Muzyka filmowa niemal zrosła się z kinem. Jednak dla każdego laika rozpoznawalny jest styl i nazwiska kilku muzyków, którzy stworzyli dzieła niepowtarzalne, czyniąc z gatunku muzyki filmowej jakość samą w sobie, która broni się doskonale nawet w oderwaniu od filmu. John Williams to niewątpliwie jeden z najlepszych muzyków pracujących dla branży filmowej w historii.
/ John Williams zdjęcie z internetu/
Jest kompozytorem, który odpowiada za tło dźwiękowe do niemal stu filmów. Przełomem w jego karierze była muzyka do filmu „Szczęki” oraz „Gwiezdne wojny”. Muzyka ta do dziś uchodzi za niedościgniony wzór w obu gatunkach filmowych (horror i przygoda s-f). Za swoją pracę uzyskał szereg zasłużonych nagród, w tym pięciokrotnie odebrał Oscara. Poza wymienionymi tytułami Williams jest autorem muzyki również do takich filmów jak „Skrzypek na dachu”, „Tragedia ‘Posejdona’”, „Bliskie spotkania trzeciego stopnia”, „Poszukiwacze zaginionej arki”, „Kevin sam w domu”, Park Jurajski”, „Lista Schindlera”, „Siedem lat w Tybecie”, czy „Szeregowiec Ryan”.
O jego klasie świadczą dzieła które stworzył, poziom filmów, do których końcowego efektu się przyczynił oraz szereg doskonale znanych nazwisk reżyserów, którzy wciąż chcą z nim współpracować. Innym niewątpliwie wybitnym kompozytorem muzyki filmowej jest Hans Zimmer. Pochodzi on z Niemiec, ale karierę muzyczną rozpoczął w Wielkiej Brytanii, zakładając zespół. Od początku pracy był odważny. Również w branży filmowej nie bał się eksperymentować i wprowadzać nowych brzmień. Odpowiada dziś za oprawę muzyczną do takich filmowych hitów jak „Rain Man”, „Król Lew”, „Gladiator”, „Incepcja” czy „Interstellar”. Łącznie zdobył nominację do dziewięciu Oscarów (zdobył tylko jednego) i dziewięciu Złotych Globów.
Jego muzyka doskonale przekazuje emocje filmu, ale też broni się samodzielnie. Zimmer tworzy muzykę do filmów z bardzo różnych kategorii, bajek, przygodowych, wojennych i filmów akcji. Mówiąc jednak o muzyce filmowej nie można zapomnieć o Ennio Morricone. To klasa sama w sobie. Tworzy muzykę niepowtarzalną i już od kilkudziesięciu lat jest ikoną. Stworzył „podkład” do ponad 500 filmów i pod względem stylu jest niedościgniony. Jeśli o nim nie słyszałeś, to… To znaczy, że nie zapamiętałeś nazwiska, ale z pewnością znasz jego muzykę. Ennio Morricone pochodzi z Włoch. Od dziecka był uzdolniony muzycznie i uczył się grać na wielu instrumentach, z ogromnym powodzeniem.
W pewnym momencie zajął się komponowaniem, co czynił z sukcesami jeszcze przed ukończeniem edukacji. Jego pierwsze lata w branży nie były jednak łatwe, grał w zespole, pracował w radiu, komponował dla innych. Z czasem zaczął jednak odnosić sukcesu w muzyce rozrywkowej, a jeszcze większe w branży filmowej. Ennio Morricone odpowiada za muzykę do takich kultowych filmów jak „Dawno temu w Ameryce”, „Misja”, „Nietykalni”, „Bękarty wojny” czy ostatnio „Nienawistka ósemka”, za którą otrzymał Oscara. Jego najbardziej zjawiskowe dzieła, z muzyką do filmu „Dobry, zły i brzydki” powstały dzięki jego współpracy z reżyserem Sergio Leone.
Portal OglądajmyTo.pl wsparł nas merytorycznie.
Po prostu uwielbiam! Znakomity kompozytor. Z naszych rodzimych to Bartosz Chajdecki. Muzyka filmowa w starym kinie też zachwyca 🙂