Hodowanie warzyw i owoców zarówno na masową skalę (na sprzedaż) jak i dla własnego użytku, jest nie lada wyzwaniem. Można jednak to pokochać a praca poza obowiązkiem, stanie się prawdziwą pasją.
Doświadczenie w uprawianiu popularnych odmian owoców to jedno, ale chęć uprawy egzotycznych mogłoby się wydawać odmian, kusi coraz większe grono rolników i posiadaczy przydomowych ogródków. Czy uprawa arbuza jest trudna i wymagająca? Tego wszystkiego dowiecie się w poniższym artykule.
Jakie są odmiany arbuza, możliwe do hodowli w Polsce i jakie są ich wymagania glebowe?
Najchętniej uprawianymi arbuzami są dwa rodzaje: o miąższu żółtym i czerwonym. Dotychczas odmiany te, przez wysokie wymagania klimatyczne, uprawiane były w Polsce w szklarniach lub pod osłonami, co wiązało się z dużym nakładem pieniędzy i pracy. Dzięki wyselekcjonowaniu odmian, które świetnie radzą sobie w klimacie środkowoeuropejskim, możliwa jest tańsza i łatwiejsza ich uprawa. Nie likwiduje to jednak obowiązku ochrony arbuzów przed zmianami temperatur, ale znacznie ułatwia ochronę nawet poza tunelem.
Podczas podjęcia decyzji o hodowli arbuzów, należy upewnić się, że będą miały one sprzyjające warunki glebowe. Ważne jest, aby ziemia, na której rosnąć będą arbuzy była żyzna, lekko kwaśna, próchnicza i dobrze przepuszczająca wodę. Miejsce uprawy powinno być dobrze nasłonecznione i chronione od wiatru. Arbuzy nie lubią przeciągów.
Grunt przygotowany. I co dalej?
Absolutnie nie wolno umieszczać nasion bezpośrednio do gruntu. Uprawa arbuza musi być rozpoczęta przygotowaniem rozsady, która po około 6 tygodniach nadaje się do umieszczenia w miejscu docelowym. Sam proces przenoszenia rozsady do gruntu, również powinien być stopniowy, oparty na hartowaniu, czyli regularnym obniżaniu temperatury i wietrzeniu pomieszczenia, w którym znajdują się rozsady. Kiedy jednak będzie idealny moment na umieszczenie sadzonek w ziemi? Jeżeli zostaną one ostatecznie posadzone w ogrzewanej szklarni lub tunelu, można zrobić to już w kwietniu, ale raczej w drugiej jego połowie. Gdy planujemy uprawę bez wspomagania dodatkowym ogrzewaniem, konieczne jest wykonanie tej czynności dopiero po ostatnich przymrozkach, czyli w drugiej połowie maja. Zapobiegnie to uszkodzeniu młodych arbuzów.
Jak pielęgnować i dbać o arbuzy, by ich plon był satysfakcjonujący?
Ważne jest, by ziemia na której wzrastać będą owoce arbuza, nawożona była obornikiem lub kompostem, już w okolicach jesieni. Dobrze również uprawiać je w miejscu, gdzie wcześniej rosły pomidory, papryka lub bób. Zapewni to odpowiedni odczyn gleby a także zapobiegnie wystąpieniu chorób i inwazji szkodników atakujących arbuzy. Dzięki analizie gleby, stosuje się w zależności od potrzeb- nawożenie mineralne.
Aby utrzymać odpowiednią wilgotność gleby i jej temperaturę warto stosować różnego rodzaju metody okrywcze takie jak: agrowłóknina czy czarna folia. Pamiętać należy również, by osłonę usunąć na czas zapylenia kwiatów, umożliwiając owadom dostęp do nich.
Kiedy następuje zbiór arbuza?
Owoce gotowe są do zebrania zazwyczaj już w sierpniu. Należy jednak zaobserwować, czy owoc podczas opukania wydobywa z siebie głuchy odgłos a szypułki są zaschnięte. Co ważne, arbuzy należy zebrać zanim wystąpią pierwsze przymrozki. Ekspozycja dojrzałych owoców na minusowe temperatury, spowoduje ich gnicie.
Uprawa arbuzów jest w Polsce możliwa, co więcej, nie jest ona trudna, jeżeli rolnik odpowiednio się do niej przygotuje. Warto zadbać również o odpowiedniego dostawcę nasion arbuza, ponieważ sprawdzone nasiona i odpowiednia uprawa, gwarantują obfity plon arbuza.
Uwielbiam arbuzy 🍉😋