3 czerwca 2023 r. w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie odbył się Piknik Pracowników Związku Uczelni Lubelskich. Główną atrakcją muzyczną pikniku był koncert przebojów Zbigniewa Wodeckiego pt. „Oczarowani Wodeckim”, które wykonali młodzi lubelscy artyści z towarzyszeniem Orkiestry pod batutą Tomasza Momota.
Koncert „Oczarowani Wodeckim” został zrealizowany jako projekt kulturalny w ramach Akademickiego Budżetu Partycypacyjnego z inicjatywy Związku Uczelni Lubelskich – Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – UMLub oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i swoją premierę miał 1 czerwca 2023 r. w ACKiM UMCS Chatka Żaka. Drogie Panie czyli sekcja smyczkowa to pomysłodawczynie projektu – Koncertu poświęconego twórczości Zbigniewa Wodeckiego, który zyskał największe uznanie w pierwszej edycji Akademickiego Budżetu Partycypacyjnego organizowanego wspólnie przez wspomniane cztery lubelskie uczelnie. Wykonawców koncertu wyłoniono w drodze castingu, a przygotowanie ich do występu to zasługa wyjątkowego duetu – dr Natalii Wilk i dr hab. Tomasza Momota.
Uczestnicy pikniku mieli okazję wysłuchać najpieniejszych utworów bez wątpienia jednego z najpopularniejszych polskich artystów – Zbigniewa Wodeckiego. Ten wszechstronny artysta, znakomity wokalista i muzyk, zapisał się w historii muzyki również jako doskonały multiinstrumentalista i kompozytor. Wodecki grał na skrzypcach, fortepianie i trąbce. Zachwycał swoim talentem, ale również niezwykłą osobowością i można powiedzieć, że budził powszechną sympatię. Artysta miał swoją receptę na życie, którą zdradził w wywiadzie dla magazynu „Zwierciadło” /1/1935, styczeń 2008 r./ – na pytanie co robić, żeby dobrze się bawić? – odpowiedział:
Co robić? Uświadomić sobie, że jutra może już nie będzie. Nauczyć się żyć chwilą, która jest. To znaczy przyjąć, że wszystko to, co było, to było, ale już tego nie ma, a to co będzie, tak naprawdę nie musi się zdarzyć. A więc bawić się tak, jakby to był ostatni dzień naszego życia. Taka postawa dotyczy zresztą nie tylko zabawy. To ideał życia w ogóle”.
Nagłe odejście Zbigniewa Wodeckiego sprawiło ból nie tylko jego najbliższym, ale całemu środowisku artystycznemu i całym rzeszom jego wielbicieli. Ale Wodecki nie wszystek umarł. Pozostawił po sobie wiele wspaniałych przebojów, z których niewielką część usłuszeli uczestnicy koncertów „Oczarowani Wodeckim” w Lublinie. Były wśród nich: „Rzuć to wszystko co złe”, „Zacznij od Bacha”, „Oczarowanie”, „Zabiorę Cię dziś na bal”, „Chwytaj dzień”, „Proszę Kochaj mnie”, „Chałupy welcome to”, „Opowiadaj mi tak”, „Lubię wracać tam gdzie byłem już” i… „Pszczółka Maja” w wykonaniu profesora Wiesława Gruszeckiego oraz Uniwersytetu Dziecięcego UMCS
Utwory Zbigniewa Wodeckiego w aranżacjach Tomasza Momota zaśpiewali: Jagoda Kostrzewa, Eliza Kaczor, Julia Stepaniuk, Justyna Socha, Dominika Stolicka, Gabriela Hasiuk, Anna Czarnacka, Amadeusz Aniszewski, Oliwia Krawczyk, Przemysław Hałas, wspomniany już prof. Wiesław Gruszecki, dr Natalia Wilk i aktor/solista Alan Sobkowicz. Całość z wdziękiem poprowadził Janusz Tarczydło.
Finałową piosenką, podczas której na scenie pojawili się wszyscy wokaliści była „Nauczymy się żyć obok siebie”, co na zdjęciach uwiecznił Cezary Mańturzyk
Cała ekipa koncertu „Oczarowani Wodeckim” bisowała utworem „Pszczółka Maja”
📸 Cezary Mańturzyk
W utworach Wodeckiego mozna się zakochać, można się przy nich rozmarzyć, mocno zrelaksować, także… Kochani, gratulujemy pomysłu, Dziekujemy i czekamy na więcej!
Uwielbiam Wodeckiego. Ogromny żal, że już go nie ma wśód nas, ale i tak na zawsze będzie z nami dzięki cudownym utworom, które nam pozostawił. Żałuję, że nie byłam na koncercie, ale mam nadzieję, że jeszcze będzie okazja. „Chałupy” świetne wykonanie. Z przyjemnością wysłuchałam. Gratuluje!
Artyści oczarowani Wodeckim i my oczarowani ich wykonami utworów Mistrza❗Brawa również za pomysł❗👏