Oprócz pieczenia, sodę oczyszczoną stosujemy również do sprzątania domu, najczęściej w połączeniu z octem. Miseczka z sodą oczyszczoną w lodówce pomaga wyeliminować nieprzyjemne zapachy. Ten biały proszek ma wiele zastosowań w pomieszczeniach, dlaczego więc nie wykorzystać go również w ogrodzie?
Soda oczyszczona to bezwonny biały proszek o gorzkim, lekko słonawym smaku; jest połączeniem węgla, sodu, wodoru i tlenu (57,1% sodu, 27,4% tlenu, 14,3% węgla i 1,2% wodoru). Rozpuszcza się w wodzie w temperaturze pokojowej. Jeśli chodzi o pH, wodorowęglan sodu jest bardzo zasadowy. Posiada również specyficzne właściwości chemiczne, które czynią z niej użytecznego pomocnika w ogrodzie.
Soda oczyszczona jako naturalny środek grzybobójczy
Związki zawarte w sodzie oczyszczonej mają zdolność zapobiegania rozprzestrzenianiu się zarodników grzybów, choć jest mało prawdopodobne, aby je zabijały. Aby użyć sody oczyszczonej jako środka grzybobójczego, należy zmieszać cztery łyżeczki sody oczyszczonej z jednym litrem wody. Mieszankę należy stosować na różach, winogronach i winoroślach, gdy zaczynają pojawiać się owoce. Soda pomaga również w zwalczaniu czarnej plamistości, ponieważ zmienia pH liści roślin, utrudniając grzybom infekcję roślin.
Soda oczyszczona przeciwko pleśni
Pleśń powoduje duże problemy w ogrodach o wysokiej wilgotności. Atakuje wiele roślin, ale najgorzej z pleśnią radzą sobie z byliny, pokrzywy, dynie i ogórki. Roztwór antypleśniowy: zmieszaj jedną łyżkę stołową sody oczyszczonej, cztery litry wody, jedną łyżkę stołową oleju roślinnego i jedną łyżkę stołową płynu do mycia naczyń. Wymieszaj i przelej do butelki z rozpylaczem. Stosuj raz w tygodniu, gdy nie jest zbyt słonecznie. Soda oczyszczona zmienia równowagę jonową w komórkach grzybów. Dlatego należy je stosować z zachowaniem ostrożności.
Soda oczyszczona przeciwko chwastom
Na chwasty na chodnikach i ścieżkach można stosować sodę oczyszczoną w proszku. Zabije to małe chwasty, które zdążyły wykiełkować, i zapobiegnie rozmnażaniu się nowych chwastów. Aby usunąć chwasty na grządkach, należy zwilżyć proszek wodą z węża. Należy uważać, aby soda oczyszczona nie dostała się na rośliny lub trawę, które mają pozostać w ogrodzie.
Naturalny środek odstraszający owady
Wiele szkodników nie toleruje zapachu i smaku sody oczyszczonej i będzie jej unikać. Należą do nich mrówki, srebrzyki, ślimaki. Wystarczy zwilżyć miejsce wodą i posypać około dwiema filiżankami sody oczyszczonej (z wyłączeniem roślin). Ewentualnie po upływie pół godziny można wlać szklankę octu. Ta sztuczka bardzo dobrze sprawdza się w walce z mrówkami i ślimakami. Dobrze sprawdza się również repelent w sprayu, który zawiera trzy łyżki sody oczyszczonej, dwie łyżki oleju rzepakowego i dwie łyżki mydła w płynie. Wlej mieszaninę do wiadra z dwoma litrami wody. Dodaj dwie łyżki stołowe octu. Dobrze wymieszaj i przelej do rozpylacza ręcznego. Opryskaj wierzch i spód liści, aby zwalczać szkodliwe owady, w tym mszyce.
Zwalczanie szkodników kapusty
Małe gąsienice, które żerują na liściach kapusty, brokułach i kapuście, można zniszczyć, stosując mieszaninę 50% białej mąki i 50% sody oczyszczonej. Dobrze wymieszaj mieszaninę i posyp nią zainfekowane rośliny. Pył nie uszkodzi uprawy, ale gąsienice, które zjedzą mieszankę, wkrótce zginą.
Soda oczyszczona do czyszczenia i ochrony przed nieprzyjemnymi zapachami
Roztworem sody oczyszczonej można łatwo wyczyścić doniczki z kwiatami, elementy kamienne lub betonowe, a także użyć roztwór do pielęgnacji mebli ogrodowych po lecie (ale nie części metalowych). W przypadku silnie zabrudzonych elementów zewnętrznych bardzo dobrze sprawdza się pasta z sody oczyszczonej i mydła, zwykle wystarczy też roztwór sody oczyszczonej z wodą. Sodę oczyszczoną można również stosować w koszach na śmieci w celu wyeliminowania nieprzyjemnych zapachów.
Artykuł powstał przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu |
…
Soda jest mega! Ma też wiele zastosowań w kosmetyce, pielęgnacji skóry oraz w przemyśle spożywczym. Również miezadtąpiona w gospodarstwie domowym, jako środek służący do czyszczenia sprzętów kuchennych oraz powierzchni użytkowych 🙂