Za co kochamy róże? Za ich piękno, dostojność i cudowny zapach rozchodzący się po ogrodzie. Zapierające dech w piersiach rabaty różane zachwycają urodą i paletą barw. Fantastyczne pergole uginające się pod ciężarem kwitnących roślin, zapraszają do ogrodu, obiecując więcej doznań estetycznych i zapachowych. Przepych barw i zapachów, bogactwo odmian i rodzajów sprawiają, że dużym wyzwaniem jest wybór tej właściwej rośliny.
Kilka ważnych faktów
- Niektóre odmiany róż kwitną tylko raz w sezonie. Dotyczy to głównie róż dzikich i wielu starych odmian. Ich zaletą jest bujne i obfite kwitnienie oraz piękne owoce pojawiające się jesienią. Co więcej, dzikie róże posiadają własne korzenie, więc są odporniejsze na zmienne warunki atmosferyczne.
- Współcześnie wyhodowane odmiany kwitną kilka razy w ciągu roku, dzięki czemu nie musimy martwić się o uzupełnianie kompozycji innymi roślinami. Niestety, szczepione na podkładkach, są często mniej odporne na mróz.
- Warto sprawdzać odporność roślin na warunki atmosferyczne oraz podatność na choroby. Niektóre róże mogą stać się prawdziwą udręką dla ogrodnika. Wymagające nieustannego opryskiwania i pielęgnacji mogą odebrać radość z ich posiadania.
- Zachwycający wygląd róż jest uwarunkowany wieloma czynnikami. Istotną rolę odgrywa przygotowanie podłoża oraz systematyczna pielęgnacja.
Rodzaje róż
Biorąc pod uwagę zastosowanie i przeznaczenie róż w ogrodzie, możemy wyróżnić cztery rodzaje roślin:
- róże pnące,
- róże krzaczaste,
- róże rabatowe,
- róże historyczne i angielskie.
Róże pnące posiadają długie pędy, które mogą osiągać długość nawet pięciu metrów. Niektóre z nich kwitną raz, inne powtarzają kwitnienie kilkakrotnie. Szkółki oferują róże pnące pachnące i bezwonne, rosnące szybko lub wolno, o kwiatach małych lub dużych. Jeśli zapewnimy im właściwe warunki będą kwitnąć pięknie i obficie. Najlepiej sprawdzą się ściany południowo-wschodnie lub południowo-zachodnie. Narażone na palące słońce kwiaty szybko tracą kolor i więdną. Corocznie przeprowadza się cięcie prześwietlające, które pobudza roślinę do wzrostu i kwitnienia.
Róże krzaczaste to termin zarezerwowany dla wysokich i krzaczastych krzewów. Podobnie jak pnące, mogą kwitnąć raz lub powtarzać kwitnienie. Należą do nich róże dzikie i parkowe, które ze względu na siłę wzrostu, nie nadają się do małych ogrodów oraz historyczne, które sprawdzą się w każdej przestrzeni.
Róże rabatowe doskonale nadają się do tworzenia dużych powierzchni, tworzenia plam kolorów oraz zadarniania terenu. Należą do nich róże wielkokwiatowe o dużych, pełnych i pachnących kwiatach, wielokwiatowe obsypane gęsto kwiatami, niewysokie róże karłowe, o drobnych delikatnych liściach oraz urokliwe róże niskopienne.
Historyczne odmiany charakteryzują się pełnymi kwiatami o staroświeckim kształcie. Głębokie barwy i urzekający aromat rekompensuje jednorazowe kwitnienie. Z połączenia cech róż historycznych i nowoczesnych powstały odmiany angielskie. Kwitną dwukrotnie a ich atutem jest szeroki wybór dostępnych barw.
Koniecznie wzbogacajmy nasz ogród w różne rodzaje róż. Są ideałem piękna, symbolem miłości i urody oraz niepowtarzalnym źródłem natchnienia.
Autor
Współautorem publikacji jest Poradnik Ogrodniczy - największy portal ogrodniczy w Polsce.
Róża 🌹 Królowa kwiatów 😍