Wstrzykiwanie botoksu do skóry twarzy dziś jest już zabiegiem zdecydowanie powszechnym, bezpiecznym i kojarzonym bardziej z dbaniem o siebie niż z ryzykownym ingerowaniem w urodę w sposób, który diametralnie zmieniałby nam rysy twarzy.
Dzięki botoksowi można spłycić zmarszczki, poprawić symetrię ust, odżywić skórę i wykonturować owal twarzy. Regularne ostrzykiwanie botoksem sprawia, że wyglądamy młodziej, zdrowiej i bardziej świeżo. Obecnie jest to zabieg, który trwa 20 minut. Jest bezbolesny, a negatywne skutki uboczne, o których niegdyś dużo się mówiło, można już zaklasyfikować jako mit. Aktualnie medycyna estetyczna wie już o botoksie tyle, że w zasadzie zabiegi z użyciem tej substancji można robić podczas lunchu, podobnie jak wychodzimy na szybką kanapkę do baru sałatkowego. I równie szybko o tym zapominamy. W przypadku botoksowania, wspaniałe efekty z nami zostają.
Co to jest botoks?
Botoks to nic innego jak toksyna, która jest wytwarzana przez nasz organizm w naturalny sposób. Jest to najsilniejsza substancja o tak toksycznym działaniu, którą poznano. Do jej powstawania w powłokach naszego ciała przyczynia się beztlenowa pałeczka Clostridium botulinum. Gdy krąży w naszym organizmie, nie sprawia nam problemów. Gdy zostanie nam dostarczona z zewnątrz w niekontrolowanych ilościach, może nawet zabić. Toksyna ta jest obecna na przykład w źle przechowywanym, zepsutym mięsie. Gdy jednak pozyskuje się ją w kontrolowanych i izolowanych warunkach, może posłużyć wspaniale jako narzędzie pracy lekarza medycyny estetycznej. Tak właśnie jest w przypadku botoksu kosmetycznego, z którego zastrzyki są przede wszystkim bezpieczne i nieszkodliwe, ale ponad wszystko: przynoszą ulgę osobom, które potrzebują poczuć się lepiej ze swoim wyglądem.
Wybierajmy dobrej jakości botoks i dobrego specjalistę do ostrzykiwania
Aby uniknąć niepewności, wybierajmy tylko dobrej jakości gabinety kosmetyczne oraz kliniki medycyny estetycznej, w których zabiegi botoksowania przeprowadzane są przez lekarzy, a środki, które temu służą, są certyfikowane. Niepewny botoks, źle przechowywany lub sprowadzany zza granicy, przeterminowany, może wyrządzić nam wiele złego. Podobnie jak nieprawidłowo przeprowadzone ostrzykiwanie twarzy. Gdy trafimy do niedobrego miejsca, możemy doprowadzić do sytuacji,w której nieumiejętne pokierowanie strzykawką lub zastosowanie zbyt dużej dawki substancji doprowadzi do zubożenia mimiki naszej twarzy. Dlatego właśnie zabiegi spłycania zmarszczek botoksem powinny być robione przez osoby, które znają się na rzeczy i które mają w tym doświadczenie. Sprawdzimy to czytając opinie o specjalistach w internecie oraz oglądając zdjęcia osób, które przeszły już zabieg wstrzykiwania botoksu u konkretnego specjalisty. Porządny lekarz będzie namawiał nas do stosowania zabiegów o subtelnych efektach oraz do tego, aby nie powtarzać ich nadmiernie często.
Jak działa botoks?
Początkowo, zastrzyki z botoksu stosowano w celu leczenia zeza u dzieci. Miały też pomagać leczyć liczne schorzenia neurologiczne. Do dziś stosuje się botoks w leczeniu nadpotliwości. Od niedawna substancja ta służy nam nawet do leczenia migreny. Z udowodnionymi, pozytywnymi skutkami. Jednak to, za co ją ubóstwiamy, to oczywiście zdolność do ROZLUŹNIANIA mięśni twarzy. Jest to szczególnie istotne w przypadku tych mięśni twarzy, które pracują najczęściej i które są najsilniejsze. Są to mięśnie mimiczne, które trudno rozluźniać przez najlepiej nawet głęboko działające kremy zwane przeciwzmarszczkowymi. Właśnie dlatego po usuwanie zmarszczek botoksem sięgają ci, którzy mają za sobą już specjalne kuracje przeciwzmarszczkowe i ci, którzy wydali już w swoim życiu za dużo pieniędzy na próby niwelowania skutków starzenia się tradycyjnymi, nieinwazyjnymi metodami. Botoks rewelacyjnie rozprawia się ze zmarszczkami w okolicach brwi, w tak zwanej dolinie łez, na czole. Bardzo skutecznie znosi również efekt kurzych łapek wokół oczu i wygładza podłużną bruzdę na czole między brwiami. To właśnie ona najbardziej dotkliwie nadaje naszej twarzy zasmuconego, zmęczonego wyrazu.
Botoks a kwas hialuronowy – na czym polega różnica?
Wiele osób bywa zdezorientowanych tym, jaka jest różnica między botoksem, a kwasem hialuronowym. Obie te substancje mają za zadanie wygładzić skórę naszej twarzy. Trzeba jednak wiedzieć, że botoks działa rozluźniająco na mięśnie, których napięcie doprowadza do powstawania zmarszczek. Kwas hialuronowy natomiast wypełnia przestrzenie, które powstały między mięśniami i które są odpowiedzialne za widoczne na twarzy bruzdy.
Jak często trzeba powtarzać zabieg ostrzykiwania twarzy botoksem?
Często powtarzanym mitem wśród osób, które nie miały nigdy do czynienia z zabiegiem z użyciem botoksu jest przekonanie, że po jednorazowo wykonanej operacji, trzeba botoks wstrzykiwać już do końca życia. Nie jest to prawda. Wprawdzie efekty wygładzenia zmarszczek staja się z czasem coraz mniej widoczne, aż do całkowitego ich zaniknięcia po kilku miesiącach od wizyty w salonie kosmetycznym (najczęściej do 3-6 miesięcy), jednak nie ma konieczności powtarzania zabiegu botoksowania jeśli tego nie chcemy. Po czasie powraca pełna mimika naszej twarzy i jeśli nie chcemy kontynuować terapii, możemy jej bez konsekwencji zaniechać. Wiele osób jednak chętnie wraca do botoksu, bo przez miesiące korzystania z niego pojawia się przyzwyczajenie. To oznacza, że po powrocie do starej mimiki, mamy wrażenie, że wyglądamy gorzej niż przed rozpoczęciem botoksowania. Jest to jednak czysty efekt psychologiczny, który nie ma nic wspólnego z rzekomym „zepsuciem” naszej naturalnej urody.
*Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z kliniki medycyny estetycznej Est Clinic
Niestety kobiety często przesadzają z ilością botoksu i wyglądają źle. Myślę że z umiarem warto spróbować 😁