Pandemia koronawirusa COVID-19 sprawiła, że pracownicy medyczni: pielęgniarki, położne, lekarze, diagności, ratownicy, znajdując się na pierwszej linii frontu nie mogą, każdego dnia, pomagając innym, narażają swoje zdrowie oraz zdrowie swoich rodzin. Lubelski Hotel ILAN*** postanowił dołączyć do ogólnopolskiej akcji ,,Hotel dla medyków”…
W obecnej sytuacji właścicielem budynku, którym jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie reprezentowana przez Przewodniczącego – Lesława Piszewskiego oraz zarząd spółki zarządzającej hotelem bez wahania, podjął decyzję o udostępnieniu hotelu dla pracowników służby zdrowia. ,,Jako jedyny hotel w Lublinie zgodziliśmy się podjąć współpracę z Narodowym Funduszem Zdrowia i pomóc pracownikom Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie” – podkreśla Agnieszka Kolibska, Prezes Zarządu Hotelu ILAN****. Hotel w ramach współpracy oferuje personelowi szpitala w pełni wyposażone pokoje z łazienkami oraz wyżywieniem. Obiekt gotowy jest na przyjęcia blisko 60 osób personelu medycznego. W chwili obecnej wdrażane są procedury bezpieczeństwa dla pracowników hotelu, tak aby stworzyć kadrze medycznej komfortowe i w pełni bezpieczne, warunki do odpoczynku po ciężkiej pracy, aby zminimalizować ryzyko zakażeń dla ich rodzin. ,,Cieszymy się iż jako hotel oraz lokalna społeczność żydowska możemy wspierać służbę zdrowia w tych jakże ciężkich czasach” – dodaje Agnieszka Kolibska
Hotel Ilan**** to miejsce szczególne – dawna siedziba Jeszywas Chachmej Lublin /Lubelska Szkoła Mędrców”/, założona w Lublinie przez rabina Majera Jehudę Szapirę w 1930 roku, a zaprojektowana w stylu eklektycznym przez Agnora Smoluchowskiego. Była największą uczelnią talmudyczną na świecie, w tym roku obchodzi swoje 90 urodziny. Budowa jesziwy wymagała znacznych nakładów finansowych. Nie mogąc zgromadzić w kraju wystarczających środków, rabin Szapiro postanowił poprosić o wsparcie społeczność żydowską na świecie. W latach 1924-1925 odwiedził Niemcy, Czechosłowację, Austrię, Holandię, Belgię, Szwajcarię, Francję i Wielką Brytanię, gdzie udało mu się zebrać około 12,5 tysiąca dolarów. W roku 1926 wyjechał na półtora roku do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Ostatecznie dzięki licznym wykładom i przemówieniom na budowę jesziwy zebrał niebagatelną sumę ponad 50 tys. dolarów. Uroczyste otwarcie uczelni nastąpiło 24 czerwca 1930 roku (28 siwan 5690). Lata świetności nie trwały zbyt długo, wraz z nadejściem II wojny światowej i zajęciem miasta przez Niemców, w budynku ulokowano posterunek niemieckiej żandarmerii, a następnie od 1942 r. szpital. Po wojnie budynek został przekazany Uniwersytetowi Medycznemu w Lublinie, który kształcił pracowników służby zdrowia aż do 2003 roku.
W 2003 roku budynek został zwrócony Warszawskiej Gminie Żydowskiej, a w styczniu 2006 roku została otwarta tymczasowa mała synagoga, która mieściła się na parterze budynku. Już w lutym 2007 roku uroczyście otwarto synagogę, która służy lubelskiej społeczności żydowskiej oraz licznie odwiedzającym miasto chasydom i grupom żydowskich turystów. Synagoga ma 200 m.kw., znajduje się na poziomach drugiego i trzeciego pietra południowego skrzydła budynku. Babiniec dla kobiet wsparty jest ośmioma korynckimi kolumnami. W salach przylegających do synagogi można oglądać wystawy dokumentujące historię jesziwy oraz upamiętniającą postać jej założyciela. 4 listopada 2008 roku w uroczystość Jorcaitu /rocznicy śmierci/ rabina Majera Szapiry odbyło się odsłonięcie zrekonstruowanego Aron Ha Kodesz (ozdobna szafa do przechowywania zwojów Tory) oraz wielkiego żyrandola wzorowanego na modelu sprzed 1939 roku. Na środku synagogi znajduje się kwadratowa, dwuwejściowa bima, otoczona kutą balustradą. Dodam, że wyposażenie wnętrza synagogi jest rekonstrukcją dokonaną na podstawie przedwojennych zdjęć.
Hotel Ilan**** w Lublinie znajduje się przy ulicy Lubartowskiej 85. To niezwykłe miejsce, gdzie tradycja żydowska łączy się z jakością i najwyższym standardem. Na gości czeka 40 komfortowych pokoi oraz 2 apartamenty. Pokoje wyposażone są w telewizory LCD, minibarek, zestaw do parzenia kawy i herbaty, osobisty sejf. W łazienkach znajdują się suszarki i lusterka kosmetyczne. Dobra lokalizacja, bezpłatny i monitorowany parking oraz Internet bezprzewodowy o przepustowości 25 MB/s to dodatkowe atuty hotelu. Warte uwagi jest również to, że obiekt jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych /podjazdy dla wózków inwalidzkich, specjalne windy, pomoc personelu/. Goście hotelowi mają możliwość zwiedzania synagogi oraz korzystania z mykwy bez dodatkowych opłat.
Hotelowa Restauracji The Olive zasłynęła już z wyśmienitych dań przygotowywanych zgodnie z ponad 100-letnią recepturą, które dopełnia bogata oferta win sprowadzanych z wyselekcjonowanych, uznanych na świecie winnic. Specjalnością restauracji są też: wyśmienite kawy lub herbaty oraz przepysznych desery. Wszystko to podane w urokliwym lokalu przy klimatycznej muzyce klezmerskiej.
Hotel Ilan*** to kolejny hotel, który wspiera medyków, udostępniając im to komfortowe miejsce odpoczynku po ciężkiej i stresującej pracy, aby zminimalizować ryzyko zakażeń dla ich rodzin. Bravo❗️👏
📸 z internetu
Brawo! 👏
Z racji położenia względem szpitali to idealne miejsce. Szacun dla Hotelu!