Sauna fińska cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród przedstawicielek płci pięknej. Zanim jednak udamy się do takiej sauny, dobrze byłoby się czegoś na jej temat dowiedzieć. Bardzo ważne jest poznanie zalet korzystania z niej, jak również zasad, których należy przestrzegać. Należałoby także poznać przeciwwskazania do korzystania z sauny fińskiej.
Sauna fińska – najważniejsze informacje
Sauna fińska oraz sauna sucha są to pojęcia używane zamiennie, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Jeżeli chodzi o temperaturę, jaka w niej panuje, wynosi ona co do zasady od 60 do nawet 100 stopni Celsjusza. Wilgotność utrzymywana jest na poziomie około 10-15 procent. Wiele osób zastanawia się jednak na tym, dlaczego w saunie fińskiej panuje tak wysoka temperatura. Otóż odpowiedzialny jest za nią specjalny piec, w którym podgrzewane są kamienie. Dla wygody użytkowników, w saunie fińskiej znajdują się także wykonane z drewna siedziska wraz z oparciami. Z sauny można korzystać w wielu hotelach, jak również w ośrodkach uzdrowiskowych. Możliwe jest także zbudowanie sauny w swoim własnym domu. Musimy jednak dysponować odpowiednią przestrzenią oraz rzecz jasna finansami. Na szczęście, budowa sauny nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się na pozór wydawać. Najlepiej byłoby jednak skorzystać z pomocy doświadczonego fachowca.
Jakie są wskazania i przeciwwskazania do korzystania z sauny fińskiej?
Istnieje całkiem sporo zalet wynikających z regularnego korzystania z sauny fińskiej. Przede wszystkim, wspomaga ona funkcjonowanie układu krążenia. Na tym oczywiście nie koniec. Dzięki korzystaniu z sauny suchej, można będzie również uregulować niebezpieczne dla zdrowia wahania ciśnienia. Ponadto, przebywanie w saunie pozwala na wzmocnienie naturalnej odporności naszego organizmu. Dzięki temu stajemy się odporniejsi na różnego rodzaju infekcje. Niestety, istnieją pewne przeciwwskazania do korzystania z sauny. Wśród nich trzeba wymienić grzybicę, epilepsję, jaskrę, jak również stwardnienie rozsiane. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, czy korzystanie z sauny fińskiej jest w naszym przypadku bezpieczne, skorzystajmy z pomocy lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli specjalista wykluczy przeciwwskazania, będziemy mogli skorzystać z sauny. Warto jednak obserwować to, w jaki sposób reaguje nasz organizm. Jeśli będziemy czuć się źle po wyjściu z sauny, skróćmy czas pobytu w niej bądź całkowicie zrezygnujmy z tego rodzaju rekreacji.
Jakich zasad należy przestrzegać w saunie fińskiej?
Każdy, kto pragnie korzystać z sauny fińskiej, musi wiedzieć, w jaki sposób należy to robić. Otóż przede wszystkim, w takim miejscu nie powinno przebywać się dłużej niż kwadrans. W przeciwnym razie narażamy swój organizm na pewne niebezpieczeństwo. Z sauny korzysta się nago, bez biżuterii czy telefonów. Należy zabrać ze sobą jeden ręcznik, który będzie można położyć na siedzisku. Ważne jest to, aby do sauny wejść najwcześniej godzinę po spożytym posiłku. Nie powinniśmy także znajdować się w stanie po wypiciu alkoholu. Istotne jest także odpowiednie postępowanie po opuszczeniu sauny. Należy spłukać swoje ciało letnią wodą oraz osuszyć delikatnie przy pomocy ręcznika. Kolejnym krokiem będzie piętnastominutowy wypoczynek w pozycji leżącej. Aby korzystanie z sauny fińskiej mogło pozytywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia, konieczne są regularne sesje. Najlepiej byłoby więc, odwiedzać saunę raz w tygodniu przez jakiś czas. Po pewnym czasie można oczywiście będzie zrobić przerwę.
Publikacja powstała dzięki współpracy z Hotel Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center. |