Ogrodnictwo ekologiczne to nie tylko przemijająca moda, ale świadomy styl życia. Oznacza ono wydobywanie z natury jej piękna przy jak najmniejszej, szkodliwej ingerencji w nią. Decydując się na taką formę ogrodnictwa, należy więc zrezygnować ze sztucznych nawozów i form ochrony roślin. Nadto, możliwe jest powzięcie dodatkowych działań, które pozwolą pozyskać kolejne zasoby w zharmonizowany ze środowiskiem sposób. Poniżej znajdziesz kilka rozwiązań, które powinny znaleźć zastosowanie w każdym ekologicznym ogrodzie.
Zrezygnuj ze sztucznych środków
Często przeceniamy swój wkład we właściwe ukierunkowanie procesów w przyrodzie, zapominając, że wszystko w niej ma swoje miejsce i czas. Nasza ingerencja z kolei nie zawsze przynosi oczekiwane skutki. Co więcej, przez pójście na skróty możemy wyrządzić naturze wiele szkód. Nie inaczej jest w przypadku stosowania sztucznych nawozów czy środków ochrony przed szkodnikami.
Sztuczne preparaty unicestwiają zwierzęta, które same mogłyby przynieść rozwiązanie dla naszych problemów. Tak jest np. w przypadku owadów takich jak biedronki i złotooki, które zwalczają szkodniki. Nie będą miały jednak takiej szansy, jeśli zostaną otrute wraz z nimi przez ludzi. Dlatego warto ograniczyć w możliwie największym zakresie takie zabiegi.
Alternatywę można znaleźć również, podejmując się walki z niepożądanymi w uprawach roślinami. Zamiast decydować się na wykorzystanie środków chemicznych, można chwycić za tradycyjną motykę. Pozytywne dla środowiska efekty pracy z pewności wynagrodzą powzięty trud.
Dbaj o jakość ziemi – naturalnie
W trosce o jakość wzrostu swoich roślin, niezbędne jest odpowiednie zadbanie o miejsce ich życia – gleby. Ziemia pozbawiona minerałów i materii organicznej nie będzie w stanie zapewnić warunków do rozwoju jakichkolwiek roślin. Wspomniane zaś wyżej sztuczne środki pozbawiają glebę wartościowych składników.
Również i w tym przypadku warto zaufać przyrodzie i pozostawić ją samą sobie. Naturalnie występujące w niej cykle życia zapewniają jej nieustanne użyźnianie i wzrost kolejnych roślin. Proces ten można jedynie przyspieszyć poprzez wykorzystanie w swoim ogrodzie kompostu, nawadnianie gleby i wykorzystanie obornika- raz na 4 lata.
Uczyń swój ogród domem dla zwierząt
Aby wspomóc szybkość rozwoju swojego ogrodu, warto zachęcić do jego odwiedzenia owady. Zrobić to można, decydując się na uprawę roślin kwitnących i stworzenie sprzyjających dla owadów warunków do życia- np. przez podwieszenie wiązek słomy w zacienionym miejscu. O konieczności rezygnacji ze sztucznych środków ochrony roślin była już mowa wyżej.
Ogród pełen pożytecznych owadów pozwoli na skuteczną walkę z pasożytami, zapewni zapylenie obecnych w nim roślin i naturalne odżywienie jego gleby. Warto więc zdać się na ich pomoc.
Podsumowując
Ogrodnictwo ekologiczne jest nie tylko łatwe i przyjemne, ale też z korzyścią dla środowiska. Stanowi ono ukłon ku naturze, wyraz zaufania jej mądrości i harmonijnego współistnienia człowieka ze światem. Dlatego też warto je praktykować i popularyzować- w trosce o naszą planetę.
Współautorem artykułu jest producent ekologicznych nawozów do ogrodu firma Target.