W Teatrze Muzycznym w Lublinie ruszyły próby do nowych produkcji, które zostaną zaprezentowane widzom w nowym sezonie artystycznym. Bedą to – bardzo taneczny spektakl – „Historia tańca”, który z pewnością pokochają wszyscy, bajka „O Krasnoludkach i Sierotce Marysi” – nie tylko dla dzieci, ale całych rodzin, oraz spektakl „Piosenka jest dobra na wszystko” – oparty na piosenkach z Kabaretu Starszych Panów, na który chyba specjalnie nie trzeba będzie zapraszać – wszak słowa piosenki „Starsi panowie, starsi panowie dwaj, już szron na głowie, już nie to zdrowie, a w sercu ciągle maj”, którą śpiewali Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski ściągały przed telewizory prawdziwe tłumy…
Spektakl „Historia Tańca” to historia tańca od najdawniejszych czasów do współczesności. Nie zabraknie w nim m.in. tanga, tańca współczesnego czy tańca wschodniego.
Tango to taniec wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju, niezwykle „gorący” i budzący wiele emocji. Taniec narodził się w Argentynie w drugiej połowie XIX wieku. Jest znany i uwielbiany na całym świecie. Z tangiem w spektaklu „Historia Tańca” zmierzą się tancerze baletu – Sandra Czaplicka i Wojtek Pyszniak, a na zdjęciach uwieczniła ich przepiękny taniec 📸 Asfoto Aneta Sobiesiak
Technika tańca współczesnego powstała w XX w jako odrębna, wręcz w opozycji do techniki tańca klasycznego. Obecnie taniec współczesny rozwija się wzbogacając się o elementy z innych technik, min. tańca jazzowego i akrobatykę. W tańcu współczesnym zobaczymy tancerzy baletu – Małgorzatę Franek i Macieja Marczaka.
Taniec wschodni to sztuka tańca pochodząca z terenów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, stanowiąca połączenie tradycyjnych tańców tych rejonów z tańcem klasycznym. Ten niezwykły taniec zatańczy solistka baletu Anna Adamczyk. Podczas próby taniec wschodni na zdjęciach uwieczniła 📸 Sofiya Kiykovska.
To tylko mała zajawka tego, co zobaczymy w spektaklu „Historia Tańca” – mówi Mariola Zagojska – reżyser spektaklu i autorka scenariusza. Choreografia jest dziełem Zuzanny Dinter, której asystuje Roman Kamiński – kierownik baletu.
Nie tylko dla najmłodszych, ale dla całych rodzin przygotowywany jest spektakl „O Krasnoludkach i Sierotce Marysi” – mówi Jerzy Turowicz – reżyser
Jerzy Turowicz jest też reżyserem spektaklu „Piosenka jest dobra na wszystko”, który jest oparty na piosenkach z „Kabaretu Starszych Panów”.
„Kabaret Starszych Panów” zadebiutował 16 października 1958 roku w Telewizji Polskiej. Scenariusze i teksty piosenek pisał Jeremi Przybora, muzykę komponował Jerzy Wasowski.
Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski stworzyli jeden z najwybitniejszych programów rozrywkowych w historii telewizji, który do dziś bawi i ma swoich wielbicieli. Obaj panowie reżyserowali przedstawienia, obaj wcielali się w rolę tytułowych starszych panów…
🎭
Jak widać Teatr Muzyczny w Lublinie nie daje się pandemii, artyści nie dają zapomnieć o sobie, wierząc że jeszcze bedzie normalnie!
Osobiście nie mogę się doczekać kiedy znów będzie normalnie, kiedy artyści wyjdą na scenę, a widzowie wspólnie z nimi będą przeżywać prawdziwą sztukę!
💞
Działania Teatru Muzycznego w Lublinie nieustannie wspiera Mecenas Kultury – Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.
Będzie się działo 🙂 Super, brawo za program!
Oczywiście też nie moge sie doczekać powrotu do normalności, żeby wybrać się do teatru 😉
It is very nice to read your site, thank you very much for your work, it’s great!