryć. To także doskonały sposób na zabawę i naukę.
Zabawka, która przydaje się w każdym kocim domu to drapak. Drapanie wpisane jest w kocią naturę. Stąd zdarza się, że zwierzak zniszczy nowy wypoczynek w salonie, czy dopiero co położoną tapetę. Zamiast dawać upust złości, wystarczy dostarczyć kotu miejsca, gdzie ze spokojem może oddawać się drapaniu. Drapaki w postaci stojących słupków, niekiedy wyposażone dodatkowe w platformy, na których pupil może poleżeć; nakładek na boki foteli i kanap albo przeznaczone do mocowania na ścianie doskonale spełniają swoje zadanie. Nie tylko chronią meble przed zniszczeniem, ale pozwalają kotu na ostrzenie pazurów, przeciąganie się i kocią gimnastykę.
Miejsce dla pupila
Wygrzewanie się w promieniach słonecznych oraz spokojne obserwowanie otoczenia to jedne z ulubionych czynności naszych kocich przyjaciół. Warto zadbać o odpowiednie miejsce, w którym zwierzę będzie mogło w spokoju oddawać się tym czynnościom. Najlepiej oczywiście, jeśli istnieje możliwość wypuszczenia czworonoga na podwórko, pod warunkiem, że jest to miejsce wystarczająco bezpieczne.
W przypadku kotów zamieszkujących w blokach lub takich, które nie wychodzą z domu odpowiednim miejscem może okazać się parapet lub podłoga przy drzwiach balkonowych. Wystarczy ułożyć na niej miękki kocyk, który z pewnością szybko zostanie zaadaptowany na legowisko oraz miejsce zabaw i obserwacji.
Przyjazny człowiek
Czego jeszcze potrzebuje do szczęścia kot? Z pewnością przyda mu się dobra relacja ze swoim właścicielem. Choć koty postrzegane są zwykle jako samotnicy, podobnie jak psy potrzebują kontaktu z człowiekiem. Wspólne zabawy z podopiecznym pozwolą na wzajemne poznanie się i nawiązanie szczególnej więzi. Choć wielu osobom wydaje się, że koty nie stać na taką relację z właścicielem, nie do końca jest to prawdą. W tym względzie dużo zależy od indywidualnych potrzeb oraz temperamentu.
Więcej informacji na temat zabawek dla kotów oraz ich karmienia znaleźć można na stronie https://sklepzoologic.pl
Mam dwa koty i każdy jest inny. Już nie wyobrażam sobie życia bez kotów. Działają na mnie jak najlepszy balsam 🙂
Koty towarzyszyły mi od dzieciństwa to zwierzęta, które są moimi bratnimi duszami 🙂 Zachęcam do wypełniania ciekawego quizu o tym na ile Twój kto jest szczęśliwy. Fajna zabawa: https://www.feliway.com/pl/Dlaczego-Feliway/QUIZ-Jak-bardzo-zadowolony-jest-Twoj-kot