9 lipca w Lublinie odbyło się uroczyste otwarcie Kawiarenki społecznej „NASZA CAFE”.
Pomysł narodził się w Radzie Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego, której przewodniczy Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego – Bożena Lisowska.
/zdjęcie z internetu/
O takie miejsce członkowie Rady zabiegali od ponad roku. Cel udało się osiągnąć dzięki współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury, dzięki uprzejmości Pana Dyrektora dr Artura Sępocha.
W Wojewódzkim Ośrodku Kultury, który mieści się w Pałacu Tarłów w Lublinie przy ul. Dolna Panny Marii, udało się wygospodarować miejsce, które niegdyś było kawiarnią komercyjną. „Nasza Cafe” to miejsce otwarte dla mieszkańców Lublina, miejsce tzw. „trzecie”, do spotkań nieformalnych towarzyskich, podczas których będą rodziły się różne pomysły oddolnej inicjatywy. Pragnieniem twórców kawiarenki jest by właśnie tutaj, w tak przyjaznych „okolicznościach”, przy kawie, herbacie, domowych ciastach można było wymienić się poglądami, wzajemnie się poznawać, wspólnie próbować rozwiązywać problemy. „Nasza Cafe” ma sprzyjać integracji, wzajemnej współpracy i jak na otwarciu powiedziała Bożena Lisowska, kawiarenka powstała w celu budowania międzypokoleniowych relacji. To miejsce do którego mogą przyjść osoby w każdym wieku, które mają ochotę spotkać się ze znajomymi lub zorganizować jakieś wydarzenie. Ponieważ jest to inicjatywa społeczna, kawiarnia będzie czynna tylko w określone dni tygodnia. Do udziału w spotkaniach będą zapraszane ciekawe osoby, samorządowcy, radni, przedstawiciele rady dzielnic, młodzież z Młodzieżowej Rady Miasta a także przedstawiciele kultury i sztuki, artyści.
Inauguracja otwarcia „Naszej Cafe” miała wyjątkowo uroczysty charakter. Podczas uroczystości wręczono dyplom uznania w postaci grawertonu okolicznościowego, przyznanego przez Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego, prowadzącym Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego „Kraina Rumianku” Paniom Gabrieli Bilikiewicz i Grażynie Łańcuckiej, za osiągnięcia w budowaniu stabilnej marki organizacji społecznej. Nagrodę wręczył pełnomocnik ds. organizacji pozarządowych Pan Mateusz Winiarski.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością znakomita lubelska malarka Pani Krystyna Głowniak oraz młody i niezwykle zdolny wokalista Tomek Korpanty.
Krystyna Głowniak jest absolwentką UMCS, KUL, członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki – Stowarzyszenia malarzy i artystów powstałego w 2000 roku w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Swoje prace prezentowała na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, towarzyszyły one również wielu festiwalom teatralnym i sympozjom. Obrazy Krystyny Głowniak znajdują się w posiadaniu wielu muzeów i kolekcjonerów prywatnych na całym świecie. Pani Krystyna pisze również wiersze, które stanowią uzupełnienie sztuki malarskiej, tworzonej na bazie tych samych inspiracji.
Wszyscy mogli zobaczyć i podziwiać jej obrazy na inauguracji otwarcia „Naszej Cafe”, podczas której Pani Krystyna w ciekawy sposób i z humorem opowiedziała zebranym o swojej pracy artystycznej, o zaliczeniu pierwszego roku studiów podyplomowych. Rozbawiła wszystkich mówiąc, że nie czuje się emerytką ale stypendystka ZUS 🙂
Muzyczną atrakcją spotkania był mini koncert Tomka Korpantego, któremu towarzyszyli Ladies Quartet i Maciej Płokita /gitarzysta zespołu PAWKIN/.
Tomek Korpanty to niezwykle zdolny młody artysta, autor muzyki i tekstów, wokalista i gitarzysta, zdobywca wielu nagród, min. na Festival Carpathia 2007, Festival Gramy 2008 i V International Song Festival Carpathia 2009 – Nagrody Publiczności i Wyróżnienia Jury, a szerokiej publiczności znany z programu telewizyjnego „Droga do Gwiazd”. Brał udział w wielu projektach, m.in. był członkiem zespołu Andrzeja Piasecznego oraz gitarzystą Varius Manx. Z zespołem Be Free nagrał swoją pierwszą płytę zatytułowaną „New Day”. Utwory zaśpiewane przez Tomka zostały wykorzystane w kilku produkcjach filmowych m.in: piosenka „Seattle” znalazła się na ścieżce dźwiękowej serialu 39 i pół, a „Cross For Love” w filmie”Kochaj i tańcz”. W marcu 2013 roku ukazała się jego debiutancka płyta solowa „Taki jestem”.
Krótki koncert zaserwowany zebranym podczas otwarcia „Naszej Cafe” przeniósł wszystkich do krainy pięknej muzyki i potwierdził wielki talent i możliwości Tomka 🙂
Otwarcie Kawiarenki społecznej można uznać za wyjątkowe wydarzenie, któremu towarzyszyła przyjacielska atmosfera i nie pozostaje nic innego jak życzyć twórcom, by kolejne spotkania wyglądały równie wspaniale. Ja z przyjemnością je poprowadzę 🙂
O przyjazną atmosferę i piękne wnętrze kawiarenki społecznej NASZA CAFE zadbała firma DOMO-SYSTEM, która bezpłatnie wyposażyła lokal w wykonane przez siebie dekoracje okienne, stoły, obrusy, itp. Firma Bożeny Lisowskiej przygotowała również poczęstunek: pyszne domowe ciasta, kawa, herbata…
Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach w „Naszej Cafe”! 🙂
Pięknie dziękuje Ewa :)))