9 kwietnia 2018 r. w Trybunale Koronnym w Lublinie odbyła się Konferencja „Społeczność romska – tradycja i współczesność”. Konferencja zorganizowana z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Romów była okazją do bliższego poznania tradycji i kultury romskiej. Była też okazją do uhonorowania Lubelskiego Stowarzyszenia ROM medalem 700-lecia Miasta Lublin. Medal wręczyła Monika Lipińska – Zastępca Prezydenta ds. Społecznych, przy okazji wspominając piękne obchody Święta Romów w Teatrze Muzycznym w Lubinie.
Międzynarodowy Dzień Romów obchodzony jest 8 kwietnia od 1990 roku, w rocznicę I Światowego Kongresu Romów, który odbył się w 1971 roku pod Londynem. Kongres zainaugurował działalność Światowej Rady Romów /International Romani Union/, która zwróciła się do państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby uznały Romów za mniejszość narodową. Ustanowiono nazwę „Rom” dla określania wszystkich Romów świata, pierwszy raz odśpiewano też hymn romski i zatwierdzono flagę.
🌺
Prezesi Lubelskiego Stowarzyszenia ROM – Bogdan Szczerba i Dorota Szczepańska, w przygotowanej na tę okoliczność prezentacji pt.”Romowie w kręgu obyczajów i kultury Cygańskiej” zapoznali zebranych z Niepisanym i uświęconym tradycją romskie prawo, które jest centralną częścią życia kulturalnego i duchowego społeczności romskiej, a także źródłem wiedzy o pochodzeniu Romów.
Elena Rutkowska /Cygańskie Czary/ – w tradycyjnej sukni cygańskiej 😍
Pomimo podziału na grupy różniące się tradycją, historią, stylem życia czy religią – nadrzędność prawa zwyczajowego, patrialchalizm oraz autorytet ludzi starszych są elementami wspólnymi wszystkich grup romskich, niezależnie od szerokości geograficznej, którą zamieszkują.
🎤
W spotkaniu udział wzięli pracownicy jednostek samorządu terytorialnego, instytucji społecznych, placówek oświatowych: dyrektorzy szkół, nauczyciele, pracownicy poradni pedagogiczno-psychologicznych. Obecni byli m.in. : Katarzyna Kępa – Dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie, Andrzej Zdunek – Dyrektor Domu Kultury LSM w Lublinie, Dariusz Klimczak – Dyrektor Artystyczny Teatru Muzycznego w Lublinie, któremu miałam zaszczyt towarzyszyć 🙂
W trakcie konferencji głos zabrali: Iwona Nowakowska – Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania ds. Projektów i Programów Edukacyjnych, Urząd Miasta Lublin; Bożenna Kowalik – Dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie; Edyta Bujalska-Pawlak – Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie; Iwona Ćwir – nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Chełmie oraz Beata Wagner – Kierownik Działu Integracji i Pomocy Specjalistycznej, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Puławach.
Prelegenci mówili o edukacji dzieci romskich, wyrównywaniu szans, funkcjonowaniu dzieci romskich w szkołach specjalnych, a także analizowali działania wspierające edukację dzieci romskich oraz działania na rzecz społeczności romskiej.
🎸🎸🎤💃
Organizatorzy zadbali o muzyczną oprawę artystyczną na zakończenie konferencji. Z krótkim programem artystycznym wystąpił zespół Dżango Bango z Lulina, w składzie: Wojciech Krzyżanowski – gitara, śpiew, Patryk Hofman – gitara, śpiew, pięknie zatańczyła Karolina Sokołowska
Moderator spotkania: dr Wiesław Poleszak, Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie
🍵🍝🍕☕🍰
Na zakończenie organizatorzy zaprosili zebranych na mały poczęstunek. Goście raczyli się m.in. pysznym cygańskim gulaszem. Były też zdjęcia pamiątkowe
📷 Dominika Szczerba
Było mi dane być na Baronie Cygańskim z okazji Międzynarodowego Dnia Romów. Pani Elena była cudowna. To był wyjątkowy spektakl 🙂