Już dziś odbedzie się 9. Narodowe Czytanie – akcja organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Tegoroczną lekturą jest “Balladyna” Juliusza Słowackiego, której fragmenty już wczoraj w Kuratorium Oświaty w Lublinie czytali zaproszeni do akcji parlamentarzyści, samorządowcy, duchowni, nauczyciele, artyści Teatru Muzycznego w Lublinie…
Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana publicznym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Dotychczas przeczytano już: dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz nowele polskie.
Tegoroczną lekturą jest “Balladyna” – jedno z najwybitniejszych dzieł Juliusza Słowackiego. Dziś przypada 211. rocznica urodzin wielkiego poety, który obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego określany jest jako jeden z Wieszczów Narodowych.
Urodziny Słowackiego stały się dla Kuratorium Oświaty w Lublinie pretekstem do rozpoczęcia akcji Narodowego Czytania już wczoraj, co dało okazję – szkołom i placówkom oświatowym, umożliwienia uczniom i nauczycielom uczestnictwa w wydarzeniu. Podczas wczorajszej transmisji on-line Kuratorium Oświaty w Lublinie łaczyło się z Lublinem, Białą Podlaską, Chełmem i Zamościem…
„Zgodnie z rekomendacją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zależało nam na tym, by tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w sposób bezpieczny i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności” – powiedziała Teresa Misiuk – Lubelski Kurator Oświaty.
Zaproszenie do udziału w akcji Narodowe Czytanie przyjął Teatr Muzyczny w Lublinie. Znakomici soliści – Anna Barska, Dorota Szostak-Gąska i Jakub Gąska z przyjemnością przeczytali przydzielone im kwestie.
W nagraniach udział wzięli m.in.: Ewa Dumkiewicz-Sprawka, Renata Laszczka, Sebastian Trojak, Zdzisław Niedbała, Tomasz Pitucha, Marian Król, Biskup Adam Bab…
Była Balladyna, były pyszne maliny…
Całość wydarzenia zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Lublinie na poziomie regionalnym została udostępniona na stronie: www.kuratorium.lublin.pl
Fajny pomysł z tym czytaniem, zwłaszcza dla tych, co z lekturami są na bakier 😉 Pozdrawiam artystów Teatru Muzycznego! Widzimy się na „Hallo Szpucbródka”!