W piątek 5 stycznia 2024 r. w Hotelu Victoria w Lublinie odbyło się oficjalne podsumowanie jublieuszowej 10. edycji Lubelskiej Akcji Charytatywnej, w ramach cyklu imprez charytatywnych „Znani, a Nieznani…”. W tym roku Lubelska Akcja Charytatywna zbierała fundusze na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Białaczki. Padł kolejny rekord, bo w wyniku tegorcznych działań zebrano ponad 440 tys. zł!
Lubelska Akcja Charytatywna to przedsięwzięcie, które zrodziło się w 2012 roku z pragnienia niesienia pomocy. Inicjatorką i główną organizatorką wydarzeń realizowanych w ramach działalności Akcji jest Laura Krzysiak. Organizowane akcje charytatywne połączone z licytacjami i oryginalnymi przedstawieniami, wykorzystują potencjał artystyczny uczestników, aby zbierać środki finansowe dla różnych instytucji i organizacji charytatywnych zajmujących się działalnością społeczną. Lubelska Akcja Charytatywna cyklicznie wspiera hospicja, domy opieki i placówki opiekuńcze. Widowiska organizują i realizują ludzie nauki i kultury, a także przedstawiciele lokalnego biznesu. W tej chwili to ponad 120-osobowa grupa.
W ciągu 10 lat Lubelska Akcja Charytatywna działała, by pozyskane środki finansowe przekazać na konkretne cele charytatywne:
2012 r. na rzecz podopiecznym Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia zebrano 11 000,00 zł;
2013 r. na zakup karetki dla Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie – 41 760,00 zł;
2014 r. na zakup wiertarki szybkoobrotowej do zabiegów na mózgu dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie – prawie 57 000,00;
2015 r. na rzecz podopiecznych Hospicjum Dobrego Samarytanina – zakup specjalistycznych łóżek – kwota 70 700, 00 zł;
2016 r. dla Domu Pomocy Społecznej „Kalina” na zakup specjalistycznych łóżek i sprzętu rehabilitacyjnego zebrano prawie 72 000, 00 zł.
2017 na rzecz Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Pacjentów Leczonych Żywieniowo ”Mogę Żyć”, konkretnie na zakup przenośnych pomp do odżywiania pozajelitowego zebrano prawie 120 000,00 zł.
2018 na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Białaczki, działającego w Klinice Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku SPSK 1 wpłynęła kwota: 212 500,00 zł
2019 na Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie wpłynęła kwota: 189 789,42 zł
2022 na rzecz I Kliniki Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży Szpitala Klinicznego nr 1 wpłynęła kwota: 91 000,00 zł
Jubileuszowa 10. edycja Lubelskiej Akcji Charytatywnej to dwa spektakle muzyczne pt. „Zaręcona Dziesiątka”, według scenariusza Tomasza Skonieckiego, w reżyserii Bogusława Byrskiego, które odbyły sie w paździierniku 2023 r. w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Za oprawę muzyczną odpowiadali Natalia Wilk i Tomasz Momot.
Podsumowaniem jubileuszowej akcji była Kolacja z Gwiazdami w Hotelu Victoria – Kolacja z Gwiazdami w dosłownym tego słowa znaczeniu! Podczas kolacji odbyła się aukcja, którą poprowadził Mariusz Szczygieł – znakomity dziennikarz, reportażysta, pisarz i wykładowca akademicki.
W kolacji wzięło udział ponad 300 osób. Licytowano dzieła sztuki, w tym obrazy, grafiki, plakaty, biżuterię, weekendy z Lexusem i z Mercedesem, vouchery do Aura Medical Spa w Nałęczowie, na lot w stymulatorze lotu czy rodzinne treningi w Akademii Karate. Były też zaproszenia na pierwsze „dziecko” nowej lubelskiej instytucji kultury Opery Lubelskiej – dzieło Pucciniego – operę „Tosca”, kolacja z Bartoszem Zmarzlikiem — mistrzem świata na żużlu, lot paralotnią i wycieczka do Poleskiego Parku Narodowego.
Najwyższą kwotę – 20 tys. złotych uzyskano za plakat „Polskość”, którego autorem jest Łukasz Zwolan!
Młody artysta napisał na swoim profilu facebookowym:
„Na aukcji pośród obrazów, grafik zagościł i mój plakat, który tego wieczoru został wylicytowany za rekordową kwotę 20 000 zł!!! Oczywiście zdaję sobie sprawę, że pośród pięknych kwiatów np. amarylisów, pięknych pejzaży, plakat może wyglądać mniej okazale ale należy pamiętać, że to również dziedzina sztuki dlatego cieszę się, że znalazł uznanie wśród dobroczyńców.Tak się złożyło, że od 2016 roku jestem pacjentem wspomnianej kliniki ale również i przykładem na to, że wyrok nie zawsze jest prawomocny . Ostra Białaczka Limfoblastyczna!!! 7 lat temu hasło to zabrzmiało właśnie jak wyrok. Choroba ta pozbawiła mnie wielu rzeczy ale i dała mi w zamian kilka innych może nawet bardziej potrzebnych, z których czasami staram się korzystać a z niektórych jeszcze nie potrafię . To właśnie po przeszczepie szpiku plakat stał się główną formę mojej artystycznej wypowiedzi. Zacząłem komentować graficznie rzeczywistość, która wtedy bywała różna ale właśnie ta forma odskoczni w tamtym czasie była pewnego rodzaju lekarstwem i w połączeniu z Jakavi (lek zawierający substancję czynną ruksolitynib) okazała się bardzo skuteczna zahaczając o sferę medyczną, chcę raz jeszcze podziękować tym, którym zawdzięczam w pewien sposób to, że żyję i robię to co kocham. Mam oczywiście na myśli moich lekarzy na czele z prof. dr hab. n. med. Markiem Husem, dr n. med. Tomaszem Gromkiem i dr Daria Majowicz-Kostrzewa – i posługując się językiem plakatowym, skojarzeniowym opisałbym to nasze spotkanie w następujący sposób: Gdy GROM trafił mnie z jasnego nieba, pod skrzydłami HUSarii czekałem aż przyjdzie MAJ moja naziemna Święta Trójco z całęgo serca dziękuję Wam za wszystko… chcę, również podziękować Pani dr n. med. Justynie Kozińskiej, która jest prezesem zarządu STOWARZYSZENIA POMOCY CHORYM NA BIAŁACZKI za jej pracę a przede wszystkim za jej życzliwość i pogodę ducha, którą zaraża innych. Dziękuję również Pani Laurze Krzysiak, która koordynuję działaniami LACh i poświęca całą siebie aby te wszystkie wydarzenia były zorganizowane z najwyższą starannością. Dziękuję Wojtkowi Górskiemu, który przeznaczył swój obraz na aukcję.Na koniec dziękuję wszystkim, którzy swoim udziałem i wielkim sercem przyczynili się do pomocy i tym samym wsparli tak szlachetny cel, a w szczególności osobie, która wylicytowała mój plakat – proszę się nie martwić, Chopin w złotej ramie wygląda dosyć dobrze na ścianie”.
Łącznie z biletów na spektakle „Zakręcona Dziesiątka”, aukcji oraz wpłat darczyńców zebrano rekordową kwotę
ponad 440 000 zł!
Podczas kolacji Zastępca Prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji Beata Stepaniuk-Kuśmierzak wręczyła na ręce pomysłodawczyni akcji Laury Krzysiak szczególny medal Prezydenta Miasta Lublin dla Lubelskiej Akcji Charytatywnej z okazji jubileuszu 10. lecia i w uznaniu za wielowymiarową działalność dobroczynną i społeczną oraz tworzenie systemu wsparcia dla osób potrzebujących, z podziękowaniem za szczególny wkład w upowrzechnianie idei wolontariatu.
Muzyczną atrakcją Kolacji z Gwiazdami był występ znakomitych artystów – Krzysztofa Cugowskiego i Kacpra Kuszewskiego, którym na klawiszach towarzyszył Tomasz Momot.
Jak fantastyczna atmosfera towarzyszyła całemu wydarzeniu wiedzą tylko ci, którzy wzięli w nim udział. Zabawa trwała do białego rana i było pod każdym względem magicznie! 💞
– Serdecznie dziękujemy za wsparcie, wpłaty, życzliwość i włączenie się wszystkich dobrych ludzi w szczytną i wspaniałą inicjatywę. Podziękowania dla twórców spektaklu, aktorek i aktorów, tancerek i tancerzy, muzyków, obsługi technicznej, organizatorów i inicjatorów wszystkich wydarzeń związanych z jubileuszową edycją LACH, firm i instytucji, sponsorów, mediów i osób, które przyczyniły się do tego dzieła pomagania i czynienia dobra
– powiedziała Anna Guzowska, rzecznik prasowy SPSK Nr 1 w Lubline
Moje gratulacje❗️ Wspaniała akcja❗️❤️👏
Wspieram i podziwiam ❤️ Brawa i gratulacje dla całej Waszej ekipy 🥰
Brawo❗❗❗🔥💪
Gratulacje ! 👏
Gratulacje!!!
Brawo❗️
Wspaniała inicjatywa❗️👏
Gratuluję! Piękna akcja!👏