Rozwój alergii na gluten może się różnić we współzależności od wieku schorowanej osoby. U dzieci odpowiedź uczuleniowa na gluten skutkuje wzmożeniem atopowego zapalenia skóry oraz jest wytwarzana poprzez małe ilości glutenu. U dorosłych symptomy pojawiają się zazwyczaj po zjedzeniu ok. 10 g glutenu oraz są to pokrzywki, obrzęk naczynioruchowy, biegunki czy wstrząs anafilaktyczny, natomiast momentem może być forma nadwrażliwości na gluten, w jakiej symptomy pojawiają się tylko przy równoczesnym treningu fizycznym.
Co to jest gluten?
Mnóstwo osób idących na dietę bezglutenową winno zacząć od odpowiedzenia sobie na główne zagadnienie – co mieści się pod ową podstępną nazwą. To mieszanka dwóch roślinnych białek: gluteniny oraz gliadyny. Odnaleźć go można w grupie zbóż – pomiędzy innymi w pszenicy. Z owego oczywiście względu osoby, jakie naprawdę muszą unikać owej treści, przechodzą na ścisłą dietę. Należałoby nadmienić, iż to gluten jest odpowiedzialny za nadawanie ciastu plastycznej gęstości oraz tworzenie bąbelków powietrza przy jego wyrastaniu.
Alergia na gluten – symptomy
Symptomy uczulenia na gluten różnią się we zależności od wieku osoby dotkniętej tymże kłopotem. W wypadku niemowląt i niewielkich dzieci przeważnie pojawia się atopowe zapalenie skóry, chorób ze strony układu pokarmowego, natomiast również kłopoty z układem oddechowym. Choćby mała ilość glutenu (parę miligramów) w jedzeniu może wywołać reakcję uczuleniową, natomiast w wypadku dzieci alergia niejednokrotnie mija z wiekiem. Pozostałe symptomy dotyczą dorosłych, jacy po kontakcie z glutenem przeważnie skarżą się na biegunkę czy pokrzywkę na ciele.
Symptomy reakcji IgE-niezależnych np. celiakii mogą być tygodnie-lata po kontakcie z glutenem. Należałoby zaznaczyć, iż dosyć często jest forma utajona celiakii, jaka poprzez mnóstwo nie przynoszące żadnych indywidualnych symptomów. Złe jest także przeświadczenie, iż jeżeli dolegliwość nie okaże się w dzieciństwie to w wieku dojrzałym już nam nie zagraża. Teraz przygląda się jeszcze więcej wypadków rozpoznania celiakii właśnie u dorosłych. Tymczasem symptomy nieceliakalnej nietolerancji glutenu pojawiają się po paru dniach-tygodniach od kontaktu z glutenem.
U dorosłych nadwrażliwość na gluten ujawnia się przeważnie pod postacią pokrzywki, obrzęku naczynioruchowego, wstrząsu anafilaktycznego czy biegunki. Dodatkowo u dorosłych obserwuje się formę nadwrażliwości na gluten, jaka jest tylko po jednorazowym wysiłku fizycznym. W przeciwieństwie do dzieci uczulenie na gluten jest u dorosłych działaniem występującym latami, natomiast do wywołania symptomów nadwrażliwości niezbędne są zdecydowanie większe aniżeli u dzieci zawartości glutenu (10 g czy więcej).
Co powoduje uczulenie na gluten?
Gluten jest białkiem zamkniętym w ziarnach takich jak: żyto, pszenica, owies, jęczmień. Z owego powodu niezwykle niejednokrotnie przy nadwrażliwości na gluten eliminuje się z diety pieczywo. Dodatkowo potrzebne jest usunięcie również wielu kasz np. kaszy manny, kuskus, lub pęczak. Identycznie ma się sytuacja z pszennymi oraz żytnimi makaronami. Należy uważać przy tymże na artykuły przetworzone. Owe we bliskim składzie niezwykle niejednokrotnie mają gluten, bowiem pozwoli on zachować optymalną spoistość oraz smak. Z owego względu jest to popularny dodatek wielu słodyczy oraz szybkich zakąsek.
Jak zobaczyć, czy mam celiakię?
Ocenę celiakii najlepiej zacząć od badania genetycznego. To jedyne rozwiązanie, by wyeliminować chorobę właściwie w 100%. Jeżeli nie masz genów z nią połączonych, to celiakia zupełnie u ciebie nie wystąpi. Istnieją również badania przeciwciał (badania z krwi), lecz nie u wszystkich osób z celiakią rezultat będzie pewny. Czemu? Ponieważ nie wszyscy dają przeciwciała. Takie badania nie będą także pewne, jeżeli ograniczasz gluten lub jeśli celiakia jest w przedwczesnym stadium.
Przeczytaj więcej: https://mommydraws.pl/jakich-objawow-uczulenia-na-gluten-nie-mozna-bagatelizowac/ – Objawy uczulenia na gluten
Miałam różne problemy, ale jak odstawiłam pieczywo i inne z glutenem przeszło. Kto by pomyślał, że takie produkty psują nam zdrowie, a jednak!
Nie umiałabym żyć bez pieczywa