W dzisiejszych czasach, gdy świadomość dotycząca dbania o higienę jamy ustnej znacznie wzrosła, wiemy, że samo szczotkowanie zębów to za mało, by uchronić nas od próchnicy i innych chorób przyzębia. W trosce o zdrowie naszych zębów powinniśmy używać także nici dentystycznej.
Statystyki podają, że aż 9 na 10 Polaków cierpi z powodu próchnicy zębów. Z kolei paradontozą dotkniętych jest aż 70% populacji. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że do takiego stanu rzeczy przyczynia się nieodpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej. Sama szczoteczka, nawet najlepsza, nie dociera do przestrzeni międzyzębowych i innych trudnodostępnych miejsc. Widzimy, że bardzo ważnym jest, by używać regularnie nici dentystycznej, która pomoże nam dotrzeć w trudnodostępne miejsca.
Jak czyścić zęby nicią dentystyczną?
Należy wykonać kilka punktów. Dzięki temu używanie nici dentystycznej będzie nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne. Oto punkty, które podpowiedzą, jak czyścić zęby nicią dentystyczną:
- Na samym początku należy umyć dłonie. Dzięki temu uniknie się przeniesienia bakterii do jamy ustnej.
- Nitkę trzeba odciąć na długość około 40-50 cm.
- Nić dentystyczną należy nawlec na środkowe lub wskazujące palce obu dłoni przytrzymując ją przy tym kciukami. Na jednym palcu należy zostawić niewielki kawałek. Posłuży on później do tego, by nawlekać w to miejsce zużytą nić. Z kolei na drugim z pozostałej części umieszczonej na drugim palcu będzie można odwijać nowy odcinek nici.
- Należy zostawić około 4 cm napiętej nitki.
- Nawiniętą i napiętą nić dentystyczną trzeba wprowadzić do przestrzeni międzyzębowej aż do wyczucia pierwszego oporu. Wtedy należy delikatnie wyczyścić obszar pod dziąsłem. Bardzo ważnym jest pamiętanie o tym, by nitkę prowadzić przy zębie i wykonywać ruchy od góry do dołu a nie od prawej do lewej. Poza tym przez cały czas musimy mieć na uwadze, że nić dentystyczna ma być stale napięta.
- Na palec, gdzie został zostawiony niewielki kawałek nici dentystycznej należy nawlec zużytą część. Z kolei z drugiego palca trzeba odwinąć nowy odcinek przeznaczony do czyszczenia kolejnego obszaru między zębami.
Używanie nici dentystycznej powinno trwać około 3 minuty. Po przeprowadzeniu tego zabiegu należy przepłukać jamę ustną wodą. Alternatywą dla nitek są szczoteczki międzyzębowe. Pozwalają one oczyszczać szersze przestrzenie międzyzębowe. Warto zaznaczyć, że wyboru takiego artykułu dokonuje lekarz dentysta. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że tylko w ten sposób zostanie dobrana odpowiednia szczoteczka.
Dlaczego powinno się używać nici dentystycznej?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, używanie nici dentystycznej pozwala nam uniknąć chorób jamy ustnej, do których należą próchnica lub paradontoza. Ta ostatnia może powodować wypadanie zębów. Należy pamiętać, że między zębami zbierają się resztki pokarmów i osad. Można je usunąć tylko stosując nić dentystyczną. Łatwo można ocenić czy osoba, z którą rozmawiamy nitkuje żeby. U tych, którzy tego nie robią widać, że niedaleko szczelin na zębach tworzą się przebarwienia i ubytki, z kolei w przestrzeniach między zębami występuje kamień nazębny. Zwrócić uwagę można także na zaczerwienienie dziąseł.
Rodzaje nici dentystycznych
W punktach sprzedaży takich jak apteki czy drogerie można znaleźć wiele typów nici dentystycznych. Ciekawą ofertę nici oraz innych artykułów do higieny jamy ustnej znajdziemy np. w sklepie denthelp.pl Różnią się one pod względem materiału, grubości i smaku. Wybierając się do sklepu zadajemy sobie pytanie – jaką nić dentystyczną nabyć? Należy zaznaczyć, że jest to sprawa bardzo indywidualna. Najważniejszym czynnikiem jaki musimy brać pod uwagę jest to, czy nić dentystyczna łatwo wchodzi między szczeliny zębowe. Jeśli nie potrafimy się zdecydować na najlepsze dla nas rozwiązanie, możemy zapytać stomatologa, jaka nić będzie najodpowiedniejsza dla naszych zębów. Odpowiedź pomoże nam zakupić dostosowany do naszych potrzeb artykuł.
Typy nici dentystycznych:
- woskowane – zostają pokryte warstwą wosku, używa się ich już po umyciu zębów
- niewoskowane
- z fluorem – zawierają ten pierwiastek, co dodatkowo chroni zęby przed próchnicą i paradontozą
- antybakteryjne
- wybielające
- miętowe – ich zadaniem jest odświeżenie oddechu
Na ten moment dysponujemy trzeba rodzajami grubości nici dentystycznych. Ważnym jest, by wybrać taką, która będzie najodpowiedniejsza dla naszych zębów. I tak w przypadku kiedy chcemy czyścić szerokie przestrzenie międzyzębowe, aparaty ortodontyczne czy mostki świetnie zda egzamin się nić dentystyczna typu Super Floss. Dzieje się tak z racji, że ma ona strukturę gąbki i rozszerza się w kontakcie ze śliną. Natomiast kiedy nasze zęby ściśle do siebie przylegają, powinna nas zainteresować cienka nić dentystyczna. Jeśli zmagamy się z problemem krwawienia dziąseł to dobrze jest sięgnąć po delikatne i cienkie nici.
Kto może stosować nici dentystyczne?
Tak naprawdę dzieci do 10 roku życia są jedynymi osobami, które nie powinny tego robić. Należy podkreślić, że dobrze by było gdyby wszystkie osoby dorosłe używały nici dentystycznych. Jak zaznaczyliśmy wcześniej, nitkowanie zębów zapobiega wielu chorobom jamy ustnej. Dla wszystkich tych, którzy z powodu niepełnosprawności nie mogą czyścić zębów wykorzystując do tego dwie dłonie, jest możliwość sięgnięcia po specjalne uchwyty na nici. To pozwala nitkować zęby przy użyciu tylko jednej ręki. W sprzedaży znaleźć możemy także wykałaczki dentystyczne, mające za zadanie czyścić przestrzenie międzyzębowe.
Cena nici dentystycznych
Cena tego artykułu jest uzależniona od wielu czynników w tym od tego jak nić jest długa, z jakiego materiału została wykonana, jaką ma grubość, z jakiej jest firmy itp. W punktach sprzedaży najtańsze produkty znajdziemy już za cenę wynoszącą nieco ponad 5 zł. Te droższe kosztują 16-20 zł. Warto zaznaczyć, że nie należy sugerować się ceną ani firmą. Trzeba zwracać uwagę na grubość nici, gdyż to właśnie ona pozwoli nam dostosować ten artykuł do szerokości szczelin między naszymi zębami.
Korzystanie z nici dentystycznej jest idealnym uzupełnieniem w dbaniu o codzienną higienę jamy ustnej. Nitkowanie daje możliwość uzyskania szybko i bezpiecznie czystości w przestrzeniach międzyzębowych, w których gromadzą się resztki pokarmów oraz osad, mające destrukcyjny wpływ na nasze zęby. Szczoteczka (nawet elektryczna) nie da rady wyczyścić trudnodostępnych przestrzeni międzyzębowych. Z tego też powodu tak istotne jest używanie nici dentystycznej. Pozwoli to cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.