Zdrowa dieta oraz regularna aktywność fizyczna to przepis na długie życie. O ile jednak w przypadku seniorów przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania nie budzi większych wątpliwości, o tyle aktywność fizyczna już tak. Co warto o niej wiedzieć, aby senior z jednej strony się nie przeforsowywał, z drugiej zaś mógł regularnie zażywać nieco ruchu?
Obowiązkowa aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna jest niezwykle istotna dla każdego, jednak jej rodzaj powinno się dopasowywać do wieku oraz możliwości własnych. O ile bowiem zdrowy, dorosły człowiek może spędzić na siłowni nawet kilka godzin, o tyle w przypadku dziecka czy seniora jest to po prostu niemożliwe. Niemniej jednak aktywność fizyczna w każdej formie przynosi nam wiele korzyści, w tym poprawia wydolność organizmu, podnosi odporność, reguluje procesy trawienne, pozytywnie wpływa na układ krążenia oraz pozwala utrzymać stabilny poziom cukru we krwi. Lekarze podkreślają przy tym, że ruchu powinniśmy zażywać regularnie, czyli przynajmniej trzy razy w tygodniu.
Aktywność dla seniora
Mając na uwadze korzyści, jakie przynosi nam regularne zażywanie ruchu, można zauważyć, że dla seniora aktywność fizyczna staje się bardzo ważnym elementem codziennego życia. Faktem jest bowiem, że to właśnie osoby starsze narażone są na choroby układu krążenia, cukrzycę, a dodatkowo często skarżą się na problemy trawienne. Regularne, nawet niewielkie dawki ruchu pozwalają uchronić się przed nimi, a także zadbać o swoją kondycję. Pozostaje jednak pytanie, jak dopasować rodzaj aktywności fizycznej do możliwości seniora, a przede wszystkim do jego stanu zdrowia. Otóż w przypadku osób starszych, lecz zdrowych, wskazana jest codzienna aktywność na świeżym powietrzu – może być to spacer szybkim marszem, nordic walking czy nawet bieganie truchtem. Nieco inaczej jest w przypadku osób, które cierpią na różnego rodzaju choroby układu krążenia, osteoporozę czy innego typu schorzenia, w których nadmierny wysiłek może okazać się niebezpieczny. Wtedy też warto zadbać o regularne spacery, jednak ich tempo oraz długość należy dopasować do własnych możliwości. Ważne, aby nie przeforsowywać organizmu. Drogocennych wskazówek z pewnością udzielić może lekarz prowadzący, mając na uwadze obecny stan zdrowia pacjenta oraz aktualne wyniki badań. Dzięki temu aktywność fizyczna będzie przede wszystkim bezpieczna dla osoby starszej.
Ruch w przypadku osób nieporuszających się samodzielnie
Kwestia aktywności fizycznej samodzielnych seniorów nie budzi większych wątpliwości. Problem pojawia się natomiast w momencie, gdy osoba starsza nie jest w stanie poruszać się samodzielnie, a jedynie za pomocą innych bądź specjalistycznych urządzeń. W ich przypadku nie można wymagać regularnego ruchu, gdyż każde wyjście na dwór sprawia im niemały kłopot. Niemniej jednak lekarze radzą, aby w takiej sytuacji postawić nie ma ilość, lecz na jakość. Nie chodzi bowiem o to, aby pójść na spacer za wszelką cenę, a jedynie w momencie, gdy senior będzie w stanie wyciągnąć z niego jak najwięcej. Oczywiście, w przypadku osób nieporuszających się samodzielnie, konieczna może okazać się rehabilitacja, czyli regularne ćwiczenia ze specjalistą, które z jednej strony będą w pełni bezpieczne, z drugiej zaś pozwolą uniknąć przykrych konsekwencji braku ruchu. Warto zapytać lekarza prowadzącego o ćwiczenia, które mogą okazać się pomocne dla osób starszych. Często decydują się na nie również seniorzy, którzy co prawda nie mają większych problemów z poruszaniem się, lecz uskarżają się na bóle poszczególnych partii mięśni.
Współautorem publikacji jest Klinika Seniora – Podmiot Leczniczy specjalizujący się w kompleksowej opiece nad osobami starszymi. |
.
Aktywność w każdym wieku jest wskazana, a w przypafku seniorów rzekłbym konieczna! Seniorzy więcej ruchu!