6 października 2024 r. w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie zorganizowano Dzień Otwarty z okazji Światowego Dnia Zwierząt. Na uczestników wydarzenia czekało wiele atrakcji, m.in. spotkanie z aktorami Karoliną Nolbrzak i Włodzimierzem Matuszakiem…
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie zostało wybudowane i sfinansowane przez Urząd Miasta Lublina w 2007 r. Bezpośredni nadzór nad Schroniskiem sprawuje Wydział Ochrony Środowiska, a sam obiekt przy ul. Metalurgicznej 5 funkcjonuje od stycznia 2008 r.
Schronisko zapewnia opiekę weterynaryjną i bytową przywiezionym tu zwierzętom. Trafiają tu zwierzęta z wypadków komunikacyjnych, chore, wynędzniałe, będące ofiarami ludzkiej przemocy, obojętności i bezmyślności. Schronisko we współpracy ze Strażą Miejską zajmuje się również odławianiem zwierząt zgłoszonych przez mieszkańców Lublina.
Zwierzęta przyjmowane do Schroniska poddawane są 2-tygodniowej kwarantannie i obserwacji, „zguby” czekają na właścicieli. Po upływie 2 tygodni zwierzęta stają się rezydentami schroniska, są poddawane sterylizacji i znakowaniu (psy poprzez chipowanie, koty poprzez znakowanie ucha), są szczepione przeciw wściekliźnie.
Sprawne funkcjonowanie Schroniska i stała opieka nad zwierzętami jest możliwa dzięki niebywałemu zaangażowaniu i oddaniu pracujących tu osób, w tym wolontariuszy. Schronisko z zaangażowaniem prowadzi też działalność promocyjną i edukacyjną, ukierunkowaną na formowanie pozytywnych postaw wobec adopcji z jednoczesnym zrozumieniem zasad mądrej adopcji, czego dowodem są właśnie organizowane tu Dni otwarte. Dzięki takim akcjom jak Światowy Dzień Zwierząt – Dzień otwarty, jest szansą na adopcje, na to, że znajdujące się w schronisku zwierzęta znajdą swojego Człowieka i wymarzony dom.
Szefowa Schroniska – Bożena Kiedrowska zawsze może liczyć na pomoc ludzi wielkiego serca, nieobojętnych na los zwierząt. Tak było i tym razem, mimo deszczowej pogody i chłodu…
Przybyłych do Schroniska dla bezdomnych zwierzat w Lublinie przywitali Bożena Kiedrowska i Dariusz Ornal. Organizatorzy Dnia otwartego jak zwykle przygotowali masę atrakcji.
W bogatym programie imprezy znalazły się:
- spotkanie z Karoliną Nolbrzak– aktorką teatralną i telewizyjną, znaną m.in. z produkcji takich jak: ,,Plebania”, ,,Komisarz Alex”, „Przepis na życie”, „Brzydula”, „Magda M””, ,,Na Wspólnej” , M jak miłość”, ,,Tajemnica Zawodowa” i wielu wielu innych.
Karolina pracuje także jako lektorka, prowadzi różnego rodzaju imprezy, również charytatywne – szczegolnie bliskie jej sercu są finały Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy w Malmo, w Szwecji, w sztabie, który prowadzą jej przyjaciele.
Lubi podróże, uzależniona jest od pływania. Jest miłośniczką zwierząt, ma dwa ukochane psy i chętnie bierze udział w akcjach charytatywnych na rzecz czworonogów, takich jak ta w Schronisku dla bezdomnychh zwierząt w Lublinie.
Karolina zrobiła wszystkim nie lada niespodziankę zabierając „w gratisie” do Schroniska swojego przyjaciela – znakomitego aktora Włodzimierza Matuszaka. Wspólnie zaprezentowali uczestnikom wydarzenia pieski o dźwięcznych imionach: Pluto, Warka, Haczins, Rulon ,Melo i Kodi.
Niezwykłą promocję schroniskowych piesków, połaczoną z opowiadaniami o swoich pupilach, prośbami o adopcje zapamiętamy na długo!
- Kolejnym gościem wydarzenia była pianistka i kompozytorka Maria Dobrzańska,- piękna kobieta, wrażliwa i piekielnie uzdolniona. Przygodę ze sceną rozpoczęła w wieku 16 lat dołączając do lubelskiej grupy hard-rockowej Tipsy Train. Maria od 2000 roku jest członkinią grupy Bajm. Gra w niej na instrumentach klawiszowych. Odkąd pamięta chciała komponować. To marzenie udało się zrealizować. Maria jest też kompozytorką kilku hitów ,,Bajmu” m.in. : „Wiosny w Paryżu”, „Jak dziecko”, „Zostań dla mnie” czy współkompozytorką hitu „Krótka historia” .
Oczywiście wielka miłośniczka zwierząt!
Sama chetnie śpiewa nie tylko utwory Bajmu.
Maria przekazała na aukcje koszulkę z jej włąsnym logo i obiecała, że wróci do Schroniska i zaśpiewa podczas jednego z przyszłych wydarzeń na rzecz zwierzat.
Podczas naszej rozmowy Maria Dobrzańska wyjawiła z kim współkomponowała utwór „Krótka historia”. Współkomozytorem hitu jest jest Brat Bohhdan Dobrzański, który również był gościem wydarzenia. Pojawił się w Schronisku ze swoją partnerką Gosią Ciechomską, z którą prowadzą dziennik z podróży ze swoim psem Navaho.
- BO4GO – czyli ,,Bohdan dla Gosi” – Gosia Ciechomska i Bohdan Dobrzański.
- Kolejnym gościem wydarzenia była Renata Saba – wizjonerka, pracującą z pasją, rysowniczka, kreatorką marki „Renata Pisze”. Jej motto to: jeśli nie możesz nic zmienić, zmień myślenie. Renata kilka lat temu rzuciła pracę etatową, aby robić to, co sprawia jej największą przyjemność. Pomaga innym zaistnieć graficznie. Dajcie jej temat, a zrobi z tego arcydzieło jedyne w swoim rodzaju. Bardzo lubi dzielić się wiedzą z zakresu Myślenia Wizualnego i liternictwa markerowego, bo wie że jest to metoda mega skuteczna w przelewaniu myśli na papier. Prosty obraz np. emotikon w jednej sekundzie potrafi powiedzieć innym, co czujesz.
Renata Saba dołaczyła do Lubelskiej Akcji Charytatywnej, w której jestem od 2015 roku. Wspiera nasze działania, a konkretnie spektakle charytatywne, swoimi magicznymi projektami, rysunkami, malowidłami dającymi niesamowity efekt scenografii . Najbliższy spektakl „Najpiękniejsze romanse w krzywym zwierciadle” już 16 i 17 października w Censtrum Spotkania Kultur w Lublinie. Pozyskane środki finansowe przeznaczone będą na remont i modernizację Oddziału Dermatologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie oraz zakup aparatury do diagnostyki dzieci z ciężkimi chorobami autoimmunologicznymi skóry. Końcówka biletów, więc warto się pospieszyć z zakupem! Bo warto pomagać!
Renata Saba kocha życie, ludzi, przyrodę i zwierzęta. Opowiedziała o tym również grafikami z pozytywnymi tekstami w tle.
- Odwiedzający schronisko mogli też uczestniczyć w wykładzie dr. Jerzego Kemilewa na temat nowej, innowacyjnej i całkowicie bezinwazyjnej terapii dla zwierząt z wykorzystaniem komórek macierzystych. Pacjenci” dr. Kemilewa mają zdiagnozowane zapalenia i zwyrodnienia stawów, spondylozy tj. zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie, dysplazjęstawów tj. wrodzone wady budowy stawów. Wiek zwierzaków jest różny, od kilkumiesięcznych po leciwe. Wykorzystując medyczne komóreki sygnalizacyjne (MSC) można jeszcze lepiej pomagać naszym Braciom Mniejszym, bo terapia pozwala im odzyskać zdrowie i sprawność fizyczną.
- Była z nami też Ewa Dados – znana i przez wszystkich uwielbiana redaktor Polskiego Radia Lublin, nagrodzona medalem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej. Zainicjowana przed nią akcja Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę w 2017 roku otrzymała Apostolskie Błogosławieństwo Papieża Franciszka!
Ewa to organizatorka wielu akcji charytatywnych. Prywatnie cudowna pod każdym względem kobieta, niezwykle ciepła i wrażliwa, z sercem na dłoni, również dla zwierząt.
- Ewa wraz z Dariuszem Ornalem przedstwili kolejnego gościa Dnia otwartego w Schronisku dla zwierząt w Lublinie – Łukasza Wdowiaka – vlogera znanego z kanału LukasTV na którym umieszcza filmy z ukrytej kamery. Jego pasją jest rozwój osobisty, tworzenie filmów i muzyka. Łukasz Uczy jak pokonać nieśmiałość i zwiększyć pewność siebie w relacjach międzyludzkich. Od ponad 8 lat podchodzi do nieznajomych na ulicy, przeszedł metamorfozę od nieśmiałego do pewnego siebie faceta. Pomógł wielu osobom przełamać nieśmiałość. Dąży do bycia najlepszym w wielu dziedzinach. Jest autorem ksiązki pt. „Co ludzie o Tobie pomyślą ?”
W wydarzeniu udział wzięły dzieci i młodzież ze Studio Piosenki Metro Lublin, a także Art Voice Studio Działań Scenicznych.
- Legendarny musical „Metro” pod kierownictwem Janusza Stokłosy (prezesa) i Janusza Józefowicza (dyrektora artystycznego), otworzył swoją drugą linię w Lublinie.
„Na deskach Teatru Studio Buffo, ale także w wielkich musicalowych produkcjach stworzonych przez tych twórców, wychowały się całe pokolenia artystów, których spotkać można na scenach i estradach całego kraju
Z okazji Światowego Dnia Zwierząt wokalistki z lubelskiej grupy zaśpiewały piosenki pochodzące z koncertu „Do grającej szafy…”
Z kolei grupa wokalno – taneczna z Art Voice Studio Działań Scenicznych, zaprezentowała na scenie piosenki ze spektaklu „Annie” w towarzystwie pieska ze Schroniska.
Art Voice Studio Działań Scenicznych Anika Chlebik to miejsce gdzie ludzie spotykają się by zgłębić sztukę sceniczną, w tym śpiew, aktorstwo i taniec. Prowadzone przez najlepszych pedagogów lekcje skupiają się na doskonaleniu techniki wokalnej, emisji głosu, interpretacji utworów oraz pracy nad pewnością siebie w wystąpieniach publicznych.
Muzyczną gwiazdą wydarzenia był PAWKIN.
Zespół istnieje od 2011 roku, jednak początki działalności tej lubelskiej formacji sięgają roku 2006, kiedy to nagrany został singiel „BLUES MIESZKA w POLSCE”. Kompozycja Sławka Wierzcholskiego znalazła się na pięciopłytowej Antologii Polskiego Bluesa. W nagraniu udział wzięli między innymi: Andrzej Pawka, Irek Muszyński, Sławek Wierzcholski, Marek Raduli, Tomek Bidiuk oraz grupa zaprzyjaźnionych.
Pawkin ma za sobą niezaprzeczalny sukces, jakim był występ w półfinale V edycji programu MUST BE THE MUSIC. Znajdując się w grupie 32 wykonawców wyłonionych spośród ponad 11 500, którzy próbowali swoich sił w programie. Zespół miał okazję zaprezentować się 9 milionowej publiczności.
Od wznowienia działalności w 2011 roku, Pawkin wydał już 8 singli i teledysków. „Zaufaj Mi Jeszcze Raz”, „To Co Chcesz Usłyszeć”, „Pomóż Mi”, „To Jest Miłość” oraz „Nas Już Nie Ma”. Single pochodzą z płyty „TAKA JAK TY”, która została wydana 8 marca 2014 roku n.a Dzień Kobiet.
Pawkin zagrał na Ogólnopolskim Festiwalu Bluesowym KRAŚNIK BLUES MEETING. Z okoliczności tej Imprezy powstał bardzo spontanicznie i od muzycznego serca PAWKIN Blues Project.
Wykonują na koncertach przede wszystkim utwory autorskie, ale często kuszą się o znakomite covery, łącząc stylistykę Rock, Pop, Blues… Koncerty odkrywają każdorazowo nowe oblicza muzyków oraz całego zespołu…
Skład zespołu: Andrzej Pawka – wokal, Maciej Płokita -gitara, Wojciech Zwoliński – bas, Ireneusz Muszyński – perkusja.
W Schronisku zagrali w składzie: Andrzej Pawka – gitara i śpiew, Ireneusz Muszyński – cajon, Wojciech Zwoliński – gitara basowa i gościnnie Chris Owski – gitara
Tego dnia najważniejsze były zwierzęta, którym towarzyszyli wspaniali wolontariusze – osoby pomagające w codziennej opiece nad zwierzetami, bezinteresownie, z dobroci serca wychodzą z psami na spacery, opiekują się kotami, socjalizują zwierzęta, tworzą ogłoszenia i szukają im domów, Wolontariusze są też odpowiedzialni za kontakt z osobami zainteresowanymi adopcją. Ich praca i rola jest nieoceniona!
Oprócz możliwości poznania podopiecznych Schroniska, można było wziąć udział w wielu grach i zabawach, w tym w grze terenowej – jej uczestnicy dzięki specjalnej mapie szukali na terenie schroniska specjalnych kart i wymieniali je na nagrody.
Dzięki takim wydarzeniom jak to podopieczni Schroniska mają szansę na kochający dom i tym razem doszło do kilku adopcji. Koty, psy i inne zwierzęta czekają z bijacymi sercami na swojego Człowieka
Lublin, ul. Metalurgiczna 5 tel. 81-466-26-42
e-mail: poczta@schronisko-zwierzaki.lublin.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierzat w Lublinie to miejsce, w którym można zaadoptować zwierze i mieć cudownego czworonożnego przyjaciela, który z pewnością odwdzięczy się wiernością i przywiązaniem do właściciela. Można też pomóc wspierając Schronisko i jego podopiecznych, przekazując 1,5% przy rozliczeniu swoich Pit-ów:
Brawo dla Wszystkich ❣️
Wspaniała i ważna impreza. Gratuluje!
Niezwykłe spotkania z osobami, którym los bezdomnych zwierząt nie jest obojętny. Atmosfera dnia otwartego niepowtarzalna. Dziękuję, że wspólnie możemy działać na rzecz podopiecznych Schronisko dla Zwierząt w Lublinie ♥️
Przez pogodę mieliśmy wielkie opory żeby wybrać się do schroniska, ale cieszymy się, że ostatecznie posłuchaliśmy dzieci. Przednia impreza, wspaniali goście! Ludzie nie kupujcie tylko bierzcie ze schroniska! To cudowne zwierzęta, odpłacą się przywiązaniem i miłością. Wiem, co piszę, bo mamy dwa pieski ze schroniska.