Dziś osobiście przekonałam się, że „Carte Blanche” to naprawdę znakomity film i opinie, które wcześniej słyszałam są prawdziwe! Tego samego zdania jest Alan. Choć niezbyt ochoczo zgodził się na wypad do kina, po projekcji przyznał, że warto było! Historia nauczyciela, w którego wciela się znakomity jak zawsze Andrzej Chyra, praktycznie od samego początku wzrusza, co w moim przypadku równoznaczne jest z „zapoconymi oczami”.
/Maciej Białek i Andrzej Chyra/
Inspiracją dla scenarzysty i jednocześnie reżysera filmu – Jacka Lusińskiego była prawdziwa historia lubelskiego nauczyciela historii – Macieja Białka, który nagle zaczyna tracić wzrok. Przerażająca diagnoza lekarska nie daje nadziei, wywołuje lawinę myśli, które doprowadzają nawet do próby samobójczej, na szczęście nieudanej…
/Andrzej Chyra i Wojciech Pszoniak/
Początkowe załamanie zmienia się w walkę o przetrwanie. Kacper postanawia nie ujawniać swojej choroby i wbrew wszelkim przeciwnościom losu robi wszystko by nie stracić pracy. Jego tajemnice poznaje tylko przyjaciel Wiktor
/Arkadiusz Jakubik i Andrzej Chyra/
Mimo tragedii jaką sam przeżywa stara się pomagać innym. Podaje pomocną dłoń swojej uczennicy, której los też nie oszczędza…
/Eliza Rycembel i Andrzej Chyra/
Rozczarował mnie wątek miłosny. Moja imienniczka dowiadując się o kalectwie ukochanego zmienia decyzję o wspólnym życiu. A podobno kochała, dziwna to była miłość… Mam nadzieję, że z czasem pożałuje tego kroku. Ludzie potrafią wspólnie radzić sobie z poważniejszymi problemami i są dzięki temu szczęśliwi…
/Urszula Grabowska i Andrzej Chyra/
***
A propos Andrzeja Chyry… moim zdaniem aktor należy do grupy sprawdzających się w każdej roli i zdecydowanie ma to „coś”! 🙂
Dobrze ze powstał taki film? takie są najlepsze filmy
Obejrzałabym ten film jeszcze tysiąc razy. I za każdym kolejnym razem oglądałabym go z taką samą ogromną przyjemnością jak przy oglądaniu go po raz pierwszy.
Życzyłabym sobie w polskim kinie więcej takich filmów, bo takie filmy są prawdziwe. I – co najważniejsze – zmuszają do refleksji nie tylko nad samym sobą, ale też nad otaczającymi nas dokoła ludźmi.
Bardzo dobry film, ponoć ten nauczyciel uczy do dziś 🙂