Woda siarczkowa wzbudza od pewnego czasu ogromne zainteresowanie. Nie chodzi jedynie tylko o to, że modne stało się jej picie w ramach terapii. Coraz popularniejsze stały się bowiem kąpiele w wodzie siarczkowej. Warto zauważyć, że woda ta jest niezwykle rzadkim surowcem. Jej nazwa nie wzięła się przypadkowo. Woda ta zawiera on bowiem siarczki wraz z uwalniającym się siarkowodorem. Niemniej jednak wskazuje się ona właściwościami terapeutycznymi. Wobec tego jakich efektów można się spodziewać po kąpieli w wodzie siarkowej?
Kąpiel siarkowa- jakie ma właściwości?
Kąpiele siarczkowe oferowane są jedynie przez niektóre ośrodki i sanatoria. Zwykle znajdują się one blisko naturalnych źródeł, skąd jest ona czerpana. Co więcej, kąpiele siarczkowe mają wiele, dobroczynnych właściwości. Przede wszystkim takie kąpiele mają właściwości przeciwzapalne oraz działają w niezwykle regenerujący sposób na tkankę łączną. Można więc śmiało powiedzieć, że kąpiele w wodzie siarczkowej będą również wsparciem terapeutycznym w przypadku leczenia przewlekłych chorób. Pomogą również załagodzić dolegliwości reumatoidalne i objawy choroby zwyrodnieniowej stawów. Kąpiele siarczkowe są również zalecane w przypadku przebiegu miażdżycy oraz zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Warto również zauważyć, że w kąpielach siarczkowych głównym składnikiem, aktywnym biologicznie jest siarkowodór. Wobec tego zaleca się pacjentom zanurzenie jedynie do linii serca. Nie powinni oni również polewać się i „wiercić” w wannie. Dodatkowo niezbędne jest utrzymanie prawidłowej temperatury w kąpieli, która powinny być maksymalnie zbliżona do temperatury ciała. Ważne jest także to, by nie przekraczać zalecanego czasu trwania kąpieli. Zwykle powinien on wynosić od 8 do 10 minut, a ilość kąpieli nie powinna przekraczać 12 codziennie lub co drugi dzień. Osoby, które zdecydowały się na taką kąpiel w wodzie siarczkowej, powinny również pamiętać o tym, że wymagany jest odpoczynek pomiędzy kolejnymi sesjami od 30 do nawet 60 minut. Po tym czasie zalecane jest również wzięcie tradycyjnego prysznicu lub kąpieli.
Jakie efekty daje kąpiel w wodzie siarczkowej?
Kąpiele w wodzie siarczkowej mają przede wszystkim właściwości dobroczynne w odniesieniu do naszego organizmu. Siarkowodór miejscowo wywołuje odczyn, zwiększając tym samym proces nazywany oksydoredukcyjnym. W efekcie takie kąpiele pozwalają na oczyszczenie organizmu z pozostałości po przemianie materii. Kolejnym efektem kąpieli w wodzie siarczkowej jest również zredukowanie antyoksydacji, a tym samym zahamowanie procesów zapalnych, które toczyły się w organizmie. Kąpiele w wodzie siarczkowej są również zalecane osobom, które miały kontakt z substancjami toksycznymi jak np. ołów, wówczas doprowadzą one do odtrucia organizmu. Woda siarczkowa pomoże również skutecznie obniżyć poziom cholesterolu oraz oczyścić naczynia krwionośne ze złogów. Takie kąpiele pomogą również osobom borykającym się z cukrzycą, gdyż mogą one doprowadzić do obniżenia poziomu glukozy we krwi i doprowadzą one do zwiększenia aktywności insuliny. Warto jednak pamiętać, że osoby borykające się z chorobą wrzodową lub chorobami sera nie będą mogły skorzystać z dobrodziejstwa kąpieli siarkowych. Nie są one także zalecane osobom z problemami skórnymi, a w szczególności w przebiegu łuszczycy lub atopowego zapalenia skóry. W pozostałych przypadkach jak np.: reumatoidalne zapalenie stawów, miażdżyca czy inne choroby związane z naczyniami lub stanami zapalnymi, woda siarkowa będzie stanowiła remedium na wszelakie dolegliwości.
Publikacja powstała dzięki współpracy z Hotel Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center. |
….