Ginekomastia to choroba, której efektem są rosnące piersi u mężczyzn.
Okazuje się, że jest to dzisiaj jedno z najbardziej wstydliwych i szpetnych schorzeń. Sylwetka mężczyzny staje się przecież karykaturalna. Panowie, którzy borykają się z ginekomastią, bardzo często rezygnują z życia seksualnego i towarzyskiego. Wyjście na basen czy plażę staje się dla nich niemożliwe, tak samo, jak uprawianie większości rodzajów sportów.
Czym jest ginekomastia?
To nic innego jak rozrost tkanki tłuszczowej w gruczole piersiowym mężczyzn. Co ważne, jest to powszechna choroba, która dopada blisko 70% dojrzewających chłopców, 30% dorosłych mężczyzn i nawet 50% seniorów.
Ginekomastia jest odpowiedzią zaburzeń hormonalnych. Medycy potwierdzają, że powiększone piersi u mężczyzn to wynik nieodpowiedniego poziomu androgenów oraz estrogenów. Powiększony gruczoł piersiowy może być też efektem otyłości, nadczynności tarczycy, a nawet problemów z wątrobą. Warto również wiedzieć, że ginekomastia może być jednym ze skutków ubocznych chorób onkologicznych. U panów można mówić o nowotworze jąder albo przysadki mózgowej. Ginekomastia może być też powikłaniem po nieodpowiednio dobranej terapii farmakologicznej – na wzrost tkanki piersiowej mogą mieć wpływ określone leki, w tym antybiotyki, leki nasercowe, cytostatyki oraz leki gastrologiczne. Powiększenie piersi może być też efektem zażywania narkotyków twardych oraz marihuany.
Statystyki
Ginekomastia pojawia się u 1 na 100 mężczyzn. Bardzo często uznawana jest za efekt przybrania wagi. To duży błąd, ponieważ właśnie w ten sposób większość mężczyzn traci czujność. Uwagę zwrócić należy przede wszystkim na nowotwory. Fakt, że rak piersi u panów to tylko 1% wszystkich chorób onkologicznych tego rodzaju. Zazwyczaj cierpią z jego powód kobiety. Nie oznacza to jednak, że u mężczyzn nie występuje wcale. Niepokojące jest to, że bagatelizowanie powiększających się u panów piersi skutkuje tym, że rak złośliwy diagnozowany jest u nich już w zaawansowanym stadium rozwoju, kiedy rokowania na przeżycie są nikłe.
Większość mężczyzn widzi problem, ale wstydzi się udać do lekarza. Należy jednak wiedzieć, że ginekomastia jest coraz częściej diagnozowaną chorobą. Jej przyczyny są różne i bardzo często wpływ na nie ma rozwój naszej cywilizacji. Tylko rozpoznanie przyczyny pozwoli skutecznie wyleczyć ginekomastię. Dzięki temu mężczyzna odzyska typowy, męski wygląd.
Do kogo zwrócić się po pomoc?
Mężczyźni swoje pierwsze kroki powinni skierować do internisty. To on skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Najczęściej panowie, u których zachodzi podejrzenie występowania ginekomastii, kierowani są do endokrynologa, androloga bądź onkologa. Każdy z tych lekarzy przeprowadza najpierw szczegółowy wywiad, po czym kieruje na badania. Podstawą jest wykonanie USG piersi u mężczyzn. To właśnie badanie ultrasonograficzne pozwoli wykryć ewentualne zmiany w gruczole piersiowym, w tym guzy o charakterze złośliwym. Oprócz badania USG wykonuje się również badanie krwi, przede wszystkim pod kątem stężenia hormonów.
Tekst napisany w inspiracji treściami znajdującymi się na stronie gabinet-usg-mokotow.pl
Nic przyjemnego dla facetów, takie rzeczy powinny być zarezerwowane wyłącznie dla kobiet!