W dziedzinie urody retinol jest najpopularniejszym składnikiem stosowanym do korekcji zmarszczek. Ponieważ pierwiastek ten występuje w ludzkim ciele, łatwo się wchłania i ma dobry wpływ na skórę. Stosowanie retinolu stymuluje naturalną produkcję kolagenu, który odpowiada za jędrność i elastyczność skóry – w efekcie spłycają się zmarszczki, a cera jest odświeżona. Kuracja retinolem może być dobrym rozwiązaniem dla osób z różnymi problemami skórnymi. Dobrze sprawdza się w przypadku trądziku, ponieważ zapobiega powstawaniu nowych stanów zapalnych oraz poprawia stan skóry tłustej i problematycznej. Terapia retinoidami może również zmniejszyć przebarwienia i łagodzić podrażnienia spowodowane promieniowaniem UV lub zanieczyszczeniem powietrza.
Co to jest retinol?
Retinol, czyli witamina A, to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, która odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowej skóry. Wykazano, że poprawia wygląd rozszerzonych porów, ciemnych plam i innych oznak starzenia się skóry. Działa poprzez zwiększenie produkcji kolagenu i poprawę tekstury skóry. Witamina A pomaga również zmniejszyć stan zapalny, co może przyspieszyć gojenie się ran, a nawet zmniejszyć wypryski. Wraz z wiekiem nasze ciała wytwarzają mniej retinolu. Może to prowadzić do zauważalnych zmian w naszym wyglądzie, takich jak zmarszczki i zwiotczenie skóry.
Leczenie retinolem – czy to działa?
Skuteczność kuracji retinolem zależy od kilku czynników: wieku i rodzaju skóry, prawidłowej techniki aplikacji oraz doboru odpowiedniego kosmetyku.
Osoby, które nigdy wcześniej nie stosowały retinoidów, powinny zachować ostrożność, aby uniknąć nadmiernego wysuszenia i podrażnienia. Po kilku tygodniach, w miarę jak skóra się do nich dostosuje, dawkę substancji aktywnych zawartych w kosmetyku można zwiększyć.
Warto pamiętać, że nie wszystkie produkty zawierające retinoidy są sobie równe – należy odpowiednio dobrać ich moc.
Na co zwrócić uwagę kupując krem z retinolem?
Po pierwsze, należy pamiętać, że nie wszystkie produkty kosmetyczne zawierające retinol działają skutecznie. Stężenie i forma tego składnika muszą być prawidłowe, aby nasza skóra mogła go łatwo wchłonąć, nie powodując podrażnień czy dyskomfortu. Warto wybrać ugruntowaną markę kosmetyczną, która istnieje na rynku od wielu lat.
Retinol ma znaczący wpływ na skórę:
✔️ poprawia jej strukturę,
✔️ nadaje jej elastyczność,
✔️ pobudza krążenie krwi, zmniejszając tym samym przebarwienia,
✔️ stymuluje fibroblasty – komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny.
Retinol znajduje się zarówno w lekach dostępnych bez recepty, jak i na receptę. Różnica między nimi polega na stężeniu substancji w preparacie. Zazwyczaj te stężenia są bardzo niskie (poniżej 0,5%). Większe dawki wymagają recepty, ponieważ mogą powodować poważne skutki uboczne, takie jak pieczenie lub zaczerwienienie skóry.
Osoby o wrażliwej skórze powinny zachować ostrożność podczas stosowania produktów zawierających retinol, ponieważ mogą powodować podrażnienia, zaczerwienienia i suchość. Kolejnym minusem jest to, że retinol może sprawić, że Twoja skóra stanie się bardziej wrażliwa na słońce, co może prowadzić do oparzeń słonecznych, jeśli nie będziesz ostrożny podczas nakładania kremu z filtrem.
Mity dotyczące retinolu
Mit 1. Retinolu nie należy stosować pod oczy
Rozpoczęcie pracy z witaminą A może być trudne, prawdopodobnie dlatego wokół stosowania tego składnika narosło tak wiele mitów. Jeden z nich powiedział, że nie należy go stosować pod oczy. Możesz to zrobić, a nawet dużo się do tego przygotować, jak marka Medik8.
Mit 2. Retinol powoduje łuszczenie się skóry
Nie martw się o łuszczenie się skóry, to zupełnie normalne – tylko nie pocieraj zbyt mocno twarzy. Jeśli po nałożeniu kremu odczuwasz odczuwalną suchość, zmniejsz częstotliwość aplikacji do co 3 dni lub co drugi dzień lub stosuj maskę nawilżającą w ciągu dnia. Jeśli używasz kremu z retinoidami na noc, możesz potrzebować dodatkowego środka nawilżającego w ciągu dnia.
Mit 3: Retinol można stosować tylko zimą.
To nie jest prawda! Witamina A świetnie działa na skórę przez cały rok, o ile pamiętamy o stosowaniu wysokiego filtra do ochrony przeciwsłonecznej zimą i latem. Witamina A sprawia, że skóra staje się bardziej wrażliwa na światło, dlatego przed wyjściem na zewnątrz należy nałożyć krem z filtrem przeciwsłonecznym.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem ogólnotematycznym https://www.verona.info.pl/