Senior nierzadko wymaga stałej opieki podczas codziennej aktywności.
Okazuje się, że nie tylko demencja starcza jest problemem, który uniemożliwia ich samodzielne funkcjonowanie. Medycy potwierdzają szereg schorzeń, które są typowe dla osób w podeszłym wieku. Niestety, większość seniorów nie może cieszyć się pełnym zdrowiem. Przedstawiamy najbardziej powszechne formy sprawowania opieki nad tymi, którym taka jest potrzebna.
Całodobowa opieka bliskich
W większości przypadków to rodzina seniora decyduje się objąć nad nim całodobową opiekę. Najczęściej nie bierzemy w ogóle pod uwagę umieszczenia osoby w podeszłym wieku w domu spokojnej starości. To dlatego, że w Polsce nadal obecny jest stereotyp, zgodnie z którym seniorzy trafiają do domu opieki w wyniku chęci zapewnienia sobie wygody w codziennym funkcjonowaniu jego bliskich.
Okazuje się jednak, że dom opieki nad osobami starszymi to nie wybór podyktowany względami egoistycznymi, ale nierzadko jedyna opcja, by zapewnić seniorowi komfort.
Rodzina może samodzielnie sprawować opiekę nad osobą starszą, ale najczęściej dzieje się tak w przypadkach, kiedy senior nie wymaga jeszcze nadzoru profesjonalistów. Kiedy nie jest mu potrzebna fachowa rehabilitacja, a codzienne czynności jest jeszcze w stanie wykonywać jedynie przy niewielkim wsparciu.
Musimy wziąć pod uwagę, że podjęcie się sprawowania opieki nad osobą starszą wymaga wielkiego poświęcenia. Dla wielu rodzin oznacza to zmianę organizacji całego życia. Pamiętajmy także, że nie w każdym domu mogą zostać stworzone optymalne warunki do codziennego funkcjonowania schorowanej osoby starszej.
Wsparcie profesjonalistów
Zdarza się, że rodzina decyduje się na opiekę nad seniorem, ale nie rezygnuje jednocześnie ze wsparcia profesjonalistów. Bardzo często do osoby w podeszłym wieku przychodzą więc lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci. To oni wykonują profesjonalne usługi, których nie potrafią zrealizować bliscy. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo przecież nie wszyscy posiadają odpowiednie kwalifikacje, wykształcenie, umiejętności i predyspozycje do realizacji koniecznych zadań, dzięki którym możliwe jest jak najdłuższe, prawidłowe funkcjonowanie.
Dom opieki nad osobami starszymi
W licznych przypadkach dom opieki nad osobami starszymi pozostaje jedyną rozsądną opcją, dzięki której osoba w podeszłym wieku ma szansę na przeżycie ostatnich chwil życia w jak największym komforcie. Rodzina i bliscy nie powinna mieć z tego względu żadnych wyrzutów sumienia. Dom seniora zapewnia niejednokrotnie o wiele lepsze warunki codziennego funkcjonowania, niż te, które panują w rodzinnym domu.
Co więcej, w domu opieki zatrudniana jest profesjonalna, właściwie wykwalifikowana kadra, która sprawuje nas osobą schorowaną nadzór i opiekę. Zdarza się przecież, że senior wymaga pomocy w najprostszych czynnościach, takich jak jedzenie, zachowanie codziennej higieny, spacer. Nierzadko są to osoby leżące, które wymagają opieki pielęgniarek i medyków, którzy dbają o to, by komfort jego życia był w miarę możliwości jak największy.
Artykuł przygotowany w oparciu o stronę internetową Jovimed, domu opieki nad osobami starszymi.
Ktoś kto nigdy nie opiekował się osobą w podeszłym wieku nie ma zielonego pojęcia jakie to jest trudne. Właśnie przez to przechodzę. Nie wystarczą wobec tej osoby dobre chęci, mądra opieka, poświęcanie czasu tyle ile potrzeba, fachowe leczenie, miłość, poczucie obowiązku itd…………. Zaborczość tej osoby na siebie jest przeogromna. Wciąż zastanawiam się ile w niej jest choroby a ile charakteru. To jest właśnie najtrudniejsze.