15 sierpnia 2019 r. na dziedzińcu Pałacu Zamoyskich w Kozłówce, w ramach projektu „Opera na prowincji” zaprezentowano „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. Wspaniałe głosy, poruszająca muzyka, narodowe tańce, wytworne stroje, piękne konie – to była prawdziwa uczta dla oczu,uszu i serca…
Wydarzenie „Opera na prowincji – Straszny Dwór” w Kozłówce zostało przygotowane z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki i jest owocem współpracy Fundacji im. Wincentego i Franciszka Lesslów, Teatru Muzycznego w Lublinie, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”.
Organizatorzy w tak szczególny sposób postanowili oddać hołd znakomitemu kompozytorowi, dyrygentowi, dyrektorowi Teatru Wielkiego w Warszawie i twórcy polskiej opery narodowej.
Przybyłych do Kozłówki powitali organizatorzy wydarzenia: Anna Fic-Lazor – Dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Kamila Lendzion – Dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie oraz Tomasz Mazur – Prezes Fundacji im. Wincentego i Franciszka Lesslów.
Miłą dla wszystkich niespodzianką było pojawienie się wyjątkowych gości – Elżbiety Stanisławy Janowskiej-Moniuszko – prawnuczki Stanisława Moniuszki, a także Inki Zamoyskiej – córki ostatnich właścicieli Kozłówki.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i zaproszeni goście, wśród nich Dariusz Stefaniuk – Marszałek Województwa Lubelskiego, Prof. Waldemar Paruch – szef Centrum Analiz Strategicznych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Mirosław Tarkowski – Dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Andrzej Figura – Z-ca Dyrektora Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego, Tomasz Miszczuk – Szef struktur partii rządzącej w Lublinie, Zbigniew Ławniczak – Dyrektor Zarządu Nieruchomości Wojewódzkich w Lublinie oraz Janusz Wawerski – Przewodniczący Rady Powiatu Puławskiego
„Opera na prowincji – Straszny Dwór” to bez wątpienia największe wydarzenie związane z obchodami Roku Stanisława Moniuszki na Lubelszczyźnie, które na terenie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zgromadziło prawie 4 tys. widzów.
Organizatorzy przyznali, że chcą kontynuować wspólne działania poprzez realizację projektu „Opera na prowincji”, a zachwyceni widzowie są na Tak!
Magia muzyki Stanisława Moniuszki zawitała do Muzeum Zamoyskich i podbiła serca publiczności tak licznie przybyłej do Kozłówki, by zobaczyć arcydzieło gatunku – operę „Straszny Dwór”.
Współpraca organizatorów projektu „Opera na prowincji” opiera się na kooperacji orkiestry i chóru Teatru Muzycznego w Lublinie, zespołu solistów, którego trzon stanowią artyści związani z Teatrem Wielkim Operą w Poznaniu, a także Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle” działającego od 65 lat, obecnie przy Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”.
📸 z backstage’u
Celem projektu „Opera na prowincji” jest zainteresowanie nowych środowisk i grup odbiorców ofertą kultury wysokiej, w tym właśnie muzyki operowej. Pragnieniem organizatorów było również, aby znaczenie dorobku Stanisława Moniuszki istniało w świadomości nie tylko melomanów i osób zawodowo związanych z muzyką, ale także było wiedzą ogólnie dostępną i wzorem niektórych krajów, przedmiotem dumy narodowej.
Z uwagi na 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki rok 2019 został ustanowiony rokiem Stanisława Moniuszki. W tym roku również Muzeum Zamoyskich w Kozłówce świętuje 75. rocznicę utworzenia. Realizacja projektu „Opera na prowincji – Straszny Dwór” w naturalnej scenografii kozłowieckiego pałacu okazała się strzałem w dziesiątkę! Wykorzystane w realizacji „Strasznego Dworu” elementy kozłowieckiej architektury i krajobrazu „nawiązują nie tylko do tytułu dzieła, ale także do widocznego w utworze etosu rodziny, podkreślając również patriotyzm i honor, których symbolem w świadomości Polaków wydaje się być dwór i jego tradycja”.
Pierwsza odsłona projektu „Opera na prowincji – Straszny Dwór” miała miejsce 15 czerwca 2019 r. w Puławach, przed Pałacem Marynki.
Kierownictwo muzyczne – Aleksander Gref ❗️ Reżyseria – Tomasz Mazur ❗️ Choreografia – Małgorzata Knap i Łukasz Czerwiński ❗️ Przygotowanie chóru – Grzegorz Pecka ❗️
Obsada: Miecznik – Jerzy Mechliński, Hanna – Barbara Gutaj-Monowid, Jadwiga – Magdalena Wilczyńska-Goś, Zbigniew – Rafał Korpik, Stefan – Marek Szymański, Cześnikowa – Galina Kuklina, Maciej – Jaromir Trafankowski, Skołuba – Marian Kępczyński, Damazy – Jacek Szymański, Marta – Dorota Skałecka, Grześ – Kamil Król, Stara Niewiasta – Ewa Kowieska
Realizacja dźwięku i oświetlenia pod kierownictwem Macieja Znamierowskiego & Andrzeja Oczkowskiego.
ℹ️ Projekt „Opera na prowincji” został wpisany w program oficjalnych obchodów Roku Moniuszkowskiego w Polsce
ℹ️ Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Moniuszko 2019 – Promesa” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
ℹ️ Dofinansowano ze środków: Urząd Miasta Puławy, Urząd Miasta Lubartów, Starostwa Powiatowego w Puławach.
ℹ️ Wydarzenie wsparły również firmy: Grupa Azoty Puławy S.A. oraz PKO Bank Polski.
📸 AS FOTO Aneta Sobiesiak
Znakomity pomysł! Było cudnie! Chcemy bis! 😍
Byłam cudowny spektakl, trochę mało widziałam ale było cudnie☺😘😘
Ogromne przedsiewziecie, cudowne okolicznosci przyrody. Ciesze sie, ze moglam to zobaczyc i byc czescia tej wspanialej atmosfery, ktory panowala na kozlowieckich trawnikach. Bylo SUPER!!! 😍
Magia miejsca i super sympatyczni widzowie – bezcenne. Kozłówka dziękuje za poszanowanie miejsca- zabytku. Z Wami Widzowie i Organizatorzy można takie wydarzenia powtarzać 😄