📷 Przemek Gąbka / CSK
11 września 2018 r. w Centrum Spotkania Kultur odbył się koncert w ramach obchodów jubileuszu 120-lecia Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Lublinie i inauguracji XIV Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego. Gwiazdą koncertu był Vadim Repin…
Maestro Vadim Repin – urodził się w 1971 roku w Nowosybirsku. Przygodę ze skrzypcami rozpoczął w wieku pięciu lat. W wieku siedmiu lat trafił pod skrzydła słynnego nauczyciela skrzypiec – prof. Zakhara Brona, co zaowocowało w 1982 roku zdobyciem złotego medalu we wszystkich kategoriach wiekowych w Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie. W 1985 roku występował w Tokio, Monachium, Berlinie, Helsinkach, a rok później debiutował w Carnegie Hall. Obecnie uważany za najlepszego z najlepszych skrzypków na świecie…
Tego zdania jest także Ryszard Heliasz – dyrektor XIV Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego, który jest przekonany, że koncert w Lublinie zasługuje na miano najważniejszego wydarzenia nie tylko w Lublinie, ale także w Polsce, a nawet w Europie.
Vadim Repin po wielu latach powrócił do Lublina i wystąpił jako Gwiazda Koncertu Inauguracyjnego XIV Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego. Drugim mistrzem skrzypiec, który wziął udział w koncercie był Zakhar Bron – nauczyciel Vadima Repina. Zobaczyć ich razem na jednej scenie i posłuchać tak wspaniałego duetu było niesamowitym przeżyciem. Możemy, a raczej powinniśmy być dumni, że udało się ściągnąć do Lublina tak wspaniałych Artystów, co jest niewątpliwą zasługą Ryszarda Heliasza. – dyrektora Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Lublinie, dyrektora XIV Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego.
🎻🎻🎻
W programie koncertu znalazły się utwory m.in.: Piotra Czajkowskiego, Johanna Sebastiana Bacha, Henryka Wieniawskiego i Maurice Ravela. W pierwszej części koncertu wystąpiła również młodziutka siedemnastoletnia skrzypaczka Ines Issel Burzyńska – uczennica prof. Zakhara Brona. Znakomitym Artystom towarzyszyła Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Marka Wroniszewskiego! Całość z wdziękiem i wielką klasą poprowadziła Teresa Księska-Falger – pianistka, popularyzatorka muzyki, autorka wielu felietonów i recenzji muzycznych.
📷 Przemek Gąbka / CSK
W koncercie uczestniczył prezydent Krzysztof Żuk, który na zakończenie wręczył Artystom medale 700-lecia Lublina, sam również otrzymał okolicznościowy – jubileuszowy medal od Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Lublinie. To był naprawdę magiczny wieczór, pełen niesamowitych muzycznych doznań. Publiczność nagrodziła wspaniałych Artystów gromkimi brawami! 🙌🙌🙌
Przepiękny koncert! 😍 👋 Gratulacje dla Pana Heliasza za pomysł ściągnięcia do Lublina tak wspaniałych artystów, a dla Towarzystwa Muzycznego z okazji tak pięknego jubileuszu! 🍾🎉
Istotnie, fenomenalny!
Przepiękny koncert ❤️
Koncert był wspaniały, to niesamowite, że można było posłuchać światowej sławy skrzypka Vadim Repina, wielkie podziękowania dla dyrektora Ryszarda Heliasza za możliwość posłuchania tak niesamowitych artystów, wirtuozów skrzypiec Zahara Brona i Vadima Repina oraz młodej Inez Burzyńskiej. Wrażenia nie do opisania wyszłam zachwycona!!!
Podziękowania jeszcze raz za zorganizowanie tego koncertu dla Towarzystwa Muzycznego…
Jego dyrektora!
Nieziemski koncert, cudowne wrażenia.💞