Właściwa pielęgnacja skóry suchej, lub bardzo suchej jest niezbędna, aby uniknąć długotrwałych problemów skórnych. Warstwa rogowa, najbardziej powierzchowna warstwa skóry, stanowi barierę ochronną. Aby warstwa ta mogła spełniać swoją funkcję, musi zawierać odpowiednią ilość wody i sebum. Utrata lub zmniejszenie ilości tych składników powoduje suchość i łuszczenie się skóry. Pacjenci poszukujący ukojenia dla suchej skóry często czują się niekomfortowo. Mogą oni odczuwać spięcie skóry, brak komfortu, a nawet uczucie gorąca lub swędzenia. Jeśli objawy te nie zostaną skorygowane, mogą pojawić się w innych obszarach ciała.
Przyczyny suchości skóry
Brak równowagi między wodą a naturalnymi olejami skóry może prowadzić do nadmiernej suchości. To z kolei może być spowodowane chorobami skóry, nagłymi zmianami warunków pogodowych i kontaktem z niektórymi substancjami chemicznymi. Powierzchnia zdrowej skóry jest chroniona przez warstwę, jak wspomniano powyżej, składającą się głównie z wody i sebum. Bariera ta (warstwa rogowa) jest wodoodporna i pełni funkcję ochronną skóry przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a także zapobiega utracie wody.
Gdy dochodzi do zaburzenia równowagi dwóch głównych składników, funkcja obronna nie może działać skutecznie. W związku z tym skóra zaczyna odczuwać dyskomfort o różnym stopniu nasilenia, np:
- Chwilowy dyskomfort
- Uczucie lekkiego ściągnięcia
- Lekkie łuszczenie się
W przeciwieństwie do skóry odwodnionej, skóra sucha jest stanem przewlekłym. Wynika to z faktu, że zazwyczaj jest to spowodowane zaburzeniami genetycznymi. Jednak oprócz wrodzonej suchości skóry, może się ona rozwijać również pod wpływem czynników zewnętrznych, klimatu, patologii skóry lub ogólnych chorób i zabiegów medycznych. Niektóre nawyki sprzyjające pojawieniu się suchej skóry to stosowanie makijażu przez kobiety i codzienne golenie przez mężczyzn.
Wskazówki dotyczące łagodzenia suchości skóry
Oto kilka zabiegów i porad, które przyniosą ukojenie suchej skórze i poprawią wygląd cery
1. Stosuj dobry krem nawilżający
Nakładanie kremu nawilżającego jest jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z nadmierną suchością skóry. Pomaga on również zachować jędrność skóry. Każdy dobry krem nawilżający stosowany do łagodzenia suchości skóry powinien zawierać w swoim składzie kilka podstawowych składników:
- Gliceryna: preparaty nawilżające z gliceryną przyciągają cząsteczki wody do górnej warstwy skóry, uzupełniając jej poziom nawilżenia.
- Wazelina: ten drugi składnik ma zdolność zatrzymywania wilgoci i zapobiegania odparowywaniu wody. W ten sposób wspomaga nawilżanie skóry.
- Niacynamid: jest to firma witaminy B, która pomaga poprawić naturalną barierę wilgoci w skórze, przywracając i naprawiając wygląd uszkodzonej skóry.
Aby ukoić suchą skórę, zalecamy wybór kremu zawierającego te trzy składniki, ponieważ jest to najlepszy sposób na zachowanie elastycznej, zdrowo wyglądającej skóry.
2. Oczyszczaj twarz za pomocą dobrego produktu
Sucha skóra nie ulega poprawie jedynie dzięki produktom nawilżającym. Istnieją inne skuteczne sposoby walki z tym powszechnym problemem. Dedykowane płyny do mycia twarzy, czy mydła wytwarzane naturalnie są nierzadko łagodniejsze dla ludzkiej skóry niż mydła antybakteryjne. W ten sposób pomagają one uzupełnić wilgoć utraconą w procesie oczyszczania.
3. Pij dużo wody
Spożywanie wody jest niezbędne dla zachowania zdrowia skóry. Nie tylko pomaga ona zapewnić nawilżenie skóry, ale także zwiększa jej elastyczność i blask.
Może się to wydawać oczywiste, ale jest to jedna z kwestii, które ludzie najbardziej zaniedbują. Nie ma sensu próbować nawilżać suchej skóry twarzy, jeśli nie zadbamy o nawilżenie całego ciała. Zaleca się picie co najmniej półtora litra wody dziennie, choć zależy to od potrzeb każdej osoby. Należy pamiętać, że ten nawyk pomoże nam ukoić suchą skórę, sprzyjając odzyskaniu przez nią elastyczności i blasku.
Współautorem publikacji jest Hotel Grand Chotowa – luksusowy Resort SPA stworzony do wypoczynku, usług dla biznesu i wesel. |
…