W Bydgoszczy zakończyło się właśnie 10. Międzynarodowe Operowe Forum Młodych będące imprezą towarzyszącą Bydgoskiemu Festiwalowi Operowemu. Studenci Akademii Muzycznych w Polsce, a także uczelni zagranicznych zaprezentowali swoje umiejętności przed wymagającą publicznością festiwalową. Wśród bogatej oferty wydarzeń festiwalowych znalazł się spektakl Pawła Tomasza Grajnerta -„Demony z Edinrath. Rzecz o Halionie i Liryen” przygotowany przez studentów z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
Inicjatorem Międzynarodowego Operowego Forum Młodych jest były Dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy – Marek Moździerz oraz Studenckie Koło Artystyczno-Naukowe Wokalistów. Międzynarodowe Operowe Forum Młodych powstało we współpracy z Operą Nova w Bydgoszczy.
Ze strony Operowego Forum Młodych: „Powstanie OFM wynikało z potrzeby stworzenia studentom Wokalistyki na Akademii Muzycznej możliwości wystąpień publicznych. Dzięki powołaniu operowej sceny dla młodych adeptów sztuki wokalnej, Dziekan dał studentom niesamowitą szansę do dodatkowego rozwoju i kształtowania charakteru scenicznego, już na początku ich zawodowej drogi artystycznej. Ponadto, Operowe Forum Młodych to doskonała okazja do zapoznawania się środowisk muzycznych nie tylko z kraju, ale i z zagranicy.
Mamy tu na myśli zarówno wymianę doświadczeń i opinii, porównywanie systemu nauki funkcjonującego na różnych Akademiach, jak również spotkania integracyjne studentów, owocujące często znajomościami utrzymującymi się po dziś dzień. Dodatkowym atutem tej inicjatywy, jest kreowanie pozytywnego wizerunku Bydgoszczy w naszym kraju. Każdorazowo dla zaproszonych na Operowe Forum Młodych gości z polskich uczelni muzycznych, organizujemy zwiedzanie miasta, co pozwala nie tylko pokazać nasze zabytki, ale również zintegrować uczestników podczas wspólnego spaceru po starówce. Poza konfrontacją środowisk akademickich, inicjatywa Operowego Forum Młodych stała się doskonałą propozycją artystyczną dla bydgoszczan.
Operowe Forum Młodych nie mogłoby powstać bez współpracy z Operą Nova
w Bydgoszczy. Dzięki aprobacie i ogromnej życzliwości Dyrektora Macieja Figasa, udało się stworzyć ten projekt i kontynuować jego realizację. Dyrektor Opery jest bardzo przychylny nie tylko OFM, ale i innym inicjatywom Akademii Muzycznej. Nawiązana współpraca zaowocowała tym, że co roku w sezonie artystycznym, studenci mają możliwość wystąpienia w spektaklu będącym stałą pozycją repertuarową Opery. Młodzi wokaliści wcielają się w główne postacie dzieła, wykonując partie solowe przy udziale artystów chóru oraz orkiestry Opery Nova. Wielokrotnie jest to dla nich egzamin dyplomowy, kończący edukację na Akademii Muzycznej. Spektakl studencki zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem licznie zgromadzonej bydgoskiej publiczności”
Podczas Międzynarodowego Operowego Forum Młodych dwukrotnie zaprezentowano spektakl „Demony z Edinrath. Rzecz o Halionie i Liryen” w Sali kameralnej im. Felicji Krysiewiczowej w Operze Nova w Bydgoszczy.
„Demony z Edinrath. Rzecz o Halionie i Liryen” to kompozycja magisterska i jednocześnie pierwszy dramat muzyczny autorstwa Pawła Tomasza Grajnerta, rozpoczynający tetralogię „Demony z Edinrath”.
W spektaklu wystąpili studenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – soliści: Hanna Okońska / Dorota Nowak /Liryen/, Łukasz Lenart /Halion/, Kamila Korgól / Wiktoria Wizner /Elderin/, Natalia Łęt /Estelin/, Urszula Psujek /Patrycja Konfederak /Argantula/, Łukasz Przykłocki /Tirion/, Krystian Psujek / Cyprian Chwieralski /Iberion/, Alan Serval Sobkowicz /Zartan/, Krystian Kułak / Sebastian Laskowski /Tratmur/, Artur Szewczyk /Urundith/, Kamil Deryło /Farion/, Marcin Kuczer /Latrhron/, Dawid Roy /Meriadon/, Marcin Skibiński /Thraderion/. Z młodymi artystami spektakl przygotowała reżyserka Ludmiła Małecka.
Scenariusz dramatu powstał we współpracy kompozytora z Urszulą Psujek, nagraną wcześniej Orkiestrę Symfoniczną Akademii Muzycznej poprowadził Piotr Wajrak, za kostiumy odpowiada Julia Widlińska, kierownictwo muzyczne – Bartosz Olejnik, asystent reżysera – Anna Pietrykowska, układ scen pojedynków – Krystian Psujek, a przygotowaniem chóru zajęła się Anna Kocent.
🎭
Dramat muzyczny „Demony z Edinrath. Rzecz o Halionie i Liryen” przenosi widzów do świata fantastyki. Spektakl przypomina seans filmowy, w którym bohaterowie występują na żywo, a wszystko za sprawą użytych komputerowych efektów dźwiękowych i obrazów emitowanych z projektora. Młodzi artyści brawurowo zaprezentowali umiejętności wokalno-aktorskie. Całość zrealizowana w iście hollywoodzkim stylu – relacja TVP 3 Bydgoszcz:
Spektakl „Demony z Edinrath. Rzecz o Halionie i Liryen” został gorąco przyjęty przez publiczność. Młodych artystów nagrodzono gromkimi brawami.
🎭
Jutro w Toruniu rusza II edycja Przeglądu Dyplomów i Egzaminów Muzycznych PRZYGRYWKA, podczas którego zaprezentują się studenci i absolwenci wyższych szkół artystycznych.
W programie znalazły się najciekawsze propozycje spektaklowe przygotowane przez adeptów sztuki scenicznej z całego kraju, a wśród nich dramat Pawła Tomasza Grajnerta, który będzie można zobaczyć 20 maja o godz. 12:00 w Sali Złotej Teatru Muzycznego w Toruniu, ul. Żeglarska 8.
🎭
Jeszcze kilka zdjęć z przygotowań do spektaklu 😉
fajny wstęp, fajne przedstawienie 🙂
Nareszcie coś nowego! Czekamy na ciąg dalszy historii 🙂
Za moich, awangardowych, czasów stwierdzenie
” to było ładne” stanowiło największą obelgę dla kompozytora. Mimo to trzeba stwierdzić , że warstwa muzyczna była b.ładna, a co więcej- nie tylko ładna, ale nawet tonalna 🙂